• <

200 lat Kongsberga: elektronika morska i obronność

Dodano: 06.05.2014
Koncern Kongsberg obchodził dwusetną rocznicę powstania. Jest to najstarsza firma w Norwegii, od 2005 roku związana także z Polską. W Szczecinie siedzibę posiada spółka Kongsberg Maritime Poland, specjalizująca się w elektronice morskiej, zaś w Warszawie związana z systemami obrony Kongsberg Defence.

- Nasza działalność ma charakter globalny – podkreśla Radosław Sochanowski, Dyrektor Zarządzający Kongsberg Maritime Poland. - Oczywiście współpracujemy za stoczniami w Trójmieście i Szczecinie, cieszymy się ze sprzedaży symulatorów zrealizowanych dla Akademii Morskich, a znaczna część floty największego polskiego armatora, Polskiej Żeglugi Morskiej wyposażona jest w systemy Kongsberga, to jednak wciąż za mało żeby móc utrzymać zespół, który liczy obecnie ponad sto dwadzieścia osób. Zatrudnieni u nas inżynierowie są członkami zespołów realizujących projekty między innymi w Korei Południowej, w Niemczech i Chinach, nierzadko też nimi kierując.

Obchody 200-lecia Kongsberga świętowane są w wielu krajach, w Polsce odbyły się w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji.

- Każdy lokalny oddział firmy przygotował z tej okazji coś wyjątkowego - Mówi Marta Szuster-Zawadzka, koordynatorka obchodów w Polsce. – Ponieważ już od kilku lat wszyscy nasi partnerzy biznesowi otrzymują kalendarz ze zdjęciami zrobionymi przez naszych pracowników w różnych zakątkach świata, zdecydowaliśmy się na wystawę fotograficzną.

Wielkoformatowe fotografie przedstawiające statki, porty, industrialne konstrukcje i platformy wiertnicze komponowały się z wnętrzem muzeum.

Podczas oficjanlych wystąpień Walter Qvam, CEO Kongsberg Gruppen ASA przypomniał, że firma była pierwszą fabryką założoną w Norwegii na długo przed dotarciem tam fali rewolucji przemysłowej. Kongsberg jest też bardzo mocno związany z norweską historią, ponieważ w tym samym czasie, wiosną 1814 r. powstała konstytucja Norwegii. Nowe państwo potrzebowało jako gwarancji niepodległości własnej fabryki broni, a tym zajmował się wówczas Kongsberg. Kolejny poważny kontrakt, związany z niezwykle istotnymi wydarzeniami historycznymi dotyczył dostaw broni do Ameryki Północnej w trakcie Wojny Secesyjnej.

- Obecnie z dostarczanego przez Kongsberg uzbrojenia korzysta także Polska armia, a w szczególności Marynarka Wojenna – dodaje Krystian Chmielewski, Dyrektor Zarządzający Kongsberg Defence. - To właśnie nasze rakiety są na wyposażeniu Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego.

Oprócz produkcji systemów uzbrojenia i systemów morskich koncern związany jest dziś także z przemysłem naftowym, gazowym, lotniczym, a nawet kosmicznym.

- Nie przetrwalibyśmy tak długo gdyby nie umiejętność zmieniania się – mówił Walter Qvam. - Jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii firmy był moment kiedy stanęliśmy na krawędzi bankructwa, a następnie wynaleźliśmy ją od nowa, wprowadzając innowacyjny sposób funkcjonowania. W chwili obecnej koncentrujemy się na rozwoju organicznym oraz planujemy kilka strategicznych przejęć. Koncern otwiera nową kartę historii pod hasłem NEXT-200 i bazując na dotychczasowej efektywnej współpracy ze spółkami naszej grupy w Polsce widzę tutaj wspaniałe perspektywy do dalszego rozwoju.



Marek Nowak
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.