• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

USA przeprowadziło atak wyprzedzający na arsenał Huti

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo USA przeprowadziło atak wyprzedzający na arsenał Huti

Partnerzy portalu

Fot. USA Navy

Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało we wtorek rano o przeprowadzeniu wyprzedzającego uderzenia na gotowe do odpalenia pociski rakietowe i drony jemeńskich separatystów Huti.

Huti, wspierana przez Iran grupa terrorystyczna, przygotowała do wystrzelenia trzy nawodne bezzałogowce, dwie przeciwokrętowe rakiety manewrujące, zaś w powietrzu znajdował się już dron szturmowy, który - zdaniem CENTCOM - "stanowił bezpośrednie zagrożenie" dla statków handlowych i okrętów wojennych znajdujących się w rejonie Morza Czerwonego.

Działania sił zachodnich zostały podjęte w "celu ochrony wolności żeglugi oraz zwiększenia bezpieczeństwa wód międzynarodowych dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i statków handlowych" – podsumował CENTCOM.

Poprzedniego dnia CENTCOM informował o zniszczeniu dwóch dronów kamikadze oraz o wystrzeleniu przez jemeńskie ugrupowanie rakiety balistycznej. W ciągu weekendu Huti uderzyli w brytyjski statek Rubymar, w wyniku czego na wodach Morza Czerwonego utworzyła się plama ropy o długości ponad 40 kilometrów.

Rebeliancki ruch jemeńskich Huti od listopada ubiegłego roku ostrzeliwuje statki handlowe, twierdząc, że stanowi to wsparcie dla walczących z Izraelem palestyńskich terrorystów z Hamasu. Ich ataki na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej zaburzyły funkcjonowanie międzynarodowego transportu (przez Morze Czerwone przepływa około 12 proc. światowej wymiany handlowej) oraz nasiliły obawy o rozprzestrzenienie się palestyńsko-izraelskiego konfliktu zbrojnego na cały obszar Bliskiego Wschodu. (PAP)

os/ szm/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.