• <

Wynik wyszukiwania - "wyrzutnia" - Wiadomości

Dania zamyka cieśninę Wielki Bełt. Winna jest... awaria uzbrojenia fregaty

Nie milkną echa po wcześniejszym powrocie fregaty Iver Huitfeldt z misji pk. "Prosperity Guardian" na Morzu Czerwonym, za co winę ma ponosić niesprawne uzbrojenie. Jak poinformowały władze, doszły problemy z bliźniaczą jednostką, Niels Juel. Wymusiło to zamknięcie akwenu z racji na ryzyko przypadkowego wystrzału rakiety.
04.04.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

Położono stępkę pod budowę pierwszej fregaty w ramach programu Miecznik

W środę w Gdyni położono stępkę pod budowę pierwszej z trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Wicher.
31.01.2024

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

Sen Indii o potędze morskiej? Władze planują wydać niemal 5 mld dolarów na lotniskowiec

Zabezpieczenie interesów państwa na morzu oraz stworzenie sobie pozycji istotnego gracza na arenie międzynarodowej jest powodem istotnych modernizacji indyjskich sił zbrojnych. Władze w Nowym Delhi planują wzmocnić marynarkę wojenną poprzez zakup lotniskowca, dzięki czemu kraj ma osiągnąć istotną przewagę w obliczu rywalizacji z Chinami.
01.12.2023

Do Portu Gdańsk dotarła kolejna dostawa wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego

Rozpoczął się rozładunek wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo, które znajdą się w wyposażeniu polskich żołnierzy. To kolejny aspekt koreańsko-polskiej współpracy w przemyśle zbrojeniowym. Kluczowe dostawy uzbrojenia i wyposażenia odbywają się drogą morską.
02.11.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 2

Istniejący od 85 lat w obecnej formie Izrael znajduje się w ciągłym stanie zagrożenia z racji na wrogie relacje z państwami arabskimi wokół siebie. Z tego powodu transport drogą morską ma kluczowe znaczenie dla jego gospodarki, stąd Izraelski Korpus Morski jest również rodzajem sił zbrojnych konsekwentnie rozwijanym w zakresie zapewnienia skutecznej obrony interesów państwa.
30.10.2023

Izraelskie korwety ostrzeliwują pozycje Hamasu

Trwający od 7 października konflikt między Izraelem a palestyńskimi bojownikami nie słabnie, a walki odbywają się w każdej domenie. Działania zbrojne prowadzą także korwety typu Sa'ar 6, będące najnowszym nabytkiem Izraelskiego Korpusu Morskiego,
18.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

Kolejna dostawa elementów wyrzutni rakietowych dotarła do Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że do Polski dotarły kolejne elementy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K. W związku z tym zakończył się rozładunek 11 modułów wyrzutni K239 Chunmoo, które zostaną przetransportowane do krajowych zakładów zbrojeniowych i zintegrowane z podwoziami Jelcza.
15.09.2023

Gigant branży okrętowej zmodernizuje "kosmiczny" okręt US Navy

Stocznia Ingals Shipbuilding, będąca częścią koncernu zbrojeniowego Huntington Ingalls Industries (HII) otrzyma 154,8 mln dolarów w związku z kontraktem dotyczącym modernizacji niszczyciela USS Zumwalt (DDG 1000).
04.09.2023

W Gdańsku zakończył się rozładunek koreańskiej wyrzutni rakietowej

W niedzielę do Portu Gdańsk dotarł statek AAL Dalian, który dostarczył pierwszą wyrzutnię rakiet Chunmu dla polskiej armii. W poniedziałek przybył do Nabrzeża Oliwskiego, gdzie miał miejsce rozładunek jednostki.
21.08.2023

Statek z nową wyrzutnią rakiet dla polskiej armii dotarł do Gdańska

Pływający pod liberyjską flagą AAL Dalian pojawił się w niedzielę na kotwicowisku Portu Gdańsk. Fakt ten warto odnotować, ponieważ statek ten dostarcza do Polski pierwszą wyrzutnię rakiet Chunmu dla polskiej armii.
20.08.2023

Dyrektor programu Miecznik: 16 sierpnia rozpoczniemy produkcję fregat

16 sierpnia, symbolicznym aktem wypalenia pierwszej blachy, rozpoczniemy produkcję fregat Miecznik - zapowiedział w piątek dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan. Przekazał, że - według harmonogramu - trzecia, ostatnia fregata, zostanie przekazana Marynarce Wojennej w 2031 roku.
14.07.2023

"Miecznik" - co dziś o nim wiemy?

Agencja Uzbrojenia informuje, że w fazę realizacji wchodzi program "Miecznik" i już 16 sierpnia ma rozpocząć się cięcie blach pod prototypową, pierwszą z trzech wielozadaniową fregatę, która wejdzie w przyszłości w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Przypomnijmy, co teraz wiemy o tym największym przedsięwzięciu dla polskiej Marynarki Wojennej w XXI wieku.
30.06.2023

Do Polski płynie pierwsza partia wyrzutni rakietowych z Korei Południowej

Na podstawie umowy zbrojeniowej między władzami w Warszawie i Seulu, trwa kolejny transport broni do Polski. Tym razem, obok dotychczas dostarczanych czołgów K2 i armatohaubic K9 pierwszy raz przybędą wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo.
26.06.2023

Rzecznik sił lotniczych Ukrainy: Mamy sposoby na zagrożenie, jakim są rosyjskie przeciwokrętowe systemy Bał

Dowództwo ukraińskie dysponuje mechanizmem przeciwdziałania nowemu zagrożeniu ze strony Rosji, którym jest rozmieszczenie przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał - zapewnił we wtorek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.
20.06.2023

Dyrektor programu Miecznik: budowa fregaty zgodnie z planem

Budowa fregaty Miecznik postępuje zgodnie z harmonogramem, program przyczynia się do zmian w Stoczni Wojennej - powiedział dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan, który wziął w czwartek w Warszawie udział w Forum Bezpieczeństwa Morskiego.
15.06.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Szef MON: Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku

Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do przybycia do Gdynia włoskiego okrętu "Caio Duilio". Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że jednostka ta, to jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie.
20.05.2023

W porcie Marynarki Wojennej zacumował włoski niszczyciel Caio Duilio

W sobotę rano do Portu Gdynia wszedł włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon Caio Duilio (D554).
20.05.2023

MBDA z kontraktem dla polskiego systemu obrony powietrznej, w tym dla fregat programu "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę pocisków CAMM i wyrzutni iLauncher dla polskiego programu modernizacji obrony powietrznej Pilica+. W sumie firma dostarczy Polsce rakiety i wyrzutnie rakiet o wartości 1,9 miliarda funtów, uzupełniając w ten sposób uzbrojenie 22 baterii obrony powietrznej Pilica+. To czyni ten kontrakt największym programem obrony powietrznej krótkiego zasięgu wśród europejskich członków NATO. Znajdą się w wyposażeniu zarówno sił lądowych, jak i morskich.
28.04.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Władze Finlandii podtrzymały swoje stanowisko. "Chcemy wejść do NATO wspólnie ze Szwecją"

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto oświadczył w poniedziałek, że Finlandia podtrzymuje swoje stanowisko z wiosny 2022 roku o wspólnej akcesji do NATO ze Szwecją. Podobne zdanie wyraził w mediach prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
30.01.2023

Stocznia Ingalls zmodernizuje kosmiczne okręty

Należąca do zbrojeniowego potentata HII stocznia Ingalls Shipbuilding otrzymała kontrakt o wartości 10,5 mln USD w związku z planowaną modernizacją niszczycieli rakietowych typu Zumwalt.
09.01.2023

Test rakiety Barak Lrad na izraelskiej korwecie [WIDEO]

Izraelski Przemysł Przeciwlotniczy podał, że 30 listopada z powodzeniem dokonano próbnego wystrzelenia pocisku ziemia-powietrze Barak Lrad z korwety typu Sa'ar 6 INS Oz.
08.12.2022

Rosyjski okręt próbował szpiegować brytyjskie testy dronów morskich

Brytyjska marynarka wojenna przeprowadzała na Morzu Północny testy z dronami morskimi z autonomicznymi wyrzutniami pocisków. Według "Scottish Daily Express" wykryto wtedy też próbę szpiegowania tych badań przez rosyjski okręt.
21.11.2022

Rosjanie przerzucają systemy S-300 przez okupowany Mariupol

Siły rosyjskie przerzucają przez okupowany Mariupol nad Morzem Azowskim systemy rakietowe S-300, zapewne w pobliże linii frontu w obwodzie donieckim – oświadczył w środę doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.
10.08.2022

Zełenski: „Wspólnie z Wielką Brytanią poszukujemy sposobów zapobieżenia kryzysowi żywnościowemu i odblokowania portów”

Otrzymałem potwierdzenie w sprawie nowego, wzmocnionego pakietu wsparcia obronnego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.
06.06.2022

Rosja testuje pociski na Morzu Barentsa

28 maja z rosyjskiego okrętu Admirał Gorszkow na Morzu Barentsa wystrzelono próbnie nową naddźwiękową rakietę Tsirkon (Zircon). W jej zasięgu była niemal cała Finlandia oraz duże części Szwecji i Norwegii.
03.06.2022

Zatonięcie ORP „Orzeł” – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia w tajemniczych okolicznościach okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.
29.05.2022

Statek do transportu wyrzutni rakiety kosmicznej powstaje w Szczecinie

Canopee to nowoczesny statek, który przetransportuje elementy wyrzutni europejskiej rakiety kosmicznej Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jego kadłub powstaje buduje w Szczecinie Partner Stocznia z Polic.
26.05.2022

Hiszpańska propozycja Miecznika: okręt i systemy

Okręt wraz z systemem zarządzania walką Aegis, zdolnym niszczyć pociski balistyczne, to propozycja Hiszpanii w programie Miecznik – dostawy trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2022

A26 Blekinge – najnowocześniejszy konwencjonalny okręt podwodny od Szwedów

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego zamówionej przez szwedzką marynarkę wojenną.
17.01.2022

System Sea Ceptor firmy MBDA zamówiony dla fregat Canadian Surface Combatant

Firma MBDA otrzymała od Lockheed Martin Canada kontrakt na uzbrojenie w system obrony powietrznej Sea Ceptor nowych okrętów Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej, budowanych w programie Canadian Surface Combatant (CSC).
20.04.2021

MJR wraca z Sea Shield 2021

Od 19 do 29 marca 2021 r. wydzielony pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej wziął udział w organizowanym przez rumuńską Marynarkę Wojenną ćwiczeniu pk. Sea Shield 2021. Żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej, w strukturze bateryjnego modułu bojowego, operowali wraz z siłami morskimi Rumunii, Bułgarii, Grecji, Włoch, Turcji, Hiszpanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.
31.03.2021

Szkolenie morskie ORP Orzeł

Po zakończeniu szkolenia morskiego, do Portu Wojennego Gdynia, powrócił okręt podwodny ORP Orzeł. Przez pięć ostatnich dni jednostka realizowała zadania polegające na przygotowaniu do zaliczenia egzaminu dopuszczającego okręt i załogę do działania zgodnie z przeznaczeniem.
22.01.2021

Statek z Polski przewiezie rakietę ARIANE 6 [wideo]

Ariane 6 - nowa europejska rakieta nośna budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Ariane Group - na odbyć swój dziewiczy lot w 2022 roku. Wystartuje z europejskiego kosmodromu o nazwie Kourou, znajdującego się w Gujanie Francuskiej. Zostanie tam dowieziona przez „Canopee” - 121-metrowy statek ro-ro budowany w Polsce przez Partner Stocznia Sp. z o.o. z Polic.
15.01.2021

Ferie 2021 z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W nowym roku ferie czekają tuż za progiem Świąt Bożego Narodzenia. Za oknem szaro, ale w naszych domach może być kolorowo – kto powiedział, że zabawa w domu jest nudna? Na pewno nie my!
22.12.2020

Remonty eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej

Jak wszystkie instytucje kultury, Muzeum Marynarki Wojennej z powodu pandemii pozostaje zamknięte. Pod nieobecność zwiedzających kilka cennych eksponatów przechodzi kurację odmładzającą. Inne czekają w kolejce. Konserwacje wspiera samorząd oraz społeczeństwo.
10.12.2020

Hipersoniczny pocisk Cyrkon odpalony z fregaty Admirał Gorszkow [WIDEO]

26 listopada Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło przeprowadzenie kolejnego udanego testu hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon, który odpalono z pokładu fregaty wielozadaniowej Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow proj. 22350.
30.11.2020

