• <

Korea Północna wystrzeliła do morza liczne pociski manewrujące

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Północna wystrzeliła do morza liczne pociski manewrujące

Partnerzy portalu

Agencja Yonhap podała, powołując się na południowokoreańskie siły zbrojne, że Korea Północna wystrzeliła w środę liczne pociski manewrujące w kierunku Morza Japońskiego. To kolejny pokaz siły Pjongjangu w odwecie za wspólne manewry Korei Południowej i USA.

Południowokoreańskie wojsko wykryło odpalenie pocisków z obszaru Hamhung na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej około godz. 10.15 rano czasu miejscowego (godz. 2.15 w nocy w Polsce) – przekazało kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej, nie podając dodatkowych szczegółów.

Władze Korei Północnej stanowczo protestowały przeciwko wspólnym ćwiczeniom wojskowym Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych Freedom Shield i Warrior Shield, które Pjongjang określał jako przygotowania do wojny przeciwko niemu. Zgodnie z planem manewry Freedom Shield, które trwają od 13 marca, mają się zakończyć w czwartek.

W weekend Korea Północna wystrzeliła do morza pocisk balistyczny krótkiego zasięgu. Państwowa północnokoreańska prasa określiła to jako ćwiczenie „symulujące uderzenie nuklearne na ważny wrogi cel”. Według nich pocisk był zaopatrzony w atrapę głowicy jądrowej.

W ubiegłym tygodniu Pjongjang przetestował natomiast międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM). Według mediów w KRLD był to pocisk typu Hwasong-17, uznawany za największy na wyposażeniu północnokoreańskiej armii i być może zdolny do uderzenia na kontynentalne terytorium USA.(PAP)

anb/ tebe/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.