• <

Korea Płd. i Japonia potwierdziły start rakiety Korei Płn.; lot zakończył się niepowodzeniem

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Płd. i Japonia potwierdziły start rakiety Korei Płn.; lot zakończył się niepowodzeniem

Partnerzy portalu

rakieta

Korea Płn. wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk" - przekazała armia Korei Płd. w poniedziałek, kilka godzin po tym, gdy Pjongjang poinformował Japonię, że przygotowuje się do wystrzelenia drugiego satelity szpiegowskiego. Lot rakiety zakończył się niepowodzeniem, co potwierdziła południowokoreańska agencja KCNA.

"Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w kierunku południowym" nad Morzem Żółtym - poinformowało późnym wieczorem południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

W Japonii poprzez system wczesnego ostrzegania J-Alert powiadomiono mieszkańców prefektury Okinawa, że Korea Północna wystrzeliła pocisk rakietowy.

Na nagraniu zarejestrowanym około godziny 21.45 czasu lokalnego (15.45 w Polsce) przez japońskiego nadawcę NHK za pomocą kamer umieszczonych w mieście Donggang, w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach widać pomarańczową, świecącą kropkę, z której po krótkim czasie zaczynają wydobywać się gwałtownie pomarańczowe płomienie, po czym następuje eksplozja.

Cytowany przez NHK urzędnik wojskowy stwierdził, że rakieta zniknęła z radarów, co oznacza, że jej wystrzelenie zakończyło się niepowodzeniem.

Państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA potwierdziła te informacje mniej więcej dwie godziny później.

"Wystrzelenie nowej rakiety nośnej satelity nie powiodło się, ponieważ eksplodowała ona w powietrzu podczas pierwszej fazy lotu" z powodu problemów związanych z silnikiem na paliwo ciekłe - wyjaśnił zastępca dyrektora generalnego Północnokoreańskiej Narodowej Administracja Technologii Lotniczych i Kosmicznych cytowany w depeszy opublikowanej przez KCNA.

Szef japońskiego resortu obrony Minoru Kihara przekazał, że rząd w Tokio skierował notę protestacyjną do władz w Pjongjangu, w której potępił "w najostrzejszy sposób" poniedziałkowe działania Północy.

Do próby rakietowej doszło kilka godzin po tym, gdy Korea Północna powiadomiła rano Japonię o planie wystrzelenia rakiety przenoszącej satelitę przed 4 czerwca, co postawiło region w stan wysokiej gotowości.

Przed południem czas lokalnego w Seulu (godziny poranne w Polsce) po zakończonym trójstronnym spotkaniu prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola, premiera Chin Li Qianga i premiera Japonii Fumio Kishidy w Seulu, Jun i Kishida wezwali reżim w Pjongjangu do zaniechania planu wystrzelenia satelity. Zwrócili uwagę, że takie działania stanowi naruszenie sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Południowokoreańska agencja Yonhap informowała w niedzielę, powołując się na wysokiego rangą urzędnika ds. obronności, że start został przesunięty w czasie z uwagi na wizyty "dużej liczby" rosyjskich ekspertów, którzy niedawno odwiedzili Koreę Płn. Urzędnik twierdzi, że Pjongjang przeprowadził więcej testów silników, niż oczekiwano, aby "prawdopodobnie spełnić +wysokie+ standardy" Rosjan.

Pjongjang po raz ostatni wystrzelił satelitę zwiadowczego w listopadzie i od tego czasu zapowiedział, że planuje wystrzelić jeszcze trzy w tym roku.

Krzysztof Pawliszak
krp/ kar/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.