Strategiczne porozumienie Leonardo i LACROIX

Leonardo i LACROIX podpisały strategiczne porozumienie, w ramach którego partnerzy będą współpracować w celu opracowywania i integracji rozwiązań w sektorze środków przeciwdziałania morskiego. Współpraca, która będzie skierowana zarówno na nowe technologie, jak i możliwości biznesowe, początkowo zakłada stworzenie rozwiązania Sylena Mk 2/MJTE.
19.11.2020

Putin gotowy nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części kraju

„Rosja jest gotowa nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części swojego terytorium” –poinformował dziś prezydent Rosji. Warunkiem są analogiczne decyzje ze strony NATO. Stosowanie przez Rosję tych rakiet było powodem wyjścia USA z traktatu INF.
26.10.2020

Putin obserwował główny etap manewrów Kaukaz-2020

Prezydent Rosji Władimir Putin obserwował dzisiaj główny etap strategicznych manewrów dowódczo-sztabowych Kaukaz-2020 na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim.
25.09.2020

Szkolenie z eksploatacji ładunków wydłużonych w 8. FOW [FOTO]

Dzisiaj, czwartek 10 września, zakończył się kurs instruktorsko-metodyczny związany z budową i eksploatacją wyrzutni ładunków wydłużonych dużych (WŁWD). W szkoleniu realizowanym w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża marynarze doskonalili wiedzę związaną z budową oraz zasadami obsługi ww. typu uzbrojenia.
10.09.2020

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo]

Film opublikowany wczoraj przez moskiewskie Ministerstwo Obrony przedstawia żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego przeprowadzających ziemnowodne ćwiczenia na wybrzeżu Bałtyku. Na wideo zaprezentowany jest jeden z dwóch rosyjskich poduszkowców Zubr w akcji, który wypuszcza marynarzy i pojazdy opancerzone na plażę. Klasa Zubr jest prawdopodobnie jedyną uzbrojoną klasą poduszkowców na świecie.
22.07.2020

ORP Orzeł pod wodą

Największy okręt podwodny Marynarki Wojennej RP ćwiczył na Bałtyku. W ubiegłym tygodniu, ORP Orzeł odbył szkolenie morskie polegające m. in. na sprawdzeniu przygotowania załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu nawodnym i podwodnym.
18.05.2020

Podpisano umowy PGZ-Raytheon związane z dostawami polskich baterii Patriot

Spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i amerykańska firma Raytheon podpisały umowy związane z dostawami dla systemu obrony powietrznej Wisła opartego na wyrzutniach Patriot – poinformowała w środę PGZ.
26.02.2020

Saab i Boeing przeprowadzili udane strzelania próbne amunicji GLSDB

Saab wraz z Boeingiem przeprowadzili w Norwegii udane strzelania próbne amunicji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).
14.10.2019

Szczecin: 20 lat Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO

Okręty, pojazdy wojskowe i przelot samolotów i śmigłowców towarzyszyły w sobotę obchodom 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie.
21.09.2019

Nowa potężna broń w US NAVY [foto, wideo]

USA wprowadza nową broń na Pacyfiku. W pociski Naval Strike Missile uzbrojony został okręt marynarki wojennej USA USS Gabrielle Giffords, który opuścił port San Diego na początku września. Zdaniem analityków nowe uzbrojenie może zachwiać równowagą w obszarach takich jak Morze Południowochińskie. W Polsce w pociski NSM od kilku lat wyposażone są Nabrzeżne Dywizjony Rakietowe.
11.09.2019

Volker: Ukraina może otrzymać od USA dodatkowe systemy przeciwczołgowe

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża – oświadczył w poniedziałek specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.
19.03.2019

Pułaski w 2019 r. wzmocni Siły Odpowiedzi NATO

Po ponad dziesięciu latach przerwy wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Od nowego roku ORP „Generał Kazimierz Pułaski” pozostanie w pełnej gotowości, aby w lutym dołączy do stałego zespołu okrętów operujących na Morzu Północnym. My tymczasem odwiedziliśmy stacjonujący w Gdyni okręt z kamerą i sprawdziliśmy, czym dysponuje najpotężniejsza polska fregata rakieto
02.01.2019

MON: 40 dronów rozpoznawczych dla wojska dostarczy PGZ

Umowę na dostawę 40 taktycznych dronów rozpoznawczych krótkiego zasięgu dla Wojska Polskiego podpisali w piątek konsorcjum spółek PGZ i Inspektorat Uzbrojenia - poinformowało centrum operacyjne MON. Wartość umowy to 789,7 mln zł.
01.12.2018

Cztery niemieckie okręty wpłynęły do Gdyni (foto, wideo)

Fregata Hessen, okręt badawczy Planet, holownik pełnomorski Fehmarn oraz okręt podwodny U-31 z 27-osobową załogą. Te cztery okręty z wizytą roboczą zawinęły w piątek do Portu Gdynia. Jednostki na co dzień służące w Deutsche Marine nie są dostępne dla zwiedzających.
05.10.2018

Marynarze na MSPO - Kielce 2018

W dniach 8 - 9 września w ramach 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach marynarze 3. Flotylli Okrętów zaprezentują sprzęt wojskowy, będący na wyposażeniu morskiego rodzaju Sił Zbrojnych.
04.09.2018

Systemy rakietowe MBDA na targach zbrojeniowych MSPO w Kielcach

Posiadając 45 produktów użytkowanych operacyjnie i kolejnych 15, nad którymi prowadzone są prace rozwojowe, MBDA jest jedyną europejską grupą mającą zdolności do projektowania i produkowania pocisków i systemów rakietowych spełniających wszystkie obecne i przyszłe wymagania operacyjne trzech rodzajów sił zbrojnych (wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych).
03.09.2018

Kolejne cztery korwety Karakurt dla Rosji

Jak poinformował portal portnews.ru, 22 sierpnia, podczas targów wojskowych Army 2018, rosyjskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt na budowę czterech korwet Karakurt ze stocznią Amur. To pierwsze zamówienie w ramach projektu 22800, które powstanie w tym miejscu.
27.08.2018

Najnowszy okręt US Navy uwięziony przez lód. Nie może wypłynąć od 3 tygodni

Najnowszy nabytek amerykańskiem marynarki, okręt typu LCS został uwięziony w Montrealu. Jednostka nie może kontynuować rejsu z powodu zalodzenia.
15.01.2018

Augustów: Pływający słoń najlepszym pływadłem na rzece Netta

Andrzej Ostrowski z Krakowa, który skonstruował wielkiego pływającego słonia, wygrał w niedzielę Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym "Co ma pływać nie utonie" w Augustowie, letniej stolicy województwa podlaskiego.
31.07.2017

Święto morskich rakietowców

Jedna z najmłodszych jednostek, jakie w ostatnim dziesięcioleciu powstały w strukturach Marynarki Wojennej, a zarazem najbardziej tajemnicza. Niepozorna, a jednak dysponującą dużą siłą rażenia. W piątek, 30 czerwca, Morska Jednostka Rakietowa, obchodziła swoje święto.
04.07.2017

FGS Augsburg z wizytą w Gdańsku (foto)

Niemiecka fregata w gdańskim porcie. FGS Augsburg przypłynęła z wizytą kurtuazyjną. Okręt niemieckiej marynarki wojennej Bundesmarine zacumował przy nabrzeżu WOC II w Basenie Władysława IV.
17.02.2017

Okręty Korei Płd., Japonii i USA ćwiczą przechwytywanie rakiet

Korea Południowa, Japonia i Stany Zjednoczone rozpoczęły w piątek trzydniowe manewry morskie. Marynarki wojenne tych państw będą ćwiczyć m.in. wykrywanie i zwalczanie nadlatujących pocisków rakietowych – poinformował przedstawiciel Seulu.
20.01.2017

Kpt. Gilbert: prace przy budowie bazy w Redzikowie zaawansowane w ok. 15 proc.

Zdaniem kapitana Ricka Gilberta, który oficjalnie przejął w środę dowodzenie komponentem amerykańskim w Redzikowie, budowa bazy zaawansowana jest w około 15 proc. Polski Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie otrzymał tego dnia sztandar.
30.11.2016

Niemiecka fregata „Karlsruhe” wpłynęła do gdańskiego portu. Byliśmy na pokładzie (wideo)

Gość specjalny Tygodnia Niemieckiego w Gdańsku. To fregata „Karlsruhe”. Niemiecka jednostka zacumowała w gdańskim porcie w basenie Władysława IV. W weekend zostanie udostępniona zwiedzającym.
19.10.2016

Kolos ze sprzętem MJR na gdyńskim lotnisku

Dzisiaj, we wczesnych godzinach rannych, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wylądował samolot transportowy An-124 Rusłan ze sprzętem Morskiej Jednostki Rakietowej.
08.06.2016

Kolos ze sprzętem MJR na gdyńskim lotnisku

Dzisiaj, we wczesnych godzinach rannych, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wylądował samolot transportowy An-124 Rusłan ze sprzętem Morskiej Jednostki Rakietowej.
08.06.2016

Saab ze zleceniem na dostarczenie rozwiązań do szkoleń w zwalczaniu okrętów podwodnych

Saab, spółka prowadząca działalność w obszarach bezpieczeństwa i obronności, otrzymała od szwedzkiej agencji zamówień wojskowych FMV zamówienie na przeprowadzenie dostaw zaawansowanych rozwiązań służących do szkoleń w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP).
01.06.2016

Podwodne propozycje (nie tylko) dla Polski na Euronaval 2014

Wystawa Euronaval 2014 była miejscem, gdzie prezentowali się czołowi producenci okrętów podwodnych. Wśród nich jest z pewnością model okrętu podwodnego, który zostanie zakupiony dla Marynarki Wojennej RP pod kryptonimem Orka.
07.11.2014

Euronaval 2014: Trzykadłubowy okręt bojowy

Szukając zupełnie nowych rozwiązań francuski koncern DCNS zaproponował silnie uzbrojony okręt XWIND 4000 z trzema kadłubami.
29.10.2014

Nowe pokolenie okrętów podwodnych typu Virginia

US Navy wcieliła do służby nową wersję okrętu podwodnego typu Virginia.
28.10.2014

K-329 Siewierodwińsk. Ten rosyjski okręt to prawdziwa „Bestia z głębin”

9 listopada ubiegłego roku Amerykanie triumfalnie ochrzcili lotniskowiec USS Gerald R. Ford. Supernowoczesna jednostka symbolicznie zapoczątkowała modernizację floty amerykańskich lotniskowców, a także miała być jednoznacznym znakiem dominacji USA na morzach i oceanach całego świata. Optymistyczne nastroje prysły jak bańka mydlana, gdy 30 grudnia 2013 roku rosyjska Marynarka Wojenna rozpoczęła testy K-329 "Siewierodwińska" - swojego najnowszego okrętu podwodnego, który w zachodnich mediach szybko zyskał miano "Bestii z głę
31.01.2014

Opuszczenie banery na dwóch okrętach rakietowych MW

We wtorek, 3 grudnia o godzinie 11:00, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia ostatniego opuszczenia bandery na dwóch okrętach rakietowych Marynarki Wojennej - ORP „Metalowiec” i ORP „Rolnik”. W uroczystości udział wziął Zastępca Dowódcy Marynarki Wojennej – Szef Sztabu MW kontradmirał Jarosław Zygmunt, przedstawiciele dowództwa 3 Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Bojowych, załogi obu okrętów oraz zaproszeni goście.
04.12.2013

ORP „Pułaski” pójdzie do remontu

Jedna z dwóch polskich fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry – ORP „Gen. K. Pułaski” przejdzie generalny remont. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z rządem Stanów Zjednoczonych umowę. Dzięki niej odnowione zostaną wszystkie kluczowe systemy okrętowe i napęd główny. Koszt remontu to 34 miliony dolarów.
04.11.2013

„Filmowe koszary”

Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się także „Gdynia Film Festival Dzieciom”, którego kulminacyjnym punktem programu będą „Filmowe Koszary”. Organizowane są one w sobotę, 12 maja w Gdyni Oksywiu na boisku przed kinem „GROM” oraz na terenie Bazy Marynarki Wojennej. Tego dnia będzie można zobaczyć m.in. pokazy kaskaderskie, saperskie i ratownicze oraz wejść na pokład okrętów Marynarki Wojennej.
11.05.2012

Pogromca trzech niszczycieli

Pancernik Rheinland był najpotężniejszym okrętem zwodowanym w Vulcanie przed pierwszą wojną światową i wziął udział w największym starciu tej wojny - bitwie jutlandzkiej.
29.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.