• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Amerykański dron zestrzelony w portowym mieście przez Huti

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykański dron zestrzelony w portowym mieście przez Huti

Partnerzy portalu

Fot. Wikipedia
Jemeńscy rebelianci Huti zestrzelili w pobliżu tego kraju amerykańskiego drona wojskowego MQ-9 - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na dwóch urzędników administracji USA.


Jak pisze Reuters, jeden z urzędników, zastrzegając sobie anonimowość, powiedział, że ze wstępnych informacji wynika, iż w poniedziałek w pobliżu portowego miasta Al-Hudajda w zachodnim Jemenie został zestrzelony amerykański dron, wyprodukowany przez General Atomics.

Urzędnik nie sprecyzował, czy dron znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Drugi urzędnik poinformował, że dron został zestrzelony przez rakietę ziemia-powietrze, wystrzeloną przez Huti z okolic Al-Hudajdy.

O udanym ataku na amerykańskiego drona w pobliżu miasta portowego informowali także sami Huti, którzy taką samą maszynę zestrzelili w listopadzie ub.r.

Huti, którzy od prawie dziesięciu lat kontrolują większość Jemenu, od listopada przeprowadzają powtarzające się ataki dronami i rakietami na statki handlowe i okręty wojenne na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Bab al-Mandab. Siły amerykańskie i brytyjskie odpowiedziały wieloma atakami na obiekty Huti, ale jak dotąd nie udało im się powstrzymać tych wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów.

MQ-9 Reaper to amerykański dron, określany w armii amerykańskiej jako "myśliwy-zabójca". Ma 11 metrów długości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 20 m. Może przenosić maksymalnie 1360 kg uzbrojenia.

zm/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.