• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Partnerzy portalu

Fot. MBDA

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.

Sea Ceptor to okrętowy system najnowszej generacji, który ma za zadanie chronić jednostki marynarki wojennej i sojusznicze przed zaawansowanymi zagrożeniami z powietrza i powierzchniowymi, w tym naddźwiękowymi rakietami przeciwokrętowymi i bezzałogowymi jednostkami pływającymi.

Kontrakt na systemy Sea Ceptor jest następstwem szeregu strategicznych porozumień zawartych pomiędzy MBDA a Polską, dotyczących rodziny rakiet przeciwlotniczych CAMM. Polska skorzysta z interoperacyjności pocisku CAMM, zaprojektowanego specjalnie dla wyrzutni lądowych i morskich, wykorzystując zakupione już zapasy do uzbrojenia Mieczników. CAMM będzie instalowany na pokładzie okrętów w konfiguracji cztery rakiety na każdą wyrzutnię systemu ogniowego Mk41 VLS (Vertical Launching System). W jego skład wchodzą w sumie cztery moduły po osiem komór każda, co zapewni zarówno ogromny potencjał ogniowy, jak i zwiększając przeżywalność okrętów w walce. Pocisk posiada aktywną głowicę radiolokacyjną zdolną do wyszukiwania celu, wspomaganą przez podsystem PDLT (Platform Data Link). Pomaga to w uaktualnianiu danych o położeniu atakowanego celu, dzięki czemu nie musi się wspomagać systemem jego podświetlenia z użyciem systemu radiolokacyjnego okrętu.

MBDA współpracuje z Polską Grupą Zbrojeniową nad stworzeniem w kraju suwerennego potencjału rakietowego w programie NAREW, co umożliwia bezprecedensowy transfer wiedzy i technologii od MBDA. Zastosowanie rakiet z rodziny CAMM w programach PILICA+, NAREW i MIECZNIK zagwarantuje Polsce znaczne korzyści, jednocześnie stymulując rozwój polskiego przemysłu i tworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji. Ponadto kontrakt na uzbrojenie Mieczników podkreśla strategiczne relacje pomiędzy MBDA i PGZ, obejmujące także wspólny rozwój rakiety średniego zasięgu przyszłości CAMM-MR, oraz siłę brytyjsko-polskiej współpracy obronnej.

Wiele sił zbrojnych na całym świecie wybrało rakiety z rodziny CAMM do budowy morskich i naziemnych systemów obrony powietrznej najnowszej generacji. Wśród nich są Polska, Wielka Brytania, Włochy, Kanada, Brazylia, a ostatnio dołączyła Szwecja.

Powstała zgodnie z duchem współpracy międzynarodowej firma MBDA i jej ponad 14 000 pracowników wspólnie wspierają suwerenność Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz licznych krajów sprzymierzonych na całym świecie. Jako akcelerator innowacji, MBDA jest jedyną europejską grupą zdolną do projektowania i produkcji skomplikowanego uzbrojenia, odpowiadającego pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

MBDA jest jednym z kluczowych partnerów konsorcjum PGZ-Miecznik, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami w przedsięwzięciu są również firmy Babcock, Thales UK i Remontowa Shipbuilding S.A. Cięcie blach pod prototypową fregatę, przyszły ORP Wicher, odbyło się 16 sierpnia ubr., natomiast położenie stępki jest zaplanowane na 31 stycznia br. Wodowanie kadłuba ma odbyć się dwa lata później, a przekazanie zamawiającemu, wedle najnowszych ustaleń, w 2029 roku. Pozostałe jednostki wejdą do służby w latach 2030-2031.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.