• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostarczenie kluczowego uzbrojenia, jakie znajdzie się na polskich okrętach. Są to armaty morskie Leonardo OTO Melara 76/62 Super Rapid Multi Feeding Strales, jedne z najnowocześniejszych na rynku zbrojeniowym. To kolejna umowa zawarta w związku z pracami nad powstającymi fregatami programu "Miecznik".

To kolejna informacja, jaka pojawia się w kontekście wyposażenia i uzbrojenia polskich fregat. Przypomnijmy, że 14 stycznia br. MBDA zawarła z konsorcjum PGZ "Miecznik" kontrakt na wyposażenie tych jednostek w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Polska skorzysta z interoperacyjności pocisku CAMM, zaprojektowanego specjalnie dla wyrzutni lądowych i morskich, wykorzystując zakupione już zapasy do uzbrojenia Mieczników. CAMM będzie instalowany na pokładzie okrętów w konfiguracji cztery rakiety na każdą wyrzutnię systemu ogniowego Mk41 VLS (Vertical Launching System). W jego skład wchodzą w sumie cztery moduły po osiem komór każda, co zapewni zarówno ogromny potencjał ogniowy, jak i zwiększając przeżywalność okrętów w walce. Pocisk posiada aktywną głowicę radiolokacyjną zdolną do wyszukiwania celu, wspomaganą przez podsystem PDLT (Platform Data Link). Pomaga to w uaktualnianiu danych o położeniu atakowanego celu, dzięki czemu nie musi się wspomagać systemem jego podświetlenia z użyciem systemu radiolokacyjnego okrętu. W ubiegłym roku, 20 grudnia, PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę z Rolls-Royce Solutions GmbH na zakup silników głównych, zespołów prądotwórczych i systemu zarządzania układem napędowym. Są to dostawy zakontraktowanego sprzętu z planowaną dostawą od czerwca 2024 roku i obejmujące, dla każdej jednostki: cztery silniki napędu głównego MTU 20V8000M71, cztery agregaty prądotwórcze MTU 12V4000M53B oraz system sterowania i monitoringu MTU.

O zawarciu umowy poinformował jako pierwszy portal Defence24, natomiast zapowiedzi w sprawie dostaw (acz bez podawania szczegółów) okrętów polskiej Marynarki Wojennej na portalu X (dawniej Twitter) podał 18 stycznia br. płk. Krzysztof Płatek, były rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Kluczowym elementem armat morskich Leonardo jest konsola sterowania (DCC), wykorzystującą technologię cyfrową w celu zwiększenia funkcji dostępnych dla operatora i konserwatorów i zarządzająca wszystkimi innymi częściami systemu uzbrojenia. Armata jest zdolna do oddania 120 strzałów w ciągu minuty, co umożliwia także urządzenie wielofunkcyjne do automatycznej obsługi, selekcji i automatycznego podawania każdego rodzaju załadowanej amunicji. W zależności od konfiguracji i umieszczonych pocisków, system może dobierać odpowiedni pocisk umieszczony w jednym z dwóch obrotowych magazynów, pozwalając operatorom obsługującym podajniki amunicji także na jej szybką i sprawną zmianę nawet w trakcie prowadzenia wymian ogniowych. Wyposażenie armaty wspomaga także okrętowi skuteczną powierzchnię odbicia fal radarowych (radar cross section, RCS), ograniczając szansę na jego wykrycie nawet w obliczu użycia uzbrojenia. Posiada także radar prędkości wylotowej do aktualizacji systemu kontroli ognia (Fire Control System, FCS) o ewentualne odchylenia i zmiany celu, czy też system OTO Strales, służący do naprowadzania pocisku kierowanego OTO Dart.



Leonardo 76/62 SR MF Strales to jeden z wielu systemów uzbrojenia, jakie znajdą się na wielozadaniowych fregatach programu "Miecznik". W grudniu 2023 roku Agencja Uzbrojenia zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech jednostek zgodnie z aneksem nr 4. Umowa, której wartość po podpisaniu wszystkich dotychczasowych aneksów wynosi ok. 14,8 mld zł brutto, pozwoli na pozyskanie wszystkich trzech fregat Miecznik w założonych terminach umownych tj. do roku 2031, w tym okrętów 2 i 3 doposażonych w sensory i efektory, tożsamych z zakontraktowanymi dla pierwszej fregaty. Ostateczny kształt wyposażenia okrętów seryjnych będzie wynikał z wniosków wyciągniętych z przeprowadzonych badań prototypowej jednostki nr 1, przyszłego ORP Wicher. Przypomnijmy, że 31 stycznia odbędzie się położenie stępki pod planowaną fregatę. Z przebiegiem prac można zapoznać się w dedykowanym tekście wraz z załączonym filmem.

Za budowę okrętów odpowiada konsorcjum PGZ-Miecznik,  w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.