• <

Wynik wyszukiwania - "rakiety" - Wiadomości

Reuters: Iran rozbudowuje fabryki rakiet balistycznych, by zbroić Rosję, Huti i Hezbollah

Iran w ciągu ostatniego roku znacznie rozbudował dwa kluczowe zakłady wytwarzające rakiety balistyczne - poinformował w poniedziałek Reuters na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. Celem jest zwiększenie produkcji, by zbroić Rosję, jemeńskich Huti i libański Hezbollah - dodała agencja za źródłami w USA i Iranie.
08.07.2024

Polska rakieta suborbitalna BURSZTYN osiągnęła pułap 101 km i spadła do morza

Podczas przeprowadzonych 3 lipca testów polskiej rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K osiągnęła ona pułap 101 km. "To wydarzenie przełomowe w historii polskiej nauki i dokonań polskich inżynierów w zakresie technologii kosmicznych" - zaznaczono w piątkowym komunikacie POLSA i Instytutu Lotnictwa.
05.07.2024

Służba Wywiadu Ukrainy skutecznie uderzyła we Flotę Bałtycką i zdobyła tajne dane na jej temat

Podczas operacji specjalnej "Rybałka" udało się uszkodzić rosyjski okręt rakietowy "Sierpuchow" i uzyskać tajne informacje na temat Floty Bałtyckiej i kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej - poinformował w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow na konferencji prasowej w Kijowie.
03.07.2024

Ukraiński wywiad wojskowy potwierdza, że odpowiada za pożar na rosyjskiej korwecie stacjonującej na Bałtyku

Ukraińskie służby przekazały informacje o kwietniowym incydencie, gdy doszło do pożaru i unieruchomienia małej korwety proj. 21630 (także znanej jako typ Bujan-M) Sierpuchow. Był to efekt współdziałania wywiadu Ukrainy oraz walczących po ich stronie Rosjan z Legionu Wolności Rosji. Do zdarzenia doszło w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim).
03.07.2024

Korea Północna przeprowadziła test nowego pocisku balistycznego, przenoszącego "ogromną głowicę bojową"

Korea Północna przeprowadziła test nowego taktycznego pocisku balistycznego zdolnego do przenoszenia "ogromnej głowicy bojowej" - podała we wtorek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. W poniedziałek o wystrzeleniu dwóch rakiet, z których jedna najprawdopodobniej eksplodowała nad terytorium Korei Północnej, informowało wojsko w Seulu.
02.07.2024

Pjongjang wystrzelił dwie rakiety balistyczne; jedna prawdopodobnie eksplodowała

Korea Płn. wystrzeliła w poniedziałek dwie rakiety balistyczne, jedna z nich prawdopodobnie eksplodowała w locie i spadła na terytorium Północy - podały południowokoreańskie źródła wojskowe. Pjongjang ostrzegał wcześniej, że podejmie „środki zaradcze” w reakcji na wspólne manewry wojskowe Korei Płd., USA i Japonii.
01.07.2024

Rosja ponawia ataki rakietowe na Ukrainę, w tym z użyciem Kalibrów wystrzeliwanych z morza

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 23 drony Shahed i pięć rakiet manewrujących, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę w nocy ze środy na czwartek - poinformował dowódca sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.
27.06.2024

Armia Korei Północnej przeprowadziła udany test separacji wielu głowic

Korea Północna z powodzeniem przeprowadziła test mający na celu rozwój rakiet balistycznych średniego zasięgu przenoszących wiele głowic, które naprowadzane są na odrębne cele - podała w czwartek rządowa agencja KCNA. Południowokoreańscy wojskowi i eksperci twierdzą jednak, że oświadczenie Pjongjangu jest "oszustwem i przesadą".
27.06.2024

Ukraina zniszczyła 12 rosyjskich rakiet i 13 dronów

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały w sobotę rano o zniszczeniu 12 rakiet i 13 dronów kamikadze, użytych przez Rosję w nocnych atakach na obiekty energetyczne i inną infrastrukturę cywilną.
22.06.2024

Niger i Iran zawierają tajne porozumienie w sprawie dostaw uranu

Rządy Iranu i Nigru po tajnych negocjacjach sfinalizowały umowę o wartości 56 milionów dolarów na dostawy do Teheranu 300 ton tlenku uranu, potocznie zwanego yellowcake - poinformował w piątek portal Africaintelligence.
15.06.2024

Tak gorąco na Morzu Czerwonym nie było od dawna. Siły koalicji zwalczają Huti w każdej domenie i pomagają ofiarom ataków

Nie milkną echa po ostatnich atakach, w trakcie których Huti zdołali skutecznie uszkodzić dwa statki. Na masowcu M/V Tutor zginął członek załogi, natomiast na drobnicowcu M/V Verbena, mającym polskiego operatora, jeden został ranny. Z kolei siły USA pierwszy raz od dłuższego czasu zatopiły łodzie patrolowe bojowników, nie podając jednak informacji, czy zadali im też straty w ludziach.
14.06.2024

Kolejna ofiara śmiertelna agresji Huti. Ataki na żeglugę nasilają się

Wczorajszy atak na masowiec M/V Tutor okazał się dużo bardziej tragiczny, niż początkowo się wydawało. W wyniku ataku z użyciem nawodnego drona doszło do pożaru i zalania maszynowni, w wyniku czego miał zginąć członek załogi. To najtragiczniejszy atak na cywilną żeglugę od czasu zniszczenia M/V True Confidence, na którym zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne. Następnego dnia miało dojść do kolejnego, udanego ataku na statek.
13.06.2024

Kolejny statek trafiony przez Huti. Tym razem są problemy

Jak poinformowała brytyjska agencja ds. handlu morskiego (UKMTO) doszło do incydentu z udziałem statku należącego do Grecji, który znajdował się na Morzu Czerwonym. W wyniku ataku miał zostać uszkodzony na tyle poważnie, że kapitan wezwał pomoc. To kolejny w ostatnim czasie udany atak bojowników Huti na cywilną jednostkę, w dodatku pierwszy ze skutecznym użyciem bezzałogowego pojazdu nawodnego.
12.06.2024

Huti kontynuują ataki na żeglugę po dokonaniu kilku udanych trafień

Jemeńscy bojownicy kontrolujący zachodnią część kraju stale prowadzą ataki na żeglugę. Po udanej dla nich akcji, w wyniku której uszkodzili dwa statki, dążą do utrzymania "dobrej passy." złą To zła wiadomość dla żeglugi i sytuacja alarmowa dla międzynarodowych sił morskich.
11.06.2024

