• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Siły amerykańskie zniszczyły gotowe do wystrzelenia drony rebeliantów Huti

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Siły amerykańskie zniszczyły gotowe do wystrzelenia drony rebeliantów Huti

Partnerzy portalu

Fot. CENTCOM

Armia amerykańska powiadomiła w piątek, że zniszczyła na terenie Jemenu gotowe do wystrzelenia drony i rakiety manewrujące, należące do rebeliantów Huti, "po ustaleniu, że stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla statków handlowych i okrętów marynarki wojennej USA".

Centralne Dowództwo armii poinformowało, że amerykański atak wymierzony był w cztery drony i dwa pociski manewrujące, które miały zostać wystrzelone z kontrolowanych przez Huti obszarów Jemenu w kierunku Morza Czerwonego. Przekazało również, że wojsko ponadto zestrzeliło także trzy drony kamikadze w pobliżu statków handlowych na Morzu Czerwonym.

Jak podało Centralne Dowództwo, ostrzał przeprowadzono w czwartek i piątek, przy czym żaden statek bądź okręt nie ucierpiał.

Rebeliancki ruch jemeńskich Huti od listopada ubiegłego roku ostrzeliwuje statki handlowe, twierdząc, że stanowi to wsparcie dla walczących z Izraelem palestyńskich terrorystów z Hamasu. Ich ataki na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej zaburzyły międzynarodowy transport (przez Morze Czerwone przepływa około 12 proc. światowej wymiany handlowej) oraz nasiliły obawy o rozprzestrzenienie się palestyńsko-izraelskiego konfliktu zbrojnego na cały obszar Bliskiego Wschodu.


os/ mal/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.