• <
nauta_2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

20.03.2024 14:45 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

Partnerzy portalu

Fot. Therma

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.

Terma C-Guard jest systemem bezpośredniej obrony okrętu, który przeciwdziała uderzeniom rakietowym oraz torpedowym. System opiera się na sprawdzonych w walce wyrzutniach celów pozornych oraz konstrukcji mechanicznej bez części ruchomych i zapewnia obronę okrętu w sektorze 360 stopni. C-Guard charakteryzuje się stosunkowo niskimi wymaganiami w zakresie konserwacji, gwarantując tym samym wysoką dostępność operacyjną i niski całkowity koszt posiadania.

Co ciekawe, to uzbrojenie znajduje się w wyposażeniu duńskich fregat typu Iver Huitfeld. Ich projekt był wzorem dla platformy Arrowhead 140, na której podstawie powstał plan przyszłych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej. W ten sposób przyszłe okręty poniekąd upodobnią się do swoich pierwowzorów. Jest to o tyle szczególne, że pierwsza z fregat tej serii należąca do Królewskiej Marynarki Wojennej Danii bierze udział w misji pk. "Prosperity Guardian", chroniąc żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Działając tam aktywnie m.in. likwidując wystrzeliwane przez agresorów drony i rakiety może w praktyce sprawdzić wyposażenie i uzbrojenie, które znajdzie się na polskich okrętach, w przyszłości predestynowanych do podobnych zadań.

– Podpisana dziś umowa to kolejny ważny etap w realizacji programu "Miecznik". Fregaty budowane w PGZ Stoczni Wojennej otrzymają skuteczną ochronę przeciwko wielu typom zagrożeń, zarówno tym podwodnym, jak i rakietowym. W podobne, sprawdzone systemy wyposażonych jest ponad 150 okrętów pływających pod banderami marynarek wojennych z całego świata –– powiedział Andrzej Wojtkiewicz, Dyrektor Programu Miecznik w PGZ Stocznia Wojenna.

- Terma z dumą ogłasza podpisanie strategicznej umowy z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) na efektywne kosztowo rozwiązanie do samoobrony w programie Miecznik. Nasz system wystrzeliwania celów pozornych C-Guard oferuje niezrównaną dostępność operacyjną i zdolność do zwalczania wielu zagrożeń, zapewniając najlepszy i najniższy koszt posiadania. Wyrażamy naszą wdzięczność zespołowi Miecznik w PGZ za ich efektywną współpracę, kładąc podwaliny pod silne, długoterminowe partnerstwo - powiedział Martin T Jentsch - Dyrektor Sprzedaży dla Wojennej w firmie Terma.


Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Trzy nowoczesne fregaty programu "Miecznik" dla Marynarki Wojennej RP powstają w gdyńskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna. W związku z tym trwa intensywna rozbudowa infeastruktury stoczniowej, w tym najwyższej w kraju hali kadłubowej, w której będą montowane kadłuby przyszłych okrętów. Odbywa się to we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego, takimi jak Babcock (dostarczyciel projektu platformu Arrowhead 140, wzoru dla projektu polskich jednostek), MBDA i Thales, w ramach udzielonego w 2021 roku największego w historii kontraktu polskiemu przemysłowi stoczniowemu. Pierwsza fregata zostanie zwodowana do 2026 roku, a jej przekazanie zamawiającemu nastąpi do 2029 roku. Realizacja tego przedsięzięcia w Polsce pozwala na wytworzenie około 2 000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz morskiego rodzaju sił zbrojnych. Przypomnijmy, że 16 sierpnia ub. r. odbyło się cięcie blach pod budowę pierwszego okrętu z zaplanowanych trzech, przyszłego ORP Wicher, natomiast 31 stycznia miało miejsce położenie stępki pod niego.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Babcock, Thales UK, MBDA UK oraz gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.

Wielozadaniowe okręty tej klasy mają znacząco zwiększyć zdolności morskiego rodzaju sił zbrojnych i pozwolić na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Nowoczesne wyposażenie okrętów w systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe pozwoli zwalczać zagrożenie w każdej domenie tj, nawodnej, podwodnej i powietrznej. Dzięki nim polska Marynarka Wojenna uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z państw NATO. Przedsięwzięcie jest określane jako największe w historii morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.