Kolejny atak Huti został odparty. Mimo zagrożeń żegluga na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej ma być bezpieczna

Okręty biorące udział w misji pk. "Prosperity Guardian" i operacji EUNAVFOR Aspides notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów bojowników Huti. Ataki na statki i okręty prowadzone regularnie od kwietnia nie ustają, niemniej ich zdecydowana większość kończy się niepowodzeniem.
07.06.2024

Huti kontynuują ataki, ale bez efektów. Ich "sukcesy" są szybko dementowane

Od kwietnia, po dłuższej przerwie niemal codziennie mają miejsce ataki jemeńskich bojowników na żeglugę. W wyniku tego kilka statków zostało uszkodzonych, jednakże obyło się bez ofiar. Zdecydowana większość wystrzeliwanych rakiet i dronów jest neutralizowana przez międzynarodowe siły morskie.
03.06.2024

Austal chrzci ostatni okręt serii Independece i zawiera kolejny kontrakt na jednostki dla US Navy

Amerykański oddział australijskiej firmy dokonał 18 maja aktu chrztu USS Pierre. To ostatni okręt kontrowersyjnej klasy LCS (Littoral Combat Ship), która przez wielu specjalistów jest uważa za nieudaną. Mimo to Austal konsekwentnie kończy pracę nad tym przedsięwzięciem i niedawno ogłosił zatwierdzenie kontraktu na jednostki rozpoznawcze oznaczone jako T-AGOS-25.
03.06.2024

Ukraina zaatakowała rakietami terminale naftowe w Kraju Krasnodarskim

Grupa uderzeniowa armii Ukrainy zaatakowała przeprawę promową i terminal naftowy Kaukaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji, wykorzystywane przez rosyjskie wojsko. Zastosowano w tym celu rakiety produkcji ukraińskiej Neptun – poinformował w piątek sztab generalny w Kijowie.
31.05.2024

Największy od miesięcy zmasowany atak Huti na żeglugę został odparty

Siły amerykańskie i brytyjskie zneutralizowały łącznie kilkadziesiąt różnych celów w postaci rakiet i pocisków należących do jemeńskich bojowników Huti. To największe starcie od marca tego roku, gdy okręty i samoloty państw koalicji międzynarodowej zneutralizowały niemal 28 bezzałogowców wystrzelonych jednego dnia. Wspierani przez Iran szyiccy rebelianci wciąż stanowią zagrożenie dla ruchu morskiego na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.
31.05.2024

Ukraińskie rakiety uszkodziły dwa promy w Cieśninie Kerczeńskiej. Most Krymski zamknięty

Sztab generalny Ukrainy poinformował w czwartek o przeprowadzeniu pomyślnego ataku za pomocą pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na przeprawę promową przez Cieśninę Kerczeńską na Krymie. Wcześniej o ostrzale powiadomiły okupacyjne władze półwyspu.
30.05.2024

Ukraina otrzyma od Szwecji samoloty radarowe, zdolne do wykrywania zagrożeń na lądzie, w morzu i powietrzu

Szwecja ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej mający na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. To dotąd największa kwota wsparcia od tego państwa, wynosząca ok. 1,16 miliarda euro.
29.05.2024

Statek został trafiony trzema rakietami Huti, ale płynie dalej. Zmierza do... Iranu

Wspierani przez Iran bojownicy Huti dokonali zmasowanego ataku na masowiec M/V Laax, pływający pod banderą Wysp Marshalla, będący własnością Grecji. Jak podaje armator, trzy z pięciu rakiet dosięgnęły celu, ale jednostka jest w stanie kontynuować rejs. Co wyjątkowe, statek zmierzał do irańskiego portu, co oznacza, że jest to obecnie największa wpadka Huti od początku wywołanego przez nich kryzysu żeglugi.
29.05.2024

Korea Płd. i Japonia potwierdziły start rakiety Korei Płn.; lot zakończył się niepowodzeniem

Korea Płn. wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk" - przekazała armia Korei Płd. w poniedziałek, kilka godzin po tym, gdy Pjongjang poinformował Japonię, że przygotowuje się do wystrzelenia drugiego satelity szpiegowskiego. Lot rakiety zakończył się niepowodzeniem, co potwierdziła południowokoreańska agencja KCNA.
27.05.2024

Ataki Huti pozostają wyzwaniem dla międzynarodowej żeglugi i sił morskich

Jemeńscy bojownicy zajmujący zachodnią część kraju kontynuują działania skierowane przeciwko żegludze na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Od miesiąca niemal codziennie atakują statki i okręty na newralgicznych akwenach.
27.05.2024

Korea Płn. powiadomiła Japonię o zamiarze wystrzelenia satelity

Korea Płn. powiadomiła Japonię o zamiarze wystrzelenia rakiety mającej wynieść na orbitę okołoziemską satelitę, co ma nastąpić w okresie od 27 do 3 czerwca - poinformowała w poniedziałek japońska Straż Przybrzeżna. Rakieta ma przelecieć nad Morzem Żółtym na wschód od wyspy Luzon.
27.05.2024

Ukraina potwierdza zniszczenie rosyjskiego okrętu rakietowego Cyklon

Sztab Generalny ukraińskiej armii potwierdził we wtorek zniszczenie u wybrzeży Krymu małego rosyjskiego okrętu rakietowego Cyklon podczas akcji, która miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę.
21.05.2024

Siły Morskie Ukrainy odnoszą się do prawdopodobnego zniszczenia korwety Cyklon

Podczas operacji przeprowadzonej w nocy z soboty na niedzielę na Krymie prawdopodobnie zniszczyliśmy mały rosyjski okręt rakietowy Cyklon, co oznacza, że wróg nie ma tam już okrętów przenoszących pociski manewrujące - oznajmił w poniedziałek rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk.
20.05.2024

Statek wpłynął w zamkniętą strefę, gdy trwały ćwiczenia z ostrą amunicją. Mogło dojść do tragedii

Jednostka sportowo-rekreacyjna sterowana przez obywatela Niemiec, pomimo zakazu, wpłynęła wczoraj na Bałtyku w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa w momencie, gdy odbywały się tam ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji. Wojsko musiało przerwać strzelanie, natychmiast interweniował Morski Oddział Straży Granicznej.
15.05.2024

Kolejne ataki Huti na żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej

Od 10 do 12 maja doszło do szeregu ataków jemeńskich bojowników Huti na międzynarodową żeglugę na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Lider ugrupowania zapowiedział natężenie ataków na statki na okręty, jednocześnie dowództwo sił USA szuka sposobu na przełamanie impasu w tym największym od dekad kryzysie transportu morskiego.
13.05.2024

