Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził dostawy sprzętu wojskowego m.in. dotyczące rozwoju programu Narew. Wśród zakupów o wartości miliardów złotych znajduje się uzbrojenie dla morskiej jednostki rakietowej.
Szef MON zatwierdził w obecności Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy umowę dotyczącą pozyskania dwóch dywizjonów dla dwóch kolejnych Morskich Jednostek Rakietowych, w tym wozów dowodzenia, wyrzutni oraz kilkuset rakiet przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile) wyprodukowanych przez norweski koncern Kongsberg. Wartość zamówienia wynosi ok. 8 mld złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2032.
Mariusz Błaszczak podkreślił, że podpisane umowy wzmocnią bezpieczeństwo Polski. Podpisano również umowy w ramach rozwoju programu Narew, które dotyczą pozyskania przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu. Wśród innych planów zakupowych dla wojska znajduje się dostarczenie zautomatyzowanych stanowisk dowodzenia ZENIT-MP i blisko 1700 bezzałogowych statków powietrznych.
Obecnie w skład 3. Flotylli Okrętów wchodzi Morska Jednostka Rakietowa, stacjonująca w Siemirowicach. W jej skład wchodzą dwa dywizjony wyposażone we wspomniane uzbrojenie. Głównym zadaniem tej formacji jest lądowa obrona przeciwokrętowa polskiego wybrzeża, a także współpraca z siłami okrętowymi.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami