• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Irańska broń przejęta przez siły morskie koalicji zostanie przekazana ukraińskiej armii

09.04.2024 13:49 Źródło: US CENTCOM
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Irańska broń przejęta przez siły morskie koalicji zostanie przekazana ukraińskiej armii

Partnerzy portalu

Fot. US CENTCOM

Amerykański rząd przekazał 4 kwietnia Siłom Zbrojnym Ukrainy ogromny ładunek uzbrojenia, na który składały się transporty z Iranu przejęte przez międzynarodowe siły morskie. Pierwotnie miały trafić do bojowników Huti, walczących z jemeńskim rządem oraz atakujących międzynarodową żeglugę w regionie.

W sumie rząd USA przekazał Ukrainie karabiny automatyczne AK-47, karabiny maszynowe, karabiny snajperskie, wyrzutnie RPG-7 (razem 5 000 sztuk uzbrojenia) i ponad 500 000 sztuk amunicji 7,62 mm. Stanowi to wystarczającą ilość materiału, aby wyposażyć ukraińską brygadę w broń ofensywną. Jak przekazało Dowództwo Sił USA, ma to pozwolić Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją, trwającą od 24 lutego 2022 roku. Paradoksalnie więc uzbrojenie należące do sojuszników Rosji, które miało wspierać ugrupowanie działające przeciwko międzynarodowej koalicji, dołoży swoją cegiełkę w walce przeciwko imperialnym ambicjom Moskwy.

Przesłana broń została nabyta 1 grudnia 2023 roku w wyniku roszczeń Departamentu Sprawiedliwości dotyczących przepadku cywilnego, skierowanego przeciwko irańskiemu Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Zarówno broń jak i amunicja zostały pierwotnie przejęte przez siły morskie USA i partnerskie po przekazaniu i zarekwirowaniu ładunków z czterech statków określanych jako "bezpaństwowe", "zombie" lub "widmo" w okresie od 22 maja 2021 roku do 15 lutego 2023 roku. Transport uzbrojenia z Iranu dla jemeńskich bojowników walczących z rządem w swoim kraju odbywała się z naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2216.

Dowództwo Sił Zbrojnych USA (US CENTCOM) jest zaangażowane we współpracę z sojusznikami i partnerami w celu przeciwdziałania przepływowi irańskiego uzbrojenia, które stanowi główne źródło broni wykorzystywanej przez Huti, w tym przeciwko statkom i okrętom na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Potencjalnie może być wśród nich broń i amunicja produkcji rosyjskiej, która z Rosji trafiła do Iranu. Działania koalicji skierowane przeciwko przemytowi uzbrojenia, w tym rekwizycje, są zgodne z prawem oraz sankcjami nakładanymi przez USA oraz ONZ.

"Wsparcie Iranu dla grup zbrojnych zagraża bezpieczeństwu międzynarodowemu i regionalnemu, naszym siłom, personelowi dyplomatycznemu i obywatelom w regionie, a także naszym partnerom. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby rzucić światło na destabilizujące działania Iranu i je powstrzymać", podkreśliła amerykańska armia na portalu X (dawniej Twitter). To także nie pierwszy raz, gdy broń odebrana przemytnikom trafia do drugiej strony. W ubiegłym roku przynajmniej kilkukrotnie transporty broni, w tym dronów i rakiet z Iranu, jakie zarekwirowano, trafiły do Sił Zbrojnych Ukrainy, bądź jest deklaracja przekazanie jej w tym celu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.