Nieprawidłowości w Polskiej Grupie Zbrojeniowej? Zapłacono za ubezpieczenie fregat, choć budowa dopiero ruszyła

Polska Grupa Zbrojeniowa zapłaciła 157 mln zł za ubezpieczenie trzech fregat budowanych w ramach programu Miecznik, choć budowa pierwszego zaczęła się niedawno - poinformowali wiceministrowie obrony i aktywów państwowych Cezary Tomczyk oraz Marcin Kulasek.
09.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Pierwszy od dłuższego czasu statek został uszkodzony w wyniku ataku Huti

Na Morzu Czerwonym doszło do kolejnego ataku na międzynarodową żeglugę. Jemeńscy bojownicy Huti trzykrotnie wystrzelili rakiety w statki. Jeden z nich, MV Andromeda Star, zgłosił niewielkie uszkodzenia, niemniej kontynuuje podróż. To pierwszy od marca udany atak na jednostkę nawodną, poruszającą się na trasie prowadzącej m.in. przez Kanał Sueski.
27.04.2024

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Huti wrócili do ataków na żeglugę. Siły USA ponownie zneutralizowały pociski i drony bojowników

Z obszaru zachodniego Jemenu, kontrolowanego przez bojowników Huti od 2014 roku, ponownie doszło do ataków na stali i okręty obecne w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. To kolejna seria ataków na przestrzeni kilku dni, która następuje po dłuższej przerwie w aktywności rebeliantów wspieranych przez Iran, działających od listopada przeciwko międzynarodowej żegludze.
26.04.2024

Holandia wspiera bezpieczeństwo na Morzu Czerwonym. HNLMS Tromp kończy misję, na swoją wyrusza HNLMS Karel Doorman

Od marca do niemal końca kwietnia trwała misja fregaty HNLMS Tromp, należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). 21 kwietnia do działań wysłano okręt desantowy-dok HNLMS Karel Doorman. Ich celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Udział sił morskich Holandii w międzynarodowych misjach są wkładem państwa w międzynarodowe bezpieczeństwo morskie i ma dowodzić jego gotowość do działań w zakresie ochrony newralgicznych akwenów, ważnych dla gospodarki krajowej i światowej.
25.04.2024

Siły USA udaremniły atak rakietowy Huti na statek handlowy w Zatoce Adeńskiej

Jak poinformowało Centralne dowództwo Armii USA (Centcom) 24 kwietnia o godzinie 11:51 (czasu sanajskiego) okręt należący do międzynarodowej koalicji pomyślnie zestrzelił jeden przeciwokrętowy pocisk balistyczny (ASBM) wystrzelony z obszaru zachodniego Jemenu, kontrolowanego przez bojowników Huti, wspieranych przez Iran. To pierwszy od dłuższego czasu atak w tym regionie.
25.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Damen Naval podpisuje kolejny kontrakt z dostawcą wyposażenia dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval będzie współpracować z Hatenboer-Water w zakresie systemów wody słodkiej na pokładzie czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), które Damen Naval buduje dla Holandii i Belgii. Dzięki temu kontraktowi Damen Naval po raz kolejny znalazł holenderskiego dostawcę dla wyjątkowego projektu, określanego niekiedy "niderlandzkim Miecznikiem".
11.04.2024

Amerykanie zniszczyli wyrzutnię rakiet rebeliantów Huti

Agencja Reuters, powołując się na amerykańskie źródła wojskowe, poinformowała w poniedziałek o zniszczeniu systemu rakietowego wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, operujących z terytorium Jemenu.
09.04.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Dania zamyka cieśninę Wielki Bełt. Winna jest... awaria uzbrojenia fregaty

Nie milkną echa po wcześniejszym powrocie fregaty Iver Huitfeldt z misji pk. "Prosperity Guardian" na Morzu Czerwonym, za co winę ma ponosić niesprawne uzbrojenie. Jak poinformowały władze, doszły problemy z bliźniaczą jednostką, Niels Juel. Wymusiło to zamknięcie akwenu z racji na ryzyko przypadkowego wystrzału rakiety.
04.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Minister obrony Danii odwołał szefa sił zbrojnych, w tle afera z fregatą

Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen poinformował w środę wieczorem o zwolnieniu szefa sił zbrojnych Flemminga Lentfera. Media dymisję wojskowego wiążą z aferą z fregatą Iver Huitfeldt, która została wysłana na Morze Czerwone z niesprawnym uzbrojeniem.
03.04.2024

Udany test nowego pocisku hipersonicznego Korei Północnej

Korea Płn. z powodzeniem przetestowała nowy rodzaj hipersonicznego pocisku rakietowego pośredniego zasięgu na paliwo stałe – podała w środę rano czasu miejscowego państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Próbę nadzorował przywódca kraju Kim Dzong Un.
03.04.2024

Rosja nasila ataki pociskami balistycznymi z okupowanego Krymu

Siły rosyjskie coraz częściej wykorzystują pociski balistyczne rozmieszczone na okupowanym Krymie do uderzenia na Ukrainę ze względu na to, że tego typu rakiety są trudne do zestrzelenia - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju pułkownik Natalia Humeniuk.
02.04.2024

Korea Płn. przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano czasu lokalnego test rakiety balistycznej, która została wystrzelona w kierunku Morza Japońskiego – podała agencja informacyjna Yonhap, powołując się na południowokoreańskie wojsko.
02.04.2024

Niemal pół miliarda dolarów na modernizację sił morskich Peru przy współudziale stoczni z Korei Południowej

Stocznia Hyundai Heavy Industries (HHI) z siedzibą w Ulsan otrzymała w Peru zamówienie o wartości 462,9 mln dolarów na wspólną budowę czterech okrętów wojennych w lokalnej stoczni do 2029 roku. Jest to największy w historii eksport sprzętu obronnego do Ameryki Łacińskiej przez podmiot z Korei Południowej.
29.03.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Francuski okręt zestrzelił rakiety i drony Huti, zagrażające żegludze

Z pokładu francuskiej fregaty typu Aquitaine, FS Alsace (D656), wystrzelono pociski, które strąciły rakiety przeciwokrętowe, wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, kontrolowanego przez Huti. Była to kolejna, udana akcja okrętu biorącego udział w operacji EUNAVFOR Aspides.
22.03.2024

Kuriozalne przyczyny pożaru rosyjskiego trawlera. Ogień to efekt... uderzenia rakietą podczas wojskowych ćwiczeń

