• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Otwarcie wystawy „D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii”

rk

31.05.2024 10:54 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Otwarcie wystawy „D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii”

Partnerzy portalu

Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni będzie można zapoznać się z wystawą pt. „D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii”. Jej celem jest upamiętnienie wkładu Polskiego Oręża w największą operację desantową w historii konfliktów pk. "Neptun", znanej też jako Lądowanie w Normandii.

Przedmiotowa wystawa prezentuje materiały fotograficzne z zasobu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wojskowego Biura Historycznego ukazujące okręty Polskiej Marynarki Wojennej i ich załogi  biorące udział w operacji desantowej: OORP Błyskawica, Piorun, Dragon, Ślązak i Krakowiak. Zdjęcia opatrzone są szerokim komentarzem historycznym przybliżającym działania bojowe prowadzone przez polskie okręty – wsparcie i osłonę morskich sił alianckich, jak również udział w bitwach pod Ouessant oraz Jersey.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 03.06-31.08.2024 r. w Gdyni na Nabrzeżu Pomorskim naprzeciwko Okrętu Muzeum ORP Błyskawica. Uroczyste otwarcie odbędzie się w dniu 03.06.2024 r. o godzinie 11.00. Wydarzenie uświetni koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP.

Przeprowadzona 6 czerwca 1944 roku operacja lądowania na plażach Normandii we Francji (znana też jako D-Day) była największym tego typu przedsięwzięciem aliantów podczas II wojny światowej. Będąc elementem większej operacji pk. "Overlord" jej celem było otwarcie nowego frontu w Europie, w tym również wyzwolenia państw zachodniej części kontynentu, okupowanych przez III Rzeszę od 1940 roku. Zostały w nią zaangażowane Polskie Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, a także Marynarka Handlowa. W operacji brały udział okręty ORP Dragon, ORP Krakowiak i ORP Ślązak we wsparciu artyleryjskim oddziałów desantowych, a ORP Błyskawica i ORP Piorun osłaniały floty inwazyjne przed kontratakami floty niemieckiej. Szereg polskich statków zostało przeznaczonych do transportu żołnierzy i sprzętu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.