• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dwie Morskie Jednostki Rakietowe coraz bliżej. Zawarto kluczowe umowy w tej sprawie

27.10.2023 21:14 Źródło: PGZ S.A.
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dwie Morskie Jednostki Rakietowe coraz bliżej. Zawarto kluczowe umowy w tej sprawie

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały 26 października br. kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, a także serwisowanie i produkcję rakiet NSM.

Umowa na dwie Morskie Jednostki Rakietowe dla Marynarki Wojennej RP, podpisana przez PIT-RADWAR S.A., jest konsekwencją kontraktu zawartego 5 września 2023 roku, pomiędzy Agencją Uzbrojenia i Kongsberg Defence & Aerospace na dostawę nadbrzeżnych systemów rakietowych z pociskami NSM (Naval Strike Missile). Obecnie Marynarka Wojenna dysponuje dwoma systemami NDR. Jeden zakupiono w 2008 roku i dostarczano cztery lata później. Drugi zamówiono w 2014 roku i przekazano wojsku w 2017 roku. Spółka PIT-RADWAR współpracowała z KDA przy realizacji obu kontraktów.

Druga z umów, którą ze strony PGZ zawarły Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., określa transfer wiedzy i technologii dotyczącej serwisowania i produkcji rakiet NSM. Dla WZE S.A. jest to rozszerzenie już posiadanych kompetencji w obrębie techniki rakietowej o możliwie najwyższy i dozwolony eksportowo poziom. Spółka, będzie tuż zaraz za producentem pocisków NSM posiadała unikatową technologię i wiedzę do przeprowadzania serwisu tych pocisku. Jednocześnie, jako certyfikowany partner, będący częścią łańcucha dostaw dla rakiet NSM, WZE S.A. wesprze Kongsberg przy dostawach nowych pocisków dla Marynarki Wojennej RP, w tym także w obszarze produkcji komponentów NSM na terenie RP. 

 – Gdy mówimy Morska Jednostka Rakietowa to w domyśle mamy nie tylko polskie Jelcze, ale przede wszystkim naszych partnerów z Norwegii, którzy udowodnili, że są naszym sprawdzonym partnerem biznesowym, a współpraca przy budowie tej wyjątkowej jednostki pokazała, że rozumiemy się naprawdę dobrze. Co szczególnie istotne, jako PGZ mamy możliwość współpracy z partnerami, którzy są liderami w swoich obszarach merytorycznych. Takim jest niewątpliwie firma Kongsberg, dlatego nasze spółki jak PIT-RADWAR czy WZE korzystają na tej współpracy – powiedział prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Podpisana przez PIT-RADWAR umowa przewiduje wykonanie i dostawę wozów do czterech Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych. Każdy z nich składa się z zestawu pojazdów, w skład których wchodzą: Mobile Communication Centre (MCC) – 3 szt., Squadron Command Vehicle (SCV) – 1 szt., Battery Command Vehicle (BCV) – 2 szt., Command Control Vehicle (CCV) – 6 szt., Mobile Workshop Vehicle (MWV) – 1 szt. Dodatkowo każdy z dwóch dywizjonów tworzących morską jednostkę rakietową doposażony zostanie w 1 wóz MCC i 1 wóz Naval Command Vehicle (NCV). Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 1,1 mld złotych netto. Zakończenie dostaw przewidziane jest na 2029 rok.

Jednostki rakietowe wyposażone w rakiety przeciwokrętowe NSM (Naval Strike Missile) są ważnym elementem całego systemu obronnego NATO. Dzięki swojej mobilności mogą zostać użyte do wzmocnienia obrony każdego europejskiego kraju. Kontyngenty wydzielane z Morskiej Jednostki Rakietowej były używane na ćwiczeniach sojuszniczych, między innymi w Estonii, Litwie i Rumunii.

Morska Jednostka Rakietowa stacjonująca w Siemirowicach powstała w 2014 roku, na bazie istniejącego w latach 2011-2014 w tym samym miejscu Nabrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej. W tamtym czasie utworzenie tak dużej i silnie uzbrojonej jednostki było właściwie jedną z największych inwestycji w polską Marynarkę Wojenną, która wtedy została znacznie zredukowana poprzez wycofanie części okrętów. MJR dziedziczy również tradycje Pułku Artylerii Nadbrzeżnej w Pucku (1920-1922) i Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej (1935-1939). Od 2016 roku jej patronem kmdr Zbigniew Przybyszewski, dowódca 31. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej podczas kampanii wrześniowej, który wraz z kilkoma innymi oficerami morskiego rodzaju sił zbrojnych zginął w 1952 roku w wyniku czystek zarządzonych przez komunistyczne władze. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.