Pojawia się więcej informacji na temat pożaru, który strawił statek rybacki Kapitan Łobanow. Jak twierdzą świadkowie i za nimi niezależne, rosyjskie media, przyczyną pojawienia się ognia miało być... uderzenie rakietą, prawdopodobnie wystrzeloną w związku z trwającymi nieopodal ćwiczeniami morskimi. W wyniku zdarzenia zmarło trzech członków załogi, a czterech pozostałych zostało poszkodowanych.
22.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

Ruch oporu na Krymie opublikował dokumenty związane z produkcją rosyjskich pocisków manewrujących

Ukraińscy partyzantów pokazali tajne dokumenty dotyczące produkcji rosyjskich pocisków manewrujących Ch-32 w jednym z wyspecjalizowanych przedsiębiorstw w Rosji. W 2024 roku planowanych jest tam 224 pociski tego typu.
19.03.2024

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek test rakiety balistycznej – poinformowała armia Korei Południowej. W Seulu przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken, który uczestniczy tam w szczycie na temat demokracji.
18.03.2024

USA: zniszczyliśmy dziewięć rakiet i dwa drony Huti w Jemenie

Centralne dowództwo armii amerykańskiej poinformowało w czwartek, że zniszczyło dziewięć rakiet przeciwokrętowych i dwa drony na kontrolowanych przez Hutii obszarach Jemenu.
15.03.2024

Poszkodowani po ataku Huti członkowie załogi True Confidence powracają do domów

Członkowie załogi masowca, wśród których są głównie obywatele Filipin. powrócili do swoich rodzin. Statek True Confidence był drugim, który został zniszczony przez Huti i pierwszym, na którym w wyniku ataku byli zabici i ranni.
13.03.2024

Okręty z Włoch i Grecji eliminują drony Huti na Morzu Czerwonym

Okręty uczestniczące w operacji EUNAVFOR Aspides odparły kolejny atak jemeńskich bojowników na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. W akcji zostało zestrzelonych kilka bezzałogowych pojazdów powietrznych.
13.03.2024

USA: armia zniszczyła rakiety rebeliantów Huti w Jemenie

Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało we wtorek o zniszczeniu na terenie Jemenu podwodnego drona oraz 18 rakiet przeciwokrętowych, będących na uzbrojeniu wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów Huti.
12.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

Morskie siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji notują dziesiątki kolejnych zestrzeleń dronów Huti

Nawet 28 bezzałogowych statków powietrznych miały zestrzelić amerykańskie, brytyjskie i francuskie siły morskie działające na Morzu Czerwonym. W ostatnim czasie jemeńscy bojownicy, którzy od listopada ub. r. prowadzą działania przeciwko żegludze w rejonie, dokonują zwielokrotnionych ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość z nich kończy się niepowodzeniem, w ostatnim czasie udało im się pierwszy raz skutecznie zniszczyć dwa statki.
10.03.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Siły USA strąciły jednego dnia kilkanaście dronów Huti

Wciąż jest niespokojnie na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Obecni w Jemenie bojownicy Huti dokonali zmasowanego ataku na żeglugę w regionie. Tym razem obyło się jednak bez zniszczeń i ofiar.
09.03.2024

Pierwszy atak Huti na statek zakończony skutkiem śmiertelnym

Na akwenie Zatoki Adeńskiej doszło do ataku rakietowego, którego celem był amerykański masowiec MV True Confidence. Są ranni i zabici. To pierwszy raz, gdy bojownikom Huti udało się skrzywdzić członków załogi statku.
06.03.2024

Morskie siły USA zneutralizowały zagrożenie ze strony Huti na Morzu Czerwonym

W ciągu kilku godzin niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zneutralizował rakietę i bezzałogowe systemy powietrzne wystrzelone z terytorium Jemenu kontrolowanego przez Huti. Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że okręt nie odniósł przy tym żadnych obrażeń. To nie była też jedyna akcja przeprowadzona tego dnia w ramach bezpieczeństwa żeglugi w rejonie.
06.03.2024

Armia USA zniszczyła rakietę i drony rebeliantów Huti

Stany Zjednoczone zniszczyły przeciwokrętowy pocisk balistyczny oraz trzy bezzałogowe drony wystrzelone w kierunku amerykańskiego okrętu wojennego na Morzu Czerwonym przez rebeliantów Huti - poinformowała we wtorek armia USA.
06.03.2024

Szwecja i Niemcy będą współpracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

Minister obrony Szwecji Pal Jonson oraz jego odpowiednik z Niemiec Boris Pistorius podpisali we wtorek w Sztokholmie umowę o współpracy w dziedzinie wojskowości.
05.03.2024

Kolejne ataki Huti na międzynarodową żeglugę odparte. Sytuacja pozostaje napięta

Siły morskie USA zneutralizowały w ramach dwóch akcji przeciwokrętowe pociski manewrujące, które bojownicy Huti przygotowywali do ataku na międzynarodową żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. To, jak i zestrzelenie wrogiego bezzałogowca wpisuje się w międzynarodowe wysiłki na rzecz ochrony transportu morskiego na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski.
01.03.2024

Rakiety trafiły w turecki frachtowiec w Ukrainie

Statek Kuruoglu-3, który w lutym 2022 roku utknął w ukraińskim Chersoniu, został trafiony najprawdopodobniej rosyjskimi rakietami. Jednostka nabiera wody.
28.02.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Statek zbudowany w Polsce dostarczył Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej

Na pokładzie statku Canopée do Gujany Francuskiej dopłynęła przygotowana do montażu nowa rakieta nośna ESA – Ariane 6.
27.02.2024

USA przeprowadziło atak wyprzedzający na arsenał Huti

Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało we wtorek rano o przeprowadzeniu wyprzedzającego uderzenia na gotowe do odpalenia pociski rakietowe i drony jemeńskich separatystów Huti.
27.02.2024

Morskie armaty polskich okrętów do naprawy. Jest zawarta umowa w tej sprawie

22 lutego 2024 roku Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S. A. zawarły kolejną umowę z Komendą Portu Wojennego Świnoujście na naprawę średnią trzech morskich armat plot. ZU-23-2M. Umowa zakłada przeprowadzenie naprawy średniej do 30 listopada 2024 roku. tego typu przedsięwzięcia są realizowane przez ZM Tarnów, jako ich producenta, przede wszystkim na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej.
26.02.2024

Brytyjski wywiad potwierdza dymisję dowódcy Floty Czarnomorskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło podaną wcześniej informację, że rosyjskie dowództwo zdymisjonowało adm. Wiktora Sokołowa po serii katastrofalnych porażek Floty Czarnomorskiej w walce z Ukrainą. Tylko w lutym utraciła dwa okręty. To już drugi tak wysoko postawiony oficer Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, który utracił stanowisko dowódcy związku taktycznego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
26.02.2024

Siły amerykańskie zniszczyły gotowe do wystrzelenia drony rebeliantów Huti

Armia amerykańska powiadomiła w piątek, że zniszczyła na terenie Jemenu gotowe do wystrzelenia drony i rakiety manewrujące, należące do rebeliantów Huti, "po ustaleniu, że stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla statków handlowych i okrętów marynarki wojennej USA".
23.02.2024

USA: rakiety wystrzelone przez Huti uszkodziły brytyjski statek handlowy

Dwie wystrzelone przez jemeńskich rebeliantów Huti rakiety uderzyły w brytyjski statek handlowy na Morzu Czerwonym, uszkadzając jednostkę i powodując niewielkie obrażenia u jednej osoby – poinformowała w czwartek armia amerykańska.
22.02.2024

Brytyjski pocisk balistyczny Trident wpadł do oceanu zaraz po wystrzeleniu

Przeznaczony do przenoszenia głowic nuklearnych brytyjski pocisk balistyczny Trident II wpadł do oceanu tuż po wystrzeleniu; do tego zdarzenia doszło podczas testu z okrętu podwodnego - ujawnił w środę dziennik "The Sun". Ministerstwo obrony przyznało, że w trakcie testu "wystąpiła anomalia".
21.02.2024

Siły zbrojne USA odpowiadają na ataki Huti. Bojownicy pierwszy raz użyli dronów podwodnych

W sumie pięć ataków w ramach samoobrony przeprowadziły amerykańskie siły po zlokalizowaniu systemów uzbrojenia używanych przez jemeńskich rebeliantów. Zaniepokojenie powoduje fakt, że są one skierowane do działań powietrznych, nawodnych i pierwszy raz podwodnych. Stwarza to ogromne zagrożenie dla żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.
18.02.2024

Dowódca Floty Czarnomorskiej odwołany po utracie dwóch okrętów

Jak donoszą ukraińskie służby i za nimi brytyjskie Ministerstwo obrony, stanowisko dowódcze utracił dowódca rosyjskiej floty na Morzu Czarnym, adm. Wiktor Sokołow. Jest kolejnym oficerem, który został odwołany z pełnionej funkcji, najprawdopodobniej z powodu wskazania go jako winnego poniesionych w ostatnim czasie porażek. Na przestrzeni mniej niż trzech tygodni Flota Czarnomorska pod jego dowództwem utraciła dwa okręty.
18.02.2024

Rakietowe uderzenia na Morzu Czerwonym. Statki wciąż zagrożone

Ponownie dali o sobie znać jemeńscy bojownicy Huti, którzy ponownie przystąpili do ataku na żeglugę, w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Choć większość ich prób ataków kończy się niepowodzeniem, stale istnieje niebezpieczeństwo dla statków, które muszą być ochraniane przez okręty międzynarodowej koalicji.
17.02.2024

Amerykanie ostrzelali cztery rejony rządzone przez Huti

Centralne dowództwo Armii USA (Centcom) poinformowało w czwartek o ostrzelaniu czterech kontrolowanych przez rebelianckich Huti obszarów Jemenu.
15.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Resort obrony Estonii: mamy przeciwokrętowy system mogący pokryć niemal cały Bałtyk

Do Estonii dotarł przeciwokrętowy system rakietowy Blue Spear 5G SSM, którego zasięg obejmuje niemal całe Morze Bałtyckie - poinformowało w piątek estońskie ministerstwo obrony.
09.02.2024

Kolejne ataki armii USA przeciwko Huti w Jemenie

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek, że przeprowadziły ataki na cztery drony nawodne i siedem rakiet manewrujących "gotowych do wystrzelenia przez rebeliantów Huti w Jemenie w statki na Morzu Czerwonym".
09.02.2024

Noc z zagrożeniem atakami rakietowymi Huti. Morze Czerwone wciąż niespokojne

Mimo uderzeń na infrastrukturę lądową, bojownicy Huti nie przestają atakować statków i okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Wieczorem, 7 lutego, doszło do kilku powstrzymanych prób ataków na żeglugę w rejonie.
08.02.2024

Wielka Brytania dokonuje wymiany okrętów odpowiedzialnych za ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym

Royal Navy kontynuuje misję zabezpieczania żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. W związku z tym, że trwa to już od wielu miesięcy, pojawia się potrzeba wymiany okrętów wykonujących związane z tym zadania, celem dokonania przeglądu na jednostkach, uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Stąd fregata typu 23 HMS Richmond (F239) przejmuje funkcję w ramach operacki pk. "Prosperity Guardian" od okrętu tej samej klasy, typu 45 HMS Diamond (D34).
08.02.2024

Szef BBN wskazuje na potrzebę rozbudowy morskiej infrastruktury. Czeka nas "odbudowa" Portu Wojennego Hel?

Podczas uroczystości położenia stępki pod prototypowa fregatę programu "Miecznik" Jacek Siewiera zwrócił uwagę na szereg wyzwań stojących przed morskim rodzajem sił zbrojnych. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania w tym celu Punktu Bazowania Hel, który do 2006 roku był siedzibą zlikwidowanej 9. Flotylli Obrony Wybrzeża.
05.02.2024

Siły zbrojne USA zniszczyły rakiety manewrujące jemeńskich rebeliantów Huti

Siły zbrojne USA zniszczyły w niedzielę cztery przeciwokrętowe rakiety manewrujące jemeńskich rebeliantów z ruchu Huti - podało Dowództwo Centralne USA (CENTCOM). Pociski zostały zniszczone zanim mogły zostać wystrzelone przez bojowników.
05.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Położono stępkę pod budowę pierwszej fregaty w ramach programu Miecznik

W środę w Gdyni położono stępkę pod budowę pierwszej z trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Wicher.
31.01.2024

Duńska fregata płynie na Morze Czerwone

Duńska fregata Iver Huitfeldt ze 175 członkami załogi opuściła w poniedziałek port marynarki wojennej w Korsor na zachodzie Zelandii. Okręt ma dołączyć do operacji wojskowej na Morzu Czerwonym prowadzonej przez USA i Wielką Brytanię przeciwko rebeliantom Huti w Jemenie.
29.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Kolejny atak Huti na statek. Doszło do pożaru na pokładzie

