• <
Baltexpo2023_duży

Korea Południowa i USA przeprowadziły ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji koło granicy z Koreą Północną

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Południowa i USA przeprowadziły ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji koło granicy z Koreą Północną

Partnerzy portalu

US Army

Wojska południowokoreańskie wraz z amerykańskimi przeprowadziły duże, wspólne ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji niedaleko granicy z Koreą Północną, by pokazać „olbrzymią” siłę ognia w obliczu gróźb Pjongjangu.

W ćwiczeniach uczestniczyło około 100 haubic, czołgów, wozów opancerzonych i innego rodzaju sprzętu oraz ponad 800 żołnierzy – przekazał Yonhap, powołując się na siły zbrojne. Manewry miały miejsce na poligonie Rodriguez w pobliżu miasta Poczeon, około 30 kilometrów od strefy zdemilitaryzowanej oddzielającej oba państwa koreańskie. Trwały cztery dni i zakończyły się w czwartek.

Agencja Yonhap przekazała, że ćwiczenia rozpoczęły się od ostrzału z samobieżnych południowokoreańskich haubic K9A1 i amerykańskich haubic M777. Następnie czołgi K1A2 i wozy opancerzone Stryker przeprowadziły „szybkie manewry, by przytłoczyć wroga”. Południowokoreańskie bojowe pojazdy inżynieryjne K600 i amerykańscy inżynierowie wojskowi ćwiczyli przedzieranie się przez obszary usłane przeszkodami przeciwpancernymi. Trenowano też wyparcie wroga i zabezpieczenie terenu przy pomocy artylerii i karabinów maszynowych w scenariuszu kontrataku.

- Nic tak nie motywuje amerykańskiego żołnierza, by dał z siebie wszystko, jak spanie 10 mil od przeciwnika. A gdy ten przeciwnik wystrzeliwuje pociski balistyczne, to daje temu treningowi niesamowitą wagę – powiedział dziennikarzom w środę amerykański pułkownik Brandon Anderson.

Korea Północna wystrzeliła w weekend do morza pocisk balistyczny krótkiego zasięgu i ogłosiła, że była to symulacja „uderzenia nuklearnego na ważny wrogi cel”. W ubiegłym tygodniu przetestowała natomiast międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który według części ekspertów mógłby zostać użyty do ataku jądrowego na Stany Zjednoczone. W środę MSZ w Pjongjangu ogłosiło, że naciski ze strony Stanów Zjednoczonych na forum ONZ, by Korea Północna zrezygnowała z broni jądrowej, „dokładnie oznaczają wypowiedzenie wojny”. Wcześniej przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nakazał „przygotowania sił nuklearnych do wojny”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ odbyła w ubiegłym roku 10 zebrań poświęconych próbom rakiet balistycznych Korei Północnej, ale nie wydała żadnego formalnego dokumentu w tej sprawie z powodu sprzeciwu Chin i Rosji, które dysponują prawem weta.

anb/ tebe/

Dziękujemy za wysłane grafiki.