• <

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

gm

02.12.2022 08:32 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

Partnerzy portalu

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia - GospodarkaMorska.pl

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły w czwartek sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych - poinformowała w piątek agencja Reutera.

Resort skarbu USA objął ograniczeniami Dzona Il Ho, Ju Dzina i Kim Su Gila, czyli przedstawicieli armii i przemysłu zbrojeniowego, koordynujących w ostatnich latach inicjatywy Pjongjangu dotyczące produkcji broni masowego rażenia. Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej wprowadziło restrykcje wobec siedmiu innych osób, w tym obywateli Singapuru i Tajwanu, a także ośmiu firm. Wszystkie te osoby i podmioty te podmioty znajdują już na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Japonia ogłosiła sankcje wobec trzech osób prawnych i jednego przedstawiciela władz Korei Północnej. Środki wdrożone przez rząd w Tokio dotyczą m.in. grupy Lazarus, podejrzewanej o dokonywanie cyberataków.

Zaprezentowane w ostatnim czasie inicjatywy sankcyjne wobec Pjongjangu, podejmowane na forum ONZ zostały zablokowane przez Rosję i Chiny. Z tego powodu Waszyngton skoncentrował się na współpracy z Tokio, Seulem i sojusznikami z Europy. Wprowadzone w czwartek ograniczenia mają jednak, w dużej mierze, symboliczny charakter, ponieważ przewidują m.in. zamrożenie aktywów północnokoreańskich urzędników w USA.

Do poważniejszych prób zbrojeniowych Korei Północnej należy przeprowadzony 18 listopada test międzykontynentalnego pocisku balistycznego, który osiągnął wysokość 6000 m, przeleciał około 1000 km i spadł do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, około 200 km na zachód od niezamieszkanej wyspy Oszima w prefekturze Hokkaido. Test nastąpił wkrótce po tym, gdy władze w Pjongjangu zagroziły ostrzejszą odpowiedzią militarną na deklaracje Waszyngtonu dotyczące zwiększenia, wraz z sojusznikami, aktywności wojskowej w regionie. W Seulu i Waszyngtonie narastają obawy, że Pjongjang szykuje się do przeprowadzenia próby broni jądrowej - siódmej w swojej historii i pierwszej od 2017 roku.

Według ekspertów w pierwszych pięciu testach, które odbyły się w latach 2006-2016, detonowano bomby o mocy nieprzekraczającej 10 kiloton. Dla porównania, bomba zrzucona przez USA na japońskie miasto Hiroszima w 1945 roku miała moc około 16 kiloton. W ostatniej próbie we wrześniu 2017 roku Pjongjang przetestował bombę, która mogła mieć moc między 100 a 370 kiloton. Władze Korei Północnej określiły ją jako bombę termojądrową i ogłosiły się mocarstwem nuklearnym.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.