Wspierani przez Iran bojownicy Huti z Jemenu wystrzelili 26 stycznia ok. godziny 19:45 (czasu sanajskiego) przeciwokrętowy pocisk balistyczny, który trafił tankowiec M/V Marlin Luanda, pływający pod banderą Wysp Marshalla. Z pomocą statkowi przybyły okręty.
27.01.2024

Huti przeprowadzili nieudane ataki na amerykański statek w Zatoce Adeńskiej. Z pomocą przybył okręt

Z terytorium Jemenu doszło 24 stycznia do ponownego ataku na żeglugę na trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Około godziny 14:00 czasu Sany bojownicy Huti mieli zaatakować kontenerowiec M/V Maersk Detroit, płynący pod banderą USA. Z pomocą ruszył amerykański okręt.
24.01.2024

Do Kanału Sueskiego dotarł grecki masowiec uszkodzony przez atak Huti. Widać efekt uderzenia rakiety

Jak podał Zarząd Kanału Sueskiego, do stoczni Suez Shipyard przybył masowiec MT Zografia. Jednostka pływająca pod banderą Malty została 16 stycznia trafiona pociskiem rakietowym w trakcie żeglugi przez wody Morza Czerwonego, ok. 140 km na północny zachód od jemeńskiego portu Salif. Choć nie znajdował się na niej żaden ładunek, bojownicy Huti dokonali ataku, gdyż statek płynął z Wietnamu do Izraela.
23.01.2024

Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostarczenie kluczowego uzbrojenia, jakie znajdzie się na polskich okrętach. Są to armaty morskie Leonardo OTO Melara 76/62 Super Rapid Multi Feeding Strales, jedne z najnowocześniejszych na rynku zbrojeniowym. To kolejna umowa zawarta w związku z pracami nad powstającymi fregatami programu "Miecznik".
22.01.2024

Armia USA przeprowadziła kolejne uderzenie przeciwko jemeńskim Huti

Siły zbrojne USA przeprowadziły w sobotę prewencyjne uderzenie przeciwko bojownikom Huti w Jemenie, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety przeciwokrętowej. Pocisk wycelowany był w wody Zatoki Adeńskiej.
20.01.2024

Po atakach Huti dostawy ropy z Bliskiego Wschodu do Europy zmniejszyły się o połowę

Dostawy ropy z Bliskiego Wschodu do Europy zmniejszyły się prawie o połowę w wyniku ciągłych ataków rebeliantów Huti na szlaki handlowe na Morzu Czerwonym, poinformowała w sobotę na swoim portalu Al-Dżazira.
20.01.2024

Siły zbrojne USA przeprowadziły kolejne trzy uderzenia przeciwko ruchowi Huti

Siły zbrojne USA przeprowadziły trzy kolejne uderzenia prewencyjne przeciwko jemeńskim bojownikom z ruchu Huti, przygotowującym się do wystrzelenia rakiet przeciwokrętowych - podal w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, ataków dokonano w samoobronie.
19.01.2024

MSZ odradza wszelkie podróże morskie w rejonie Półwyspu Arabskiego i Somalii

MSZ odradza wszelkie podróże morskie w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej, Cieśniny Bab al-Mandab i wybrzeża Somalii - przekazał w piątek resort dyplomacji. Ostrzegł, że ataki i przypadki piractwa w tym rejonie stwarzają zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności przebywających tam osób i statków.
19.01.2024

Niewielkie zmiany cen ropy w USA; obawy o Bliski Wschód utrzymują się

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują niewielkie zmiany. Rynki nadal obawiają się możliwości eskalacji konfliktów w rejonie Bliskiego Wschodu i Azji Zachodniej.
19.01.2024

Huti zaatakowali rakietami amerykański tankowiec

W czwartek wieczorem sprzymierzona z Iranem milicja Huti wystrzeliła dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne w stronę tankowca należącego do USA, które uderzyły w wodę w pobliżu statku, nie powodując żadnych obrażeń ani uszkodzeń, podało Centralne Dowództwo USA.
19.01.2024

Dwie kolejne rakiety Huti zniszczone

Departament Obrony USA poinformował o szóstej rundzie ataków amerykańskich wojsk na cele Huti w Jemenie.
18.01.2024

Chińczycy odpalili rakietę kosmiczną ze statku

Chińska rakieta kosmiczna Gravity-1 wyruszyła w swoją pierwszą podróż. Startowała ze statku na Morzu Żółtym.
16.01.2024

Szef MSZ: napięcia na Morzu Czerwonym i ostrzały rakietowe Iranu zwiastują szybką eskalację wojny w Gazie

Napięcia na Morzu Czerwonym i ostrzały rakietowe Iraku i Syrii przez Iran zwiastują szybką eskalację wojny w Strefie Gazy - ostrzegł we wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan.
16.01.2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
14.01.2024

Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną, pocisk spadł do morza

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rakietę balistyczną w kierunku Morza Japońskiego – ogłosiła armia Korei Południowej. Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że pocisk spadł do morza.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Rebelianci Huti przygotowują się na atak USA i W.Brytanii

Jemeńscy rebelianci Huti wzmacniają swoje pozycje oraz przenoszą broń i personel w oczekiwaniu na atak Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, który miałby być następstwem ciągłych ataków Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym - donosi w czwartek wieczorem portal Times of Israel.
12.01.2024

Blinken: Huti spotkają konsekwencje za wznowienie ataków na Morzu Czerwonym

Jasno mówiliśmy, że jeśli ataki Huti przeciwko statkom na Morzu Czerwonym będą kontynuowane, spotkają ich konsekwencje - oświadczył w środę w Bahrajnie szef dyplomacji USA Antony Blinken po największym dotąd ataku jemeńskich rebeliantów. Zarzucił przy tym Iranowi wspomaganie działań szyickiej bojówki.
10.01.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

Brytyjskie i amerykańskie siły morskie odparły kolejny, duży atak Huti na Morzu Czerwonym

Wciąż niespokojnie na Morzu Czerwonym. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, otwarcie zadeklarowali wojnę siłom międzynarodowej koalicji. 9 stycznia, około godziny 21:15 czasu miejscowego, przypuścili kolejny atak z użyciem bezzałogowych pojazdów (UAV), przeciwokrętowych pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowego pocisku balistycznego. Ich celem były zarówno okręty, jak i statki korzystające z morskiej trasy prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
10.01.2024

Rosja przemieściła w okolice Krymu zespół okrętów w postaci trzech podwodnych i jednego desantowego

Do Sewastopola miał przybyć z Noworosyjska jeden z największych rosyjskich okrętów obecnie operujących na Morzu Czarnym, okręt desantowy-dok proj. 11711 Piotr Morgunow (117). Towarzyszyć mu mają trzy okręty podwodne, zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego z użyciem systemu uzbrojenia Kalibr, w skład którego wchodzą rakiety przeciwokrętowe wykorzystywane już wcześniej do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym nadmorską.
08.01.2024

Wszystkie statki Maersk będą omijać Morze Czerwone

Mająca swoją siedzibę w Danii jedna z największych firm żeglugowych na świecie zdecydowała, że w najbliższym czasie wszystkie jej statki będą omijać Morze Czerwone i Zatokę Adeńską. W związku z tym w ramach tras alternatywnych opłyną Przylądek Dobrej Nadziej w Republice Południowej Afryki.
05.01.2024

Członkowie załogi amerykańskiego niszczyciela odznaczeni za skuteczne zwalczanie rakiet i dronów Huti

Marynarze z niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zostali wyróżnieni za działania w związku z zapewnieniem niezakłóconej żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Okręt od wielu miesięcy bierze udział w akcjach na rzecz bezpieczeństwa, a w ostatnim czasie regularnie prowadził skuteczne działania w związku z neutralizacją rakiet i dronów wystrzeliwanych z terytorium Jemenu przez bojowników Huti.
04.01.2024

Morskie Centrum Nauki zaprasza na półkolonie

MCN przygotowało ofertę dla najmłodszych, którzy będą spędzać ferie w mieście.
03.01.2024

Huti dalej prowadzą ostrzał Morza Czerwonego. Mogą mścić się za załogi łodzi zlikwidowane przez US Navy

Jak donoszą służby prasowe US Navy, wspierani przez Iran rebelianci w Jemenie mieli wystrzelić dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne, które wpadły do Morza Czerwonego. Było to jednak poważne zagrożenie dla statków poruszających się po tym akwenie. Atak nastąpił krótko po ubiegłorocznej eskalacji działań, gdy amerykańskie śmigłowce zneutralizowały trzy z czterech łodzi atakujących kontenerowiec.
03.01.2024

Maersk ponownie wstrzymuje tranzyty przez Morze Czerwone

Duński gigant transportowy, Maersk, zawiesza tranzyty przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską do odwołania. To już drugi raz w przeciągu ostatnich dwóch tygodni.
02.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Rakiety i abordaż. Kontenerowiec dwa razy padł ofiarą próby ataku przez Huti. Z pomocą przybyły okręty US Navy

Końcówka 2023 roku nie oznacza spokoju na świecie. Na Morzu Czerwonym wciąż dochodzi do ataków na statki i okręty, które dokonują jemeńscy bojownicy z organizacji Huti. W wyniku tego doszło teraz do wymagającej akcji powstrzymania rakietowych uderzeń. Odbywa się to w trakcie prowadzonej pod auspicjami USA międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian".
31.12.2023

CMA CGM planuje stopniowo przywracać rejsy przez Morze Czerwone

CMA CGM zawiesiła działalność na Morzu Czerwonym w odpowiedzi na falę ataków na międzynarodowe statki handlowe, za które odpowiedzialna jest wspierana przez ran grupa bojowników Huti z Jemenu. Obecne trwają prace nad planami stopniowego zwiększania liczby rejsów przez Morze Czerwone.
27.12.2023

Znowu gorąco na Morzu Czerwonym. Siły morskie USA broniły się przed atakami ze strony Huti

W południowej części Morza Czerwonego w przeciągu 10 godzin US Navy przeprowadziła akcję zestrzeleń wielu dronów i rakiet wystrzeliwanych przez jemeńskich rebeliantów. Starcie miało miejsce już po ogłoszeniu rozpoczęcia wielonarodowej misji pk. "Prosperity Sentinel".
27.12.2023

Statek izraelskiej firmy przewozowej został zaatakowany na Morzu Czerwonym

Firma przewozowa Mediterranean Shipping Company (MSC) ogłosiła we wtorek, że jeden z jej statków został zaatakowany na Morzu Czerwonym. Do ostrzału jednostki przyznał się działający w Jemenie ruch Huti.
26.12.2023

"WSJ": irański okręt szpiegowski pomaga Hutim w atakach na statki komercyjne

Iran pomaga jemeńskim rebeliantom z ruchu Huti w namierzaniu atakowanych przez nich statków handlowych przepływających przez Morze Czerwone - podał w piątek "Wall Street Journal". Teheran ma tego dokonywać, przekazując dane na temat jednostek handlowych zbierane przez okręt rozpoznawczy.
22.12.2023

"Economist": USA i sojusznicy muszą rozwiązać kryzys wywołany na Morzu Czerwonym przez związany z Iranem ruch Huti

USA i sojusznicy muszą zdecydowanie rozwiązać kryzys wywołany na Morzu Czerwonym przez związany z Iranem jemeński ruch Huti. Ameryka musi być gotowa zaatakować Huti, by nie dopuścić do zablokowania jednego z najważniejszych szlaków handlowych - rekomenduje "Economist".
20.12.2023

ONE dołącza do firm rezygnujących z tras żeglugowych prowadzących przez Morze Czerwone

Japoński gigant transportu morskiego ogłosił wczoraj, że zaprzestaje korzystać z tras prowadzących przez obszar zagrożony atakami ze strony jemeńskich bojowników. W ten sposób rośnie grono firm, które zmieniając swoje trasy mogą mocno wpłynąć na międzynarodowy handel i łańcuch dostaw.
20.12.2023

USA, UE i NATO potępiły we wspólnym oświadczeniu ataki rebeliantów Huti na statki na Morzu Czerwonym

USA, Unia Europejska i NATO potępiły we wtorek we wspólnym oświadczeniu ataki jemeńskiego ruchu Huti na statki na Morzu Czerwonym. "Huti ingerują w prawo i swobodę żeglugi (...). Nie ma usprawiedliwienia dla tych ataków" - głosi dokument.
20.12.2023

Biały Dom: nie wszystkie państwa chcą publicznie uczestniczyć w koalicji chroniącej statki na Morzu Czerwonym

Są kraje, które uczestniczą w zwołanej przez USA międzynarodowej koalicji, chroniącej statki komercyjne przed atakami jemeńskiego ruchu Hutich, lecz nie czynią tego publicznie - poinformował we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Podkreślił przy tym, że inicjatywę popiera 44 krajów, a ataki wspieranej przez Iran bojówki dotykają wszystkich, w tym m.in. Chiny.
19.12.2023

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano czasu miejscowego w kierunku Morza Japońskiego kolejny pocisk, tym razem dalekiego zasięgu; mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) – podała agencja Yonhap, powołując się na komunikat armii Korei Południowej.
18.12.2023

Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Agencja Uzbrojenia w tym tygodniu zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Ma to rozwiać obawy, czy finansowanie oraz płynność przedsięwzięcia są zagrożone.
14.12.2023

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił dron bojowników Huti

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił w środę atakujący go dron jemeńskiego ruchu Huti, gdy zmierzał na ratunek tankowcowi Ardmore Encounter, również ostrzelanemu przez Huti - poinformował przedstawiciel amerykańskiej administracji, cytowany przez Reutera.
13.12.2023

Huti zaatakowali norweski tankowiec

W cieśninie Bab-el-Mandeb u wybrzeży Jemenu trafiony pociskiem przeciwokrętowym został cywilny tankowiec pod norweską banderą.
12.12.2023

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Służby prasowe Pentagonu podały, że niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG-64) został zaatakowany w trakcie wykonywanych zadań. Ostrzał rakietowy miał spaść także na dwa izraelskie statki. To ponowny akt agresji ze strony rebeliantów Huti, którzy prowadzą działania przeciwko izraelskiej żegludze w tym rejonie.
03.12.2023

Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie

Służby prasowe US Navy i centralnego dowództwa sił zbrojnych USA przekazały, że rankiem 22 listopada niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Thomas Hudner (DDG-116) zestrzelił wiele dronów i innych obiektów latających, kierujących się najprawdopodobniej w kierunku Izraela. Atak mieli przeprowadzić rebelianci Huti, kontrolujący część terytorium ogarniętego wojną domową Jemenu. To już drugi ich autorstwa i także kolejny powstrzymany przez okręt amerykańskiej floty, działającej na Morzu Czerwonym.
27.11.2023

Napastnicy, którzy przejęli tankowiec u wybrzeży Jemenu, zostali zatrzymani przez marynarkę wojenną USA

Uzbrojeni napastnicy, którzy w niedzielę u wybrzeży Jemenu przejęli, a potem wypuścili tankowiec Central Park, zarządzany przez izraelską firmę, zostali zatrzymani przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych. Rząd Jemenu oskarżył o atak rebeliantów Huti.
27.11.2023

Położenie stępki pod ORP Wicher planowane wstępnie na 31 stycznia. To kolejny etap programu "Miecznik"

Na portalu X (dawniej Twitter) Polska Grupa Zbrojeniowa podała informację, kiedy miałoby się odbyć kolejne wydarzenie związane z budową pierwszej z trzech, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Dramat na Morzu Czerwonym trwa. Jemeńscy rebelianci trzymają w niewoli załogę Galaxy Leader

Członkowie szyickiej partyzantki Huti przetrzymują członków załogi rorowca pływającego pod banderą Bahamów. Statek należy do japońskiego przewoźnika, znanego jako NYK, niemniej wykonuje zlecenia transportowe na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. Powodem ataku miał być fakt, że udziałowcem w niej jest pochodzący z Izraela przedsiębiorca Rami Unger. Wpisuje się to w działania jemeńskich rebeliantów, którzy jawnie wspierają Hamas. Zagrozili, że będą atakować statki, które ich zdaniem są powiązane z państwem Izrael.
20.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Ukraińcy podają, że zniszczyli najnowocześniejszy rosyjski okręt

Z Ukrainy napływają doniesienia, że wczorajszy atak Ukraińskich Sił Zbrojnych na stocznię Zaliw w Kerczu na okupowanym przez Rosjan Krymie był skuteczny - zatopiony miał być jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej.
05.11.2023

Ukraińcy ostrzelali port i stocznię na Krymie

Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały w sobotę port i stocznię w Kerczu na okupowanym Krymie - poinformowała na kanale Telegram ukraińska armia. W stoczni budowano okręty dla okupantów .
04.11.2023

Do Portu Gdańsk dotarła kolejna dostawa wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego

Rozpoczął się rozładunek wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo, które znajdą się w wyposażeniu polskich żołnierzy. To kolejny aspekt koreańsko-polskiej współpracy w przemyśle zbrojeniowym. Kluczowe dostawy uzbrojenia i wyposażenia odbywają się drogą morską.
02.11.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 2

Istniejący od 85 lat w obecnej formie Izrael znajduje się w ciągłym stanie zagrożenia z racji na wrogie relacje z państwami arabskimi wokół siebie. Z tego powodu transport drogą morską ma kluczowe znaczenie dla jego gospodarki, stąd Izraelski Korpus Morski jest również rodzajem sił zbrojnych konsekwentnie rozwijanym w zakresie zapewnienia skutecznej obrony interesów państwa.
30.10.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Dwie Morskie Jednostki Rakietowe coraz bliżej. Zawarto kluczowe umowy w tej sprawie

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały 26 października br. kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, a także serwisowanie i produkcję rakiet NSM.
27.10.2023

Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne z powodu zagrożenia ze strony rosyjskich samolotów bojowych - poinformowała w czwartek firma konsultingowa Barva Invest z siedzibą w Kijowie.
26.10.2023

Damen podpisuje kontrakt z kolejnym podmiotem w zakresie wyposażenia nowoczesnych fregat. "Niderlandzki Miecznik" rozwija się

Holenderski koncern Damen zlecił kolejnej, rodzimej firmie dostarczenie i integrację systemów na powstające fregaty zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Obie firmy podpisały umowę na projektowanie, inżynierię, instalację i integrację wszystkich systemów elektrycznych, w tym instalacji dystrybucji energii i oświetlenia jednostek, które wzmocnią morski potencjał Belgii i Holandii.
25.10.2023

Amerykański okręt zestrzelił rakiety i drony nad Morzu Czerwonym. Ich celem był prawdopodobnie Izrael

Na Morzu Czerwonym, w rejonie Zatoki Ormuz nie brakuje groźnych incydentów w związku z działalnością przemytników i piratów. Swój "wkład" w to ma również Iran, którego siły morskie dokonują prób zatrzymania tankowców, niekiedy powstrzymywanych przez okręty należące do koalicji międzynarodowej. Wieczorem 19 października br. władze USA podały, że jeden z niszczycieli US Navy, USS Carney, przechwycił rakiety i drony, które prawdopodobnie leciały celem ataku na Izrael.
20.10.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.