• <

Danfoss: Można zatrzymać lawinę plastikowych odpadów, gdy każdy zacznie od własnego podwórka

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Danfoss: Można zatrzymać lawinę plastikowych odpadów, gdy każdy zacznie od własnego podwórka
Danfoss: Można zatrzymać lawinę plastikowych odpadów, gdy każdy zacznie od własnego podwórka - GospodarkaMorska.pl

pc/Centrum Prasowe PAP

06.08.2019 Źródło: własne

Każdego roku do mórz i oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastikowych odpadów. Jeśli nadal będzie ich przybywać w takim tempie, w 2050 roku śmieci będzie więcej niż ryb. Mamy szansę powstrzymać ten czarny scenariusz, jeśli każdy weźmie na siebie odpowiedzialność za ograniczenie zużycia plastiku. Do tego nawołuje akcja #LessPlasticChallenge, zapoczątkowana przez Danfoss Poland.

W firmie Danfoss Poland rocznie generowano 9 ton odpadów PET. Ten skrót oznacza politereftalan etylenu, tworzywo wykorzystywane najczęściej do produkcji plastikowych butelek na napoje. Samych plastikowych półlitrowych butelek z wodą do picia zużywano aż 250 tysięcy rocznie. Codziennie ponad tysiąc tych jednorazowych opakowań trafiało do kosza.

A warto pamiętać, że tylko 9 proc. wszystkich wyrzucanych plastików poddawanych jest recyklingowi. Reszta zostaje wśród nas, trafia do rzek i oceanów, gdzie grupuje się w wielkie śmieciowe wyspy, z których największa na Pacyfiku ma powierzchnię pięciokrotnie większą od Polski. Szacuje się, że obecnie w morzach i oceanach znajduje się 51 bilionów plastikowych drobin, 500 razy więcej niż gwiazd w Drodze Mlecznej!

Zarząd i pracownicy Danfoss Poland – firmy znanej ze swoich proekologicznych działań - postanowili powiedzieć „stop" masowej produkcji śmieci i zrezygnować z użytkowania jednorazowych plastikowych opakowań na wodę pitną. Od początku roku zniknęły one z przestrzeni firmy i zostały zastąpione przez butelki wielokrotnego użytku, które zostały przekazane każdemu pracownikowi. Butelki można napełniać wodą ze specjalnych dystrybutorów z „kranówką”.

Na spotkaniach biznesowych w firmie nie podaje się napojów w opakowaniach PET, lecz wodę w szklanych karafkach i szklankach. W wyniku tych działań Danfoss Poland ograniczy „produkcję” plastikowych śmieci o 9 ton rocznie.

„Dzięki oddolnej inicjatywie pracowników, zainicjowanej przez departament administracji, zrezygnowaliśmy z wody butelkowanej. Jeszcze do ubiegłego roku zamawialiśmy dla pracowników i naszych gości około 250 tysięcy plastikowych butelek. Oznacza to, że dziennie wyrzucaliśmy ich ponad 1200 – wyjaśnia Aleksandra Stępniak, konsultant do spraw efektywności energetycznej Danfoss Poland. - Ale to przecież tylko jedno przedsiębiorstwo. Dlatego powstał pomysł akcji #LessPlasticChallenge, która ma zachęcić innych do świadomej zmiany. Już w tej chwili mamy pierwsze zgłoszenia, mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej, że firmy się zaangażują i zainspirowane naszym działaniem zmniejszą swój ślad ekologiczny”.

W tym celu Danfoss stworzył stronę internetową www.lessplastic.pl, na której zamieszczono m.in. wiele praktycznych porad, jak zastąpić plastik w codziennym życiu – zarówno w przedsiębiorstwach, urzędach i lokalach usługowych, jak i w prywatnych domach. Można tam znaleźć również kalkulator pozwalający oszacować, ile plastikowych odpadów generuje każdy z nas.

„Jesteśmy firmą świadomą. Zrównoważony rozwój i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym są dla nas bardzo ważne, dlatego podjęliśmy zdecydowane kroki, aby zainspirować i +zarazić+ wszystkich tych, którzy są gotowi przyjąć wyzwanie i ograniczyć zużycie plastiku” – mówi Adam Jędrzejczak, prezes zarządu, Danfoss Poland.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27940,00 $ tona -1,16% 19 kwi
 Cynk 2842,00 $ tona -0,39% 19 kwi
 Aluminium 2331,00 $ tona 1,00% 19 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.