• <

Babcock zwiększa wsparcie dla Ukrainy

24.05.2024 12:05 Źródło: Babcock

Partnerzy portalu

Fot. MW Ukrainy

Babcock wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz ukraińskiego wojska poprzez utworzenie krajowego zakładu inżynieryjnego, który zapewni wsparci w postaci napraw i remontów ukraińskiego sprzętu wojskowego.

We współpracy z Ukraine Defence Industries (UDI), ukraińskim państwowym holdingiem obronnym, Babcock zapewni dostępność krytycznych zasobów wojskowych, kiedy i gdzie są one najbardziej potrzebne. Trwają prace nad ustanowieniem tej nowej zdolności i zapewnieniem, że będziemy w stanie dostarczyć jeszcze więcej zasobów wojskowych do służby, zwiększając możliwości obronne Ukrainy. Brytyjska firma już teraz zapewnia konserwację, naprawy i zarządzanie aktywami dla większości pojazdów i sprzętu armii brytyjskiej, a od lipca 2023 roku zapewnia wsparcie techniczne i inżynieryjne ukraińskim siłom zbrojnym.

- Dostarczanie sprzętu wojskowego i zasobów z powrotem do ukraińskich sił zbrojnych w możliwie najbardziej efektywny sposób jest powodem, dla którego dokonujemy tej inwestycji w kraju w zakład inżynierii pojazdów opancerzonych. Umożliwi to jeszcze szybszy czas naprawy i przywrócenie krytycznych zasobów wojskowych na linię frontu - podkreślił David Lockwood, dyrektor generalny Babcock.

W 2023 roku powstał oddział brytyjskiej firmy, Babcock Ukraine, którego celem jest wspieranie ukraińskich zasobów morskich oraz szkolenie pilotów samolotów Sił Powietrznych Ukrainy. W grudniu ub. r. Brytyjski koncern otrzymał trzyletni kontrakt na wsparcie i konserwację dwóch okrętów przeciwminowych typu Sandown, Czerkasy i Czernihów służących od ub. r. w Siłach Morskich Ukrainy i obecnie stacjonujące w Portsmouth. Oznaczało to także poddanie ich konfiguracjom, aby mogły skutecznie służyć i prowadzić działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem pod niebiesko-żółtą banderą.

Fot. Royal Navy


27 stycznia 2022 roku ukraiński parlament przyjął ustawę "O ratyfikacji umowy ramowej między rządem Ukrainy a rządem Wielkiej Brytanii w sprawie oficjalnego wsparcia kredytowego na rzecz rozwoju zdolności Marynarki Wojennej Ukrainy". Umowa przewiduje udzielenie oficjalnego wsparcia stronie ukraińskiej w formie kredytów nieprzekraczających 1,7 mld funtów na sfinansowanie m.in:

- zakupu dwóch okrętów typu Sandown;
- wspólną budowę ośmiu okrętów rakietowych projektu P50-U;
- dostawę i instalację systemów uzbrojenia na istniejących okrętach;
- wspólną budowę fregaty (potencjalnie opartej na platformie Arrowhead 140, tak jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu Miecznik).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.