• <

Wynik wyszukiwania - "próba" - Wiadomości

Reguły Hague-Visby w systemie prawa angielskiego

Umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe –„contracts of affreightment”) w systemie prawa angielskiego, to złożona hybryda prawna zasad common law z regulacjami ustawowymi, opartymi z kolei na konglomeracie prawa precedensowego i regulacji międzynarodowych.
15.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Wielka Brytania rozpoczyna deportację migrantów przybyłych przez kanał La Manche

Przyjęta przez brytyjski parlament ustawa umożliwiająca deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy uzyskała w czwartek formalną aprobatę króla Karola III, co oznacza jej wejście w życie. Rząd tymczasem poinformował, że ma już zarezerwowany termin na pierwszy lot i wytypowanych imigrantów.
26.04.2024

Czarter na czas – naruszenie obowiązku płatności „hire”

W tradycyjnym systemie common law, terminowa płatność „hire” (opłaty czarterowej), jakkolwiek należąca do kluczowych obowiązków czarterującego, nie stanowi warunku istotnego umowy czarteru na czas.
08.04.2024

Hanwha Ocean z ofertą wykupienia Austal

Australijski koncern poinformował, że otrzymał niewiążącą, wstępną ofertę od Hanwha Ocean, której celem byłoby zakupienie akcji spółki. W grę wchodzi dalsza ekspansja południowkoreańskiego giganta, któremu na drodze może stanąć interes narodowy Australii oraz bezpieczeństwo tamtejszej branży stoczniowej.
02.04.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
22.02.2024

Turcja ratyfikowała wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. 287 głosów było za, 55 przeciw, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
24.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Kryzys na pokładzie MV DEBI. Próba samobójcza na tle skandalu z kokainą

W porcie Paradip w Indiach rozgrywa się dramat związany z masowcem MV DEBI, który od ponad miesiąca jest zatrzymywany przez władze pod zarzutem przemytu kokainy. Sytuacja eskalowała w ubiegłą niedzielę, 14 stycznia, gdy jeden z członków załogi podjął próbę samobójczą.
18.01.2024

Przedsionek bazyliki w Wenecji zalany. Zabrakło kilku barier

Szklane bariery ustawione wokół bazyliki Świętego Marka w Wenecji, których zadaniem jest jej ochrona przed tzw. wysoką wodą (acqua alta), nie zostały w sobotę poprawnie ustawione, w wyniku czego woda wdarła się do przedsionka świątyni. Zabrakło sześciu barier w pasie, który otacza prawie tysiącletnią bazylikę. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego.
07.01.2024

Pierwszy amerykański, w pełni elektryczny holownik na próbach morskich

Pierwszy w USA w pełni elektryczny holownik, eWolf, przechodzi próby morskie, jak poinformował armator, Crowley Corporation.
29.12.2023

Bunker Holding: nowe paliwa zmienią żeglugę do 2030 roku

Podczas konferencji Argus Biofuels Europe w Londynie Valerie Ahrens, senior director – new fuels and carbon market w Bunker Holding, ogłosiła, że firma przewiduje, iż do 2030 roku nowe rodzaje paliw stanowić będą 20% miksu paliwowego w żegludze.
13.12.2023

Damen wprowadza w pełni elektryczny statek SOV z możliwością ładowania na morzu

Damen Shipyards Group zaprezentował w pełni elektryczny statek Service Operations Vessel (SOV) wyposażony w możliwość ładowania na morzu, wykorzystujący energię elektryczną dostarczaną bezpośrednio z morskich farm wiatrowych.
30.11.2023

Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie

Służby prasowe US Navy i centralnego dowództwa sił zbrojnych USA przekazały, że rankiem 22 listopada niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Thomas Hudner (DDG-116) zestrzelił wiele dronów i innych obiektów latających, kierujących się najprawdopodobniej w kierunku Izraela. Atak mieli przeprowadzić rebelianci Huti, kontrolujący część terytorium ogarniętego wojną domową Jemenu. To już drugi ich autorstwa i także kolejny powstrzymany przez okręt amerykańskiej floty, działającej na Morzu Czerwonym.
27.11.2023

Marcos i Xi rozmawiają ws. redukcji napięć na Morzu Południowochińskim

Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr, spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, by wspólnie poszukać rozwiązań mających na celu złagodzenie napięć w regionie Morza Południowochińskiego. Marcos wyraził obawy związane z powtarzającymi się incydentami, szczególnie z kwestią ograniczeń dla filipińskich rybaków, starając się jednocześnie przywrócić harmonię w relacjach między obydwoma krajami.
19.11.2023

Concordia Damen: próba pierwszego na świecie statku żeglugi śródlądowej napędzanego wodorem przebiega pomyślnie

Holenderska firma żeglugowa Lenten Scheepvaart przejdzie do historii jako właściciel pierwszej na świecie barki śródlądowej napędzanej wodorem. To ważny krok w kierunku bezemisyjnego transportu na holenderskich śródlądowych drogach wodnych. Wodorowo-elektryczny statek towarowy "Antonie" (WEVA) został zrealizowany przez Concordia Damen. 23 października odbyły się techniczne próby morskie, podczas których statek został skontrolowany przez Lloyd's Register i otrzymał tymczasowy certyfikat dopuszczający go do eksploatacji.
16.11.2023

Rosja chwali się udaną próbą wystrzelenia pocisku balistycznego z atomowego okrętu podwodnego

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzonym teście międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława, w którym brał udział jeden z najnowszych okrętów podwodnych w rosyjskim arsenale, Imperator Aleksandr III. To ma być także potwierdzenie jego zdolności i akt wprowadzenia do regularnej służby w siłach zbrojnych tego państwa.
06.11.2023

Próba porwania statku przez dziewięciu nielegalnych imigrantów w Hiszpanii

Hiszpańskie służby aresztowały we wtorek dziewięciu nielegalnych imigrantów z Afryki pod zarzutem usiłowania porwania statku. Zatrzymani, którym grozi do 10 lat więzienia, dostali się na Wyspy Kanaryjskie grożąc nożami załodze holenderskiego statku.
03.10.2023

Nowy patrolowiec Straży Granicznej na próbach morskich

Dobiegają końca prace na przyszłym patrolowcu (Operation Patrol Vessel, OPV) który znajdzie się w wyposażeniu Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przyszły SG-301 aktualnie bierze udział w próbach morskich, w trakcie których jednostka jest sprawdzana na otwartym akwenie.
30.08.2023

Zielone światło dla nowego joint venture sektora usług podwodnych

Wspólne przedsięwzięcie Aker Solutions, SLB i Subsea7, ogłoszone w sierpniu ubiegłego roku, przeszło pomyślnie proces zatwierdzenia ze strony władz regulacyjnych. Utworzenie nowego joint venture ma zostać sfinalizowane w czwartym kwartale 2023 r.
10.08.2023

Debata w Niemczech na temat bezpieczeństwa na basenach. Nawet 58% Niemców obawia się wizyty na kąpielisku

Debata na temat bezpieczeństwa na niemieckich kąpieliskach ogarnęła cały kraj. Była minister ds. rodziny uważa, że "kontrole tożsamości i obecność policji na niewiele się zdadzą, jeśli arabska młodzież generalnie nie przestrzega norm naszego społeczeństwa". Głos w tej sprawie zabrał też kanclerz Scholz.
22.07.2023

Sejmowa komisja przyjęła poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w czwartek wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić zgodne z regulacjami międzynarodowymi ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
06.07.2023

Korea Północna: nasza próba wystrzelenia satelity szpiegowskiego zakończyła się niepowodzeniem

W oświadczeniu opublikowanym w mediach państwowych Korea Północna przyznała, że jej rakieta z satelitą szpiegowskim spadła do morza u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia.
31.05.2023

Ammotrace/Probannt na pokładzie s/y Oceania

Działania mające na celu zapobieganie oraz eliminowanie zagrożeń spowodowanych składowaniem lub występowaniem amunicji w wodach Bałtyku mają długą historię sięgającą bezpośrednio okresu prowadzenia walk w czasie I i II wojny światowej. Polskie ośrodki naukowo-badawcze aktywnie uczestniczą w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonej kilka tygodni temu i opisuje prace, które zostały wykonane w ostatnich dniach kwietnia 2023.
22.05.2023

