• <
konferencj_platforma_lng_2023

Statek z nową wyrzutnią rakiet dla polskiej armii dotarł do Gdańska

jm

20.08.2023 16:23
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Statek z nową wyrzutnią rakiet dla polskiej armii dotarł do Gdańska

Partnerzy portalu

Fot. AAL Shipping

Pływający pod liberyjską flagą AAL Dalian pojawił się w niedzielę na kotwicowisku Portu Gdańsk. Fakt ten warto odnotować, ponieważ statek ten dostarcza do Polski pierwszą wyrzutnię rakiet Chunmu dla polskiej armii.

Wyrzutnia rakiet K239 Chunmu (w literaturze istnieje także romanizowany zapis Chunmoo) to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet instalowana na podwoziu kołowym, produkowana przez koncern Hanwha. Jesienią 2022 Polska podpisała umowę ramową na dostawę 288 wyrzutni, które mają zostać zamontowane na polskich podwoziach marki Jelcz i wyposażone w polskie środki łączności oraz system zarządzania walką ZZKO Topaz. Z Korei Południowej do Gdańska przypłynął właśnie pierwszy egzemplarz.

Transport pierwszego polskiego Chunmu się opóźnił. AAL Dalian wziął maszynę na pokład w południowokoreańskim Masan, z którego wyruszył 20 czerwca. Do Polski – konkretnie do Gdyni – miał dotrzeć około 8 sierpnia. Nie pojawił się jednak – opóźniła go akcja ratunkowa, w której wziął udział na Morzu Śródziemnym. Przez ten akwen w stronę Włoch lub Grecji próbuje się przedostać wielu migrantów. Natrafił na nich też AAL Dalian, którego załoga uratowała 36 osób z rozpadającej się łodzi na pełnym morzu. Zgodnie z prawem statek musiał odstawić ich bezpiecznie w ręce odpowiednich służb, toteż zmienił trasę, by dopłynąć w okolice Katanii, gdzie migranci zostali przekazani włoskiej Straży Przybrzeżnej.

AAL Dalian obecnie znajduje się na kotwicowisku Portu Gdańsk. Do Nabrzeża Oliwskiego ma przybić w poniedziałek, wtedy też rozpocznie się rozładunek jednostki.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.