• <
urząd_morski_gdynia_2021

Korea Południowa: Tysiące osób protestowały przeciwko Japonii

pc

05.08.2019 03:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Korea Południowa: Tysiące osób protestowały przeciwko Japonii
Korea Południowa: Tysiące osób protestowały przeciwko Japonii - GospodarkaMorska.pl

Tysiące osób demonstrowały w sobotę przed ambasadą Japonii w Seulu przeciwko decyzji rządu tego kraju o pozbawieniu Korei Płd. specjalnego statusu handlowego. Protestujący wzywali do bojkotu japońskich towarów i krytykowali premiera Japonii Shinzo Abego.

Decyzja Tokio o wykreśleniu Seulu z listy zaufanych partnerów handlowych to najnowsza odsłona toczonego przez Japonię i Koreę Pld. sporu dyplomatycznego związanego z historią II wojny światowej i japońską okupacją Półwyspu Koreańskiego.

Wcześniej japońskie władze wprowadziły już restrykcje dotyczące eksportu do Korei Płd. trzech rodzajów materiałów używanych do produkcji elektroniki. Według władz w Seulu jest to „gospodarczy odwet” za wyrok południowokoreańskiego sądu, który nakazał japońskiej firmie wypłacić czterem Koreańczykom odszkodowania za pracę przymusową podczas wojny.

„Przeproście!” - krzyczeli demonstranci przed japońską ambasadą. Oskarżali również premiera Abego o dążenie do militaryzmu i nawoływali do bojkotu japońskich towarów. „Najwyraźniej Japonia, najeźdźca sprzed 100 lat, dokonuje gospodarczej inwazji na Koreę Płd.” - napisała południowokoreańska agencja Yonhap, cytując protestujących.

Yonhap podkreśla, że była to największa spośród antyjapońskich demonstracji, które odbywają się w Seulu co sobotę od trzech tygodni. W marszu protestu wzięło udział ok. 15 tys. osób, reprezentujących ok. 680 grup obywatelskich. Organizatorzy planują kolejne manifestacje w najbliższe dwie soboty.

Władze Korei Płd. potępiły decyzję o pozbawieniu ich kraju preferencji handlowych. Premier Li Nak Jon oświadczył, że Japonia „przekroczyła linię”, szefowa MSZ Kang Kiung Wha oceniła, że działania Tokio mogą „poważnie zagrozić” gospodarce regionu, a prezydent Mun Dze In zapowiedział stanowczy odwet.

Wcześniej minister gospodarki i finansów Korei Płd. Hong Nam Ki oświadczył, że jego kraj również usunie Japonię ze swojej listy zaufanych partnerów. Biuro Muna potwierdziło natomiast, że w ramach „wszechstronnych środków” w odpowiedzi na decyzję Tokio rozważy nieprzedłużanie dwustronnej umowy o wymianie informacji wywiadowczych, która uznawana jest za istotną dla trójstronnej współpracy wojskowej Japonii, Korei Płd. i USA m.in. w związku z zagrożeniem ze strony Korei Płn.

Tymczasem w sobotę zmarł w szpitalu 72-letni obywatel Korei Płd., który trzy dni wcześniej podpalił się w akcie protestu przeciwko restrykcjom handlowym wprowadzonym przez Japonię. Policja znalazła wśród rzeczy zmarłego list, w którym apelował on do Tokio o zniesienie ograniczeń, oraz ulotkę z napisem: „Ludzie będą walczyć, dopóki Abe nie przeprosi” - podał Yonhap.

Był to już drugi przypadek samobójstwa wiązany z narastającym sporem koreańsko-japońskim. W lipcu 78-letni mieszkaniec Korei Płd. podpalił się w samochodzie zaparkowanym przed ambasadą Japonii w Seulu. Wcześniej powiedział znajomemu, że zamierza to zrobić z powodu niechęci, jaką żywi do Japonii.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.