Katastrofa chińskiego statku rybackiego, 39 zaginionych

Chiński statek rybacki z załogą złożoną z 39 osób przewrócił się na Oceanie Indyjskim. Trwa akcja ratunkowa.
17.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

W Międzyzdrojach próba bicia rekordu Polski na najdłuższą flagę narodową, a w Świnoujściu flaga na latarni morskiej

Próba ustanowienia nowego rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej zaplanowana jest na wtorek w Międzyzdrojach. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej chce także uczcić Świnoujście, jak co roku wieszając ogromną flagę na latarni morskiej.
02.05.2023

UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy

Decyzja Komisji Europejskiej wzmacnia kluczową rolę filipińskich marynarzy w globalnej żegludze i handlu.
02.04.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
15.03.2023

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.
10.03.2023

Czy szósta próba sprzedaży ST³ zakończy się sukcesem?

Czy dynamiczna transformacja energetyczna, rozwój sektora offshore wind w Polsce i budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu wpłynęły na wzrost atrakcyjności zakładu? Syndyk ST³ informuje, że kolejnej szansy na kupno całej fabryki może już nie być.
28.02.2023

Projekt wodorowego statku autorstwa firmy Aurelia uzyskał aprobatę RINA

Aurelia Green Ship Concept Design zaprezentowała nowy projekt statku całkowicie zasilanego wodorem, który stanowi wyzwanie dla przyszłości branży ekologicznego projektowania. Certyfikat AiP (Approval in Principle) został wydany przez RINA na podstawie nowo opublikowanych zasad klasyfikatora dla statków napędzanych wodorem oraz przewodnika dotyczącego zatwierdzania co do zasady nowych technologii.
21.02.2023

Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?

Firma Kyodo Senpaku wystawiła trzy nowe automaty oferujące produkty spożywcze pochodzenia wielorybiego. Na razie tego typu "atrakcje" pojawiły się w Tokio, ale przedsiębiorstwo planuje umieścić kolejne w Osace. Liczy na zwiększenie ich liczby do 100 w ciągu pięciu lat, oczekując na rosnący popyt.
25.01.2023

Izba Zbożowo-Paszowa przewiduje słabe tempo eksportu ziarna drogą morską

Firmy paszowe i młyny nie są zainteresowane w najbliższym czasie zakupem zbóż od polskich rolników, gdyż zaopatrzyły się już w ziarno. Rolnicy nie są zaś skłonni do jego sprzedaży ze względu na niskie ceny - informuje Izba Zbożowo-Paszowa
17.01.2023

Korea Południowa: Udana próba rodzimego systemu obrony przeciwrakietowej L-SAM

Sukcesem zakończyła się próba zestrzelenia pocisku przy użyciu opracowywanego przez Koreę Południową systemu L-SAM, który ma wejść w skład tarczy antyrakietowej chroniącej kraj przed zagrożeniem z Korei Północnej – podała we wtorek agencja Yonhap.
22.11.2022

Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind

Rosnące koszty, inflacja, ceny surowców i materiałów powodują, że inwestorzy offshore wind na nowo przeliczają budżety projektów. Szczególnie dotkliwie odczuwa to dopiero rodząca się branża w USA. Inwestor Avangrid, należący do hiszpańskiej Iberdroli, zwrócił się do stanowych organów regulacyjnych o wstrzymaniu procedury zatwierdzania stawek dla energii z morskiej farmy Commonwealth Wind o mocy 1200 MW. W jego ocenie budowa jest nieopłacalna bez zmian. Regulator nie wyraził zgody.
19.11.2022

Szef NATO: to największa próba aneksji terytorium w Europie od zakończenia II wojny światowej

Rosja próbuje anektować siłą największy obszar na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy tego nie uznają" - zadeklarował.
30.09.2022

Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję w związku z próbą aneksji części Ukrainy

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję w związku z tzw. referendami na południowym wschodzie Ukrainy i próbą aneksji regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża – poinformowała w piątek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
30.09.2022

