Japonia i USA prowadzą wspólne manewry wojskowe z udziałem amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wodach w pobliżu japońskich wysp w reakcji na ciągłe próby rakietowe Korei Północnej – ogłosiło w sobotę japońskie ministerstwo obrony.
Korea Północna wystrzeliła w czwartek dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu do morza u swojego wschodniego wybrzeża. Była to szósta próba rakietowa w ciągu 12 dni. We wtorek Pjongjang po raz pierwszy od 2017 roku wystrzelił pocisk balistyczny, który przeleciał na Japonią.
"W coraz trudniejszym środowisku bezpieczeństwa otaczającym Japonię, w tym (w obliczu) ciągłego wystrzeliwania przez Koreę Północną pocisków balistycznych, Siły Samoobrony Japonii i Siły Zbrojne USA prowadzą dwustronne ćwiczenia” – poinformował resort w Tokio w komunikacie przytaczanym przez agencję Reutera.
Ćwiczenia, w których bierze udział również japoński niszczyciel, trwają od 1 października – ogłosiło ministerstwo, nie podając przy tym daty zakończenia manewrów.
Wcześniej w tym tygodniu siły USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia z armią Korei Południowej. W reakcji na nasilenie prób rakietowych Korei Północnej władze w Seulu i Tokio zapowiadały poszerzenie zakresu wspólnych manewrów z USA. Rząd Japonii zasygnalizował też zbrojenia.
Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1
Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa
"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych
DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk
Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski
BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe