• <

Kolejna dostawa elementów wyrzutni rakietowych dotarła do Polski

15.09.2023 09:41 Źródło: MON
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kolejna dostawa elementów wyrzutni rakietowych dotarła do Polski

Partnerzy portalu

Hanwha

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że do Polski dotarły kolejne elementy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K. W związku z tym zakończył się rozładunek 11 modułów wyrzutni K239 Chunmoo, które zostaną przetransportowane do krajowych zakładów zbrojeniowych i zintegrowane z podwoziami Jelcza.

To już kolejna dostawa sprzętu z Korei Południowej, co jest efektem podpisania umowy z koncernem Hanwha, który staje się obecnie jednym z głównych dostawców uzbrojenia dla polskiej armii. Co istotne, transporty uzbrojenia odbywają się drogą morską, tak jak w przypadku przysyłanych kolejnych partii armatohaubic K9 i czołgów K2. Pierwsza dostawa modułów wyrzutni została wysłana pod koniec czerwca br. i dotarła w sierpniu.

Wyrzutnia rakiet K239 Chunmu (w literaturze istnieje także romanizowany zapis Chunmoo) to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet instalowana na podwoziu kołowym, produkowana przez koncern Hanwha. Jesienią 2022 Polska podpisała umowę ramową na dostawę 288 wyrzutni, które mają zostać zamontowane na polskich podwoziach marki Jelcz i wyposażone w polskie środki łączności oraz system zarządzania walką ZZKO Topaz. Z Korei Południowej do Gdańska przypłynął właśnie pierwszy egzemplarz.

Dziękujemy za wysłane grafiki.