Próba rakietowa Korei Północnej. Korea Południowa i USA odpowiedziały morskimi manewrami

Korea Południowa i USA rozpoczęły w poniedziałek pierwsze od pięciu lat wspólne ćwiczenia morskie w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – podała agencja Yonhap, podkreślając, że dzień wcześniej Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną.
26.09.2022

Wiceprezes PAN: Stan większości rzek w Polsce jest zły

Stan większości rzek w Polsce jest zły. Ich jakość uległa jednak poprawie w ostatnich dwóch dekadach, dzięki m.in. inwestycjom w oczyszczalnie ścieków - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, hydrolog prof. Paweł Rowiński.
22.08.2022

Dyrektor IRŚ: w badanych próbach z Odry stwierdziliśmy masowy zakwit glonów

W badaniach prób wody z Odry stwierdziliśmy jednoznacznie występowanie glonu Prymnesium parvum. Ilości są olbrzymie, po kilkadziesiąt miligramów na litr - powiedział w piątek Grzegorz Dietrich, dyrektor IRŚ. Na aktywność glonów wskazują też parametry chemiczne wody - dodał Ryszard Szetela z PWr.
19.08.2022

Projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych bliższy komercjalizacji

Wspólny projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych, realizowany od 2018 roku przez ABB i Ballard Power Systems (Ballard) otrzymał aprobatę AiP, dzięki czemu może zostać ukończony w ciągu najbliższych lat i zostać skomercjalizowany. Technologia posiada potencjał, jeśli chodzi o żeglugę na Bałtu.
19.08.2022

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" wraca także na Słowację

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.
10.08.2022

Gdańsk. Kolejna próba przemytu udaremniona

W Gdańsku udaremniono przemyt około 33 milionów papierosów, które przypłynęły do kraju z Singapuru.
20.06.2022

Konosament – set oryginałów konosamentów

Konosament („bill of lading”, „B/L”) tradycyjnie wystawiony jest w trzech do sześciu jednobrzmiących oryginałach, zbiorczo nazwanych „setem konosamentów” („bills in set”). Każdy z konosamentów, wchodzący w skład setu, jest oryginalnym dokumentem przewozowym i pełnoprawnym papierem wartościowym („negotiable document of title”). Na każdym też znajduje się odrębna wzmianka określająca ile oryginałów wystawiono w ramach danego setu oraz często dodatkowa wzmianka typu „one of which being accomplished, the other shall stand void”.
06.06.2022

Prezydenci Polski i Egiptu rozmawiali o wojnie, kryzysie żywnościowym, LNG i gazoporcie

Wojna na Ukrainie i wywołany przez nią kryzys żywnościowy oraz możliwe dostawy LNG były tematami spotkania w Kairze prezydentów Polski i Egiptu. Andrzej Duda podkreślił, że przy stole negocjacyjnym nie może zabraknąć Ukrainy; Abd el-Fatah es-Sisi mówił o konieczności pokojowego zakończenia konfliktu.
30.05.2022

Rosyjski statek ze zbożem skradzionym z Ukrainy przybył do Syrii

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że do portu Latakia w Syrii wpłynął rosyjski statek transportujący prawdopodobnie zboże skradzione na Ukrainie - podała w niedzielę telewizja CNN. Według tej stacji jest to drugi rejs rosyjskiej jednostki w ostatnich tygodniach.
29.05.2022

Niemcy odchodzą od rosyjskiego gazu? Ruszają budowy FSRU

Niemcy ruszają z budową pływających terminali gazu płynnego LNG. Pierwsza jednostka FSRU ma zostać uruchomiona jeszcze w 2022 roku.
08.05.2022

Lider portugalskiej lewicy krytykuje UE i apeluje o wstrzymanie opłat za rosyjskie paliwa

Lider portugalskiej lewicowej partii Livre Rui Tavares wezwał władze Unii Europejskiej do wstrzymania opłat za rosyjskie paliwa. W zamian zaproponował, aby środki te można było zdeponować na niezależnym koncie bankowym w krajach EFTA.
21.04.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Alfa Laval z pierwszym w przemyśle morskim zatwierdzeniem (AIP) dla kotłów opalanych metanolem

Alfa Laval otrzymała aprobatę (AIP) w dniu 4 listopada 2021 roku, w oparciu o prowadzone testy tego rozwiązania w Centrum Testowo-Szkoleniowym Alfa Laval. Morskie towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS) przyznało Alfa Laval pierwsze w przemyśle morskim zatwierdzenie (AIP) dla kotłów opalanych metanolem.
27.01.2022

Korea Płn.: ostateczna próba pocisku hipersonicznego zakończyła się sukcesem

We wtorek w obecności przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una przeprowadzona została ostateczna próba nowego rodzaju pocisku hipersonicznego, która zakończyła się powodzeniem – ogłosiła w środę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
12.01.2022

Samochodowiec na amoniak z akceptacją klasową

Japoński projekt statku do przewożenia samochodów napędzanego amoniakiem otrzymał aprobatę ze strony towarzystwa klasyfikacyjnego ClassNK.
11.12.2021

Lloyd's Register staje się pierwszą jednostką certyfikującą morską energetykę zatwierdzoną przez IECRE

IECRE zatwierdziła pierwszy na świecie status jednostki certyfikującej energię odnawialną (RECB) dla morskiego rynku energetycznego dla Lloyd's Register (LR), umożliwiając mu certyfikację złożonych hybrydowych projektów energii odnawialnej w imieniu IECRE.
05.12.2021

Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa

Technologia wytwarzania części zamiennych do statków za pomocą druku 3D otrzymała klasową aprobatę w Stanach Zjednoczonych.
25.11.2021

Czarter na podróż – dostarczenie ładunku

Zgodnie z prawem angielskim, co do zasady, na czarterującym spoczywa bezwzględny obowiązek umowny dostarczenia ładunku do przewozu. Jak wyraźnie podkreślił to precedens „Triton v Vitol” (The Nikmary) [2003] EWCA Civ 1715 [2004] 1 Lloyd’s Rep. 50 – „In absence of express stipulations it is the absolute no-delegable duty of the charterer if he can legally do so, to furnish a cargo according to the charter.”
25.11.2021

Niemieckie media: nowe sankcje wobec Nord Stream 2 to próba uzyskania przez USA większego wpływu na Rosję

W poniedziałek rząd USA ogłosił nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, które dotknęły cypryjską firmę żeglugową i jej statek. "Waszyngton obiera w tej sprawie niezwykły kurs" - pisze we wtorek dziennik "Welt". Nowe sankcje to "próba uzyskania przez Amerykanów ponownie większego wpływu na Rosję".
23.11.2021

Ponad pół mld ton towarów. To rekordowy rok dla Kanału Panamskiego

Przez Kanał Panamski w ostatnim roku przepłynęło ponad pół miliarda ton towarów, co oznacza rekordowy poziom dla kluczowej w świecie drogi wodnej - powiedział w czwartek Ricaurte Vasquez, administrator Panama Canal Authority.
29.10.2021

Czarter na podróż – termin dopłynięcia do portu załadunku" [Część II]

Forma swoistego kompromisu kontraktowego pomiędzy stronami umowy czarteru na podróż - przewoźnikiem i czarterującym (frachtującym) jest przyjmowana do zapisów czarteru tzw. „cancelling clause”, a więc odrębnego ustalenia umownego zgodnie z którym, czarterujący ma prawo do odstąpienia od umowy (skancelowania czarteru), jeżeli statek nie dopłynie w pełnej gotowości nawigacyjnej i ładunkowej, w wyznaczonym czasie („cancelling date”) „The purpose of the cancelling clause is to give the charterer certainly” (za Scrutton).
23.09.2021

Ig Nobel 2021 za metodę usuwania karaluchów na okrętach podwodnych

Autorzy metody zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych zostali jednymi z naukowców uhonorowanych tegorocznymi nagrodami Ig Nobla.
10.09.2021

Rosatom planuje ekspansję na Morzu Północnym, czeka na aprobatę Putina

Władimir Putin ma zatwierdzić projekt Północnego Korytarza Transportu Morskiego, będącego kluczową częścią Północnego Szlaku Morskiego. Rosja agresywnie promuje tę trasę jako alternatywny szlak łączący Północną Europę i Azję.
11.08.2021

Rosja rozpoczyna projekt układania kabli arktycznych

Rosja rozpoczęła w piątek układanie pierwszego podmorskiego światłowodowego kabla komunikacyjnego przez Arktykę w ramach państwowego projektu, który ma na celu doprowadzenie szybkiego Internetu do odległej, bogatej w węglowodory północy, po tym, jak prywatna inicjatywa utknęła w martwym punkcie.
06.08.2021

Czarter – „safe port”. Część II

Część I opracowania – Czarter - "safe port", oparta została w dużej części na przełomowym precedensie Izby Lordów – „The Evia (No. 2)” [1982] 2 Lloyd’s Rep 307.
02.08.2021

Prof. Żurawski vel Grajewski: aprobata dla NS2 to współczesne porozumienie z Monachium

Amerykańsko-rosyjsko-niemieckie porozumienie aprobujące kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2 można porównać z układem w Monachium z 1938 roku - powiedział w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
23.07.2021

Premier: porozumienie Nord Stream 2 to projekt, który pomaga zbroić się Rosji

Zmiana o 180 stopni stanowiska USA ws. Nord Stream2 zdumiała wiele krajów; wyrażam dezaprobatę, że nasi sojusznicy egoistycznie podeszli do budowy tego gazociągu - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Staraliśmy się przekonać, że jest to projekt, który pomaga zbroić się Rosji - dodał.
22.07.2021

Samsung Heavy Industries rozważa wejście na rynek energii odnawialnej dzięki pływającej konstrukcji turbiny wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) ogłosiła plany wejścia na rynek energii odnawialnej wraz z rozwojem pływających turbin wiatrowych na dużą skalę.
21.07.2021

ORP Albatros na próbach morskich

We wtorek, 8 bm. rozpoczął się pierwszy etap prób morskich ORP Albatros – drugiego z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. Okręt, przeznaczony do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, budowany jest w stoczni Remontowa Shipbuilding SA.
10.06.2021

Czarter na czas – nośność statku (cargo capacity)

Nasz artykuł „Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku” spowodował dużą ilość zapytań i sugestii prawnych i faktycznych. W szczególności, i przyznaję temat ten zasługuje na baczniejszą uwagę, dotyczy to zobowiązań czarterowych dotyczących nośności ładunkowych statku („cargo capacity”), a więc podstawowego parametru techniczno-nawigacyjnego określającego zdolność przewozową statku.
10.06.2021

Niemieckie media: Dzień Rosji w Rostoku jest sponsorowany przez Nord Stream 2

W środę w Rostoku odbywa się Dzień Rosji. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV), mimo krytyki, nie wycofała się z jego organizacji. "Platynowym sponsorem" wydarzenia jest spółka Nord Stream 2 - pisze dziennik "Tagesspiegel".
02.06.2021

Rząd zatwierdził plan uwolnienia do morza radioaktywnej wody z Fukushimy

Rząd Japonii oficjalnie zatwierdził we wtorek decyzję o uwolnieniu do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Sprzeciwiają się temu Chiny i Korea Południowa, a także japońscy rybacy.
13.04.2021

Stabilna pozycja Grupy LOTOS w trudnym 2020 roku

Rafineria Grupy LOTOS przerobiła w ubiegłym roku 10,2 mln ton ropy i wyprodukowała 11 mln ton produktów. Pomimo pandemii, która skutkowała najtrudniejszymi od wielu lat warunkami prowadzenia działalności, gdański koncern zamknął rok z mocnymi (+35%) przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej, niższymi (-22%) kosztami operacyjnymi i większą (+7) siecią stacji paliw. Jednocześnie spółka przez cały rok włączała się w akcje pomocowe związane z COVID-19.
06.04.2021

W pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku na próbach morskich [wideo]

W sobotę w pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku odbyła próby morskie. W maju po wykonaniu dodatkowych prac zostanie przekazana klientowi. Jednostka o numerze budowy NB001 to statek rybacki zbudowany dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS.
29.03.2021

Global Energy Ventures zdobywa aprobatę ABS dla nowoczesnego systemu na statku C-H2

American Bureau of Shipping wydało zgodę Australian Global Energy Ventures na ich system zabezpieczania wodoru na statku C-H2.
22.03.2021

Supertankowce tracą 7 tysięcy dolarów dziennie z powodu cięć OPEC

Nastały trudne czasy dla armatorów tankowców. Z powodu zbyt dużej liczby jednostek w porównaniu do popytu, statki na szlaku z Bliskiego Wschodu do Chin tracą 6,779 dziennie. Właściciele statków muszą więc dopłacać do przewozu ropy na tej trasie.
09.03.2021

Fincantieri rezygnuje z planów przejęcia francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique

Planowana mega-fuzja między włoskim gigantem stoczniowym Fincantieri i francuskim Chantiers de l’Atlantique została odwołana.
29.01.2021

Senat rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r.

Senat w poniedziałek po godz. 13.00 rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r. Uchwalona w połowie grudnia ub.r. przez Sejm tegoroczna ustawa budżetowa zakłada deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.
11.01.2021

Fincantieri dostało kolejny miesiąc na zakończenie przejęcia Chantiers de l’Atlantique

Włoski koncern stoczniowy Fincantieri otrzymał jeszcze miesiąc na zakończenie przejęcia francuskiego zakładu Chantiers de l'Atlantique – podało francuskie Ministerstwo Finansów. Poprzednia oferta nabycia wygasła wraz z końcem roku.
04.01.2021

Wielka Brytania zakończyła proces ratyfikacji umowy handlowej z UE

Ustawa o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia uzgodnionej umowy handlowej z UE, została zaaprobowana przez królową, a tym samym nabrała mocy - ogłosił w nocy ze środy na czwartek spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.
31.12.2020

Premier Wielkiej Brytanii oficjalnie podpisał umowę handlową z UE

Brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie podpisał w środę po południu uzgodnioną w zeszłym tygodniu umowę o przyszłych relacjach handlowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Porozumienie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.
30.12.2020

Zbliża się deadline zakończenia włosko-francuskiej umowy stoczniowej

Planowane przejęcie francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique przez włoskie Fincantieri może zakończyć się fiaskiem, bez natychmiastowej politycznej interwencji ze strony Rzymu lub Paryża.
30.12.2020

SHI zaprezentował projekt statku wyposażonego w rozwiązania zapobiegania chorobom zakaźnym

Południowokoreańska stocznia, Samsung Heavy Industries, uzyskała aprobatę dla projektu statku, który zostanie wyposażony w technologie do zwalczania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
15.12.2020

Solidarna Polska: nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla Polski

Drastyczne i nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla polskiej gospodarki i milionów Polaków - napisano w uchwale Zarządu Solidarnej Polski. Ugrupowanie wyraziło dezaprobatę dla uzgodnionego na szczycie UE nowego celu klimatycznego.
13.12.2020

Hiszpania kieruje nielegalnych imigrantów z W. Kanaryjskich do kontynentalnej części kraju

Rząd Pedra Sancheza kieruje imigrantów, którzy w tym roku dotarli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie, do kontynentalnej części Hiszpanii. W środę działania te skrytykowały władze Andaluzji oraz burmistrz Grenady, do której MSW skierowało ponad 200 Afrykańczyków.
09.12.2020

Pierwsza udana próba zestrzelenia rakiety balistycznej pociskiem wystrzelonym z okrętu w USA (wideo)

Pentagon poinformował we wtorek o pierwszej w historii udanej próbie zestrzelenia rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym za pomocą pocisku przechwytującego, wystrzelonego z okrętu. Do przechwycenia rakiety doszło w przestrzeni kosmicznej.
18.11.2020

Amunicja ćwiczebna do armat morskich niemieckich fregat

4 listopada Komisja Budżetowa Bundestagu dała zielone światło dla zakupu amunicji ćwiczebnej do 127 mm okrętowych armat automatycznych Leonardo Oto Melara Lightweight zainstalowanych na fregatach ekspedycyjnych typu F125 Baden-Württemberg.
16.11.2020

Mannheller – prom hybrydowy o napędzie elektrycznym na próbach morskich [wideo]

25 października br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku na próby morskie wypłynął kolejny prom hybrydowy o napędzie elektrycznym dla norweskiego armatora Norled – Mannheller. To trzecia z serii czterech jednostek zamówionych w polskiej stoczni w 2018 roku.
28.10.2020

Holownik H-2 Semko na próbach morskich (wideo)

26 października rozpoczęły się próby morskie czwartego z serii sześciu holowników projektu B860, H-12 Semko budowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Jednostka zostanie przekazana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.
27.10.2020

W czwartek zapadną decyzje o potencjalnych nowych obostrzeniach

W czwartek zapadną decyzje o potencjalnych obostrzeniach; można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone, np. dotyczące limitów wejść do poszczególnych miejsc - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
20.10.2020

„Planeta I” w próbach morskich

W mijającym tygodniu zakończyły się pierwsze, trwające cztery dni, próby morskie statku wielozadaniowego „Planeta I”, zbudowanego dla Urzędu Morskiego w Szczecinie przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Pierwsza, z dwóch tego typu, bliźniacza jednostka „Zodiak II”, została już formalnie przekazana Urzędowi Morskiemu w Gdyni i pełni swoją służbę na podległych mu akwenach. Chrzest i uroczyste podniesienie bandery odbyło się 25 września, przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
16.10.2020

PSV Coey Viking i Planeta I na próbach morskich

W sobotę 10 bm. na próby morskie wypłynęły Coey Viking oraz Planeta I. Oba statki budowane są w ramach programu produkcyjnego stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding.
13.10.2020

Zgoda na połączenie Orlenu z Lotosem sygnalizuje bardziej polityczne podejście KE

Zgoda na połączenie PKN Orlen z Lotosem, wydana przez wiceszefową KE Margrethe Vestager mimo sprzeciwu urzędników, sygnalizuje bardziej polityczne podejście Komisji Europejskiej do polityki przemysłowej - pisze w poniedziałek portal Politico.
28.09.2020

Perspektywy wprowadzenia nowych źródeł dochodu UE

Propozycja Komisji Europejskiej, by dług zaciągnięty na poczet funduszu odbudowy spłacić dzięki nowym podatkom, wzmacnia argumenty za rozbudową systemu finansowania UE. Stworzenie dodatkowych źródeł dochodu jest w interesie beneficjentów netto unijnego budżetu, którzy byliby szczególnie dotknięci ewentualnymi cięciami związanymi z koniecznością spłaty wierzycieli. Wpływy z podatków mogłyby również umożliwić zwiększenie nakładów na nowe priorytety Unii, m.in. badania naukowe, ochronę zdrowia i granic. Nie rozwiewa to jednak wątpli
23.09.2020

Gazprom składa zażalenie

Gazprom złożył zażalenia do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wydane przez Prezesa UOKiK postanowienia o ograniczeniu prawa wglądu do materiału dowodowego dotyczącego postępowania w sprawie Nord Stream 2 - poinformował UOKiK w odpowiedzi na pytania PAP.
01.09.2020

Drugi prom elektryczny dla Norleda na próbach morskich

W sobotę, 1 sierpnia próby morskie rozpoczął Solavågen (B619/2), drugi z serii czterech promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding dla norweskiego armatora Norled.
03.08.2020

Nord Stream 2 - Prezes UOKiK nakłada karę na Gazprom

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom - to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.
03.08.2020

OSW: Twierdza Kaliningrad - istotny element dla państw regionu Morza Bałtyckiego [film]

Bałtyk to polskie okno na Europę, to także przestrzeń, w której Europa spogląda ku Rosji. Dla niej tym oknem jest obwód kaliningradzki – dla wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego bardzo istotny element obecność wielkiego sąsiada ze wschodu. Ośrodek Studiów Wschodnich w materiale filmowym przybliża jego znaczenie i dzisiejszą sytuację.
24.07.2020

Zodiak II na próbach morskich (wideo)

Dziś na próby morskie wypłynął Zodiak II – wielozadaniowy statek dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Jednostka