• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ukraina zaatakowała rakietami terminale naftowe w Kraju Krasnodarskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraina zaatakowała rakietami terminale naftowe w Kraju Krasnodarskim

Partnerzy portalu

Fot. Ukrinform

Grupa uderzeniowa armii Ukrainy zaatakowała przeprawę promową i terminal naftowy Kaukaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji, wykorzystywane przez rosyjskie wojsko. Zastosowano w tym celu rakiety produkcji ukraińskiej Neptun – poinformował w piątek sztab generalny w Kijowie.

„Stało się to na początku doby 31 maja, noc po tym, jak Siły Obrony Ukrainy celnymi uderzeniami uszkodziły (dwa) promy na przeprawie promowej w Kerczu, które kursowały do portu Kaukaz i były wykorzystywane w logistyce wojskowej agresora” – oświadczył sztab.

Armia ukraińska ujawniła, że w kierunku terminalu naftowego Kaukaz odpaliła „kilka rakiet produkcji ukraińskiej, należących do brzegowego kompleksu rakietowego Neptun”. Podała także, że na miejscu słychać było wybuchy, a „wyniki ataku są ustalane”.

Sztab poinformował, że tej samej nocy strona ukraińska zaatakowała jeszcze jeden terminal naftowy w Kraju Krasnodarskim, do czego użyła dronów uderzeniowych. Miejsca ataku nie ujawniono.

Nowoczesna i efektywna rosyjska obrona powietrzna okazała się bezsilna wobec naszych rakiet i systemów bezzałogowych, i nie była w stanie obronić ważnych obiektów, które służyły do logistyki i dostaw dla armii Federacji Rosyjskiej. Ciąg dalszy nastąpi” – zapewnili ukraińscy wojskowi na Telegramie.

Z Kijowa Jarosław Junko 

jjk/ akl/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.