• <
gryfia_70lat

Rosja testuje pociski na Morzu Barentsa

jm

03.06.2022 11:33

Partnerzy portalu

Rosja testuje pociski na Morzu Barentsa - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Rosyjskie Ministerstwo Obrony

28 maja z rosyjskiego okrętu Admirał Gorszkow na Morzu Barentsa wystrzelono próbnie nową naddźwiękową rakietę Tsirkon (Zircon). W jej zasięgu była niemal cała Finlandia oraz duże części Szwecji i Norwegii.

Zgodnie z informacjami strony rosyjskiej, wystrzelony testowo pocisk miał trafić w cel oddalony o około 1000 kilometrów. Fregata Admirał Gorszkow była ustawiona na Morzu Barentsa, pocisk został skierowany w stronę Morza Białego. Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że testy były udane i pocisk trafił w cel, ale informacja ta nie została zweryfikowana przez żadne niezależne źródła.

Biorąc pod uwagę, że rakieta może trafiać w cele oddalone o 1000 kilometrów, w jej zasięgu przy wystrzeleniu z Morza Barentsa znajduje się niemal cała powierzchnia Finlandii i duże obszary Norwegii i Szwecji, a także oczywiście samej Rosji. Jednakże dokładne położenie fregaty Admirał Gorszkow nie zostało podane.

Pocisk Tsirkon ma być niemożliwy do zatrzymania przez istniejące systemy antyrakietowe. Może być uzbrojony w głowicę konwencjonalną lub jądrową, jest przeznaczony do zwalczania celów morskich i lądowych. Może być wystrzeliwany zarówno z okrętów nawodnych, jak i podwodnych. Wywiady różnych krajów sugerują także, że Rosjanie pracują nad wyrzutniami lądowymi.


Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.