• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Partnerzy portalu

Fot. Agencja Uzbrojenia

Agencja Uzbrojenia w tym tygodniu zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Ma to rozwiać obawy, czy finansowanie oraz płynność przedsięwzięcia są zagrożone.

Specjaliści zwracają uwagę, że nie oznacza to dostarczenia wszystkiego, niemniej to kluczowe wyposażenie, w tym uzbrojenie, ma znaleźć się na okrętach, a związane z tym dostawy będą więc pewne. Istniała obawa, że w związku z kontrowersjami wokół rosnącej ceny okrętów cały program spowolni, bądź gotowe kadłuby nie otrzymają potrzebnych elementów. Obawy wiązały się z pamiętnym losem ORP Ślązak, niegdysiejszego Gawrona, który powstawał kilkanaście lat i wciąż jest korwetą patrolową, która mimo rozmiarów nie posiada cięższego uzbrojenia.

Zgodnie z aneksowaną umową, podpisaną 27 lipca 2021 roku, okręty seryjne (tj. druga i trzecia jednostka) zostaną dodatkowo doposażone w sensory i efektory tożsame z tymi, które są kontraktowane na pierwszą jednostkę prototypową, pozwalając tym samym na zabezpieczenie domeny powietrznej i nawodnej. Zgodnie z zapisami aneksu, druga i trzecia fregata zostanie doposażona w 76 mm armatę średniego kalibru OTO Melara Super Rapid Strales, wyrzutnie rakiet VLS Mk-41, system rakietowy SeaCeptor CAMM, radary ścianowe serii SM400 i radary serii NS50, a także środki walki radioelektronicznej i obrony oraz systemy identyfikacji swój-obcy.

Przypomnijmy, że w lipcu br. odbył się briefing dla dziennikarzy, w trakcie którego ówczesny dyrektor programu "Miecznik" Cezary Cierzan (obecnie dyrektor Domeny Morskiej PGZ S.A.) omówił m.in. jakie uzbrojenie znajdzie się na wspomnianych fregatach. Wtedy na prezentacji widniała informacja, że pewne jest to jak na razie w przypadku prototypowej jednostki, natomiast słuchacze nie mogli być pewni, czy uda się zabezpieczyć dostawy uzbrojenia i wyposażenia na kolejne dwa. Widać to na podanych poniżej slajdach.


Umowa, której wartość po podpisaniu wszystkich dotychczasowych aneksów wynosi ok. 14,8 mld zł brutto, pozwoli na pozyskanie wszystkich trzech fregat Miecznik w założonych terminach umownych tj. do roku 2031, w tym okrętów 2 i 3 doposażonych w sensory i efektory, tożsamych z zakontraktowanymi dla pierwszej fregaty. Ostateczny kształt wyposażenia okrętów seryjnych będzie wynikał z wniosków wyciągniętych z przeprowadzonych badań prototypowej jednostki nr 1.

Fregaty programu "Miecznik" będą miały 138,7 metra długości, a wyporność maksymalna ma sięgać do 7 000 ton. Ich maksymalna prędkość ma wynosić 26 węzłów, a marszowa 12. Zasięg ma wynosić 8 000 mil morskich. W skład załogi wejdzie do 187 oficerów i marynarzy. Napęd mają stanowić cztery silniki diesla w układzie CODAD (Combined Diesel and Diesel), gdzie część silników pracuje podczas mniejszej, ekonomicznej prędkości, a reszta jest dodatkowo uruchamiana przy jej zwiększaniu, lub w przypadku większego obciążenia jednostki. Okręty zostaną wyposażone w zintegrowany system misji, który będzie obejmował zintegrowany pomost, system łączności, system zarządzania platformą, system zarządzania walką, Wszystko to będzie w pełni zintegrowane. Pełny system zarządzania walką, sensory i efektory będą obejmowały systemy przeciwlotnicze, przeciwrakietowe systemy rażenia woda-woda, woda-ziemia i torpedy do zwalczania okrętów podwodnych. Docelowym zakładanym ukompletowaniem w zakresie systemów przeciwlotniczych okręty będą posiadały pionowe wyrzutnie VLS Mk41 oraz rakiety z rodziny CAM. Do zwalczania celów nawodnych i lądowych będą przeznaczone wyrzutnie rakiet RBS15, uzbrojenie artyleryjskie będzie obejmować armatę średniego kalibru 76 mm OTO Melara Super Rapid Straus, dwie armaty 35 mm OSU-35K, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia wyposażone w wielokalibrowe karabiny maszynowe oraz ręcznie kierowane ręczne karabiny maszynowe. Uzbrojenie torpedowe będzie obejmować dwie wyrzutnie torped. Okręty będą posiadały radary wielofunkcyjne średniego i dalekiego zasięgu oraz radar kierowania ogniem i środki rozpoznania obrazowego a także sonary kadłubowy i holowany. Zostaną wyposażone w środki walki radiotechnicznej. Okręty będą posiadały uzbrojenie pozwalające im swobodnie odpierać ataki każdego rodzaju.

Zasięgi broni ma wynosić od 40 km, rakiet do nawet 100 km, a pociski przeciwokrętowe mają być zdolne do pokonywania dystansu do 200 km. Takie wyposażenie i zasięg już jednego okrętu ma uświadamiać, że mieści w sobie możliwości całych dywizjonów" na zaledwie jednym, zintegrowanym systemie walki. Poszczególne podsystemy są przeznaczone tak do obrony jak i walki, w tym i rażenia określonych celów. Platforma (tj. okręt) jest zaprojektowana tak, by planowane systemy walki zostały zainstalowane, z wyjątkiem pocisków manewrujących, pozostających obecnie opcją rozważaną. W wyposażeniu znajdą się także radary do wykrywania celów powietrznych powyżej 400 km i celów nawodnych na dystansach do 80 km, radar kierowania ogniem do 120 km, sensory do wykrywania okrętów podwodnych i sonar holowany zapewniający zasięg do teoretycznie nawet 60 km (ten będzie uzależniony od celu i warunków morskich).

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami w projekcie są firmy Babcock, Thales UK, MBDA UK i Remontowa Shipbuilding S.A. Cięcie blach pod prototypową fregatę, przyszły ORP Wicher odbyło się 16 sierpnia br., natomiast położenie stępki jest zaplanowane na 31 stycznia 2024 roku. Wodowanie kadłuba ma odbyć się dwa lata później, a przekazanie zamawiającemu w 2028 roku. Pozostałe wejdą do służby w latach 2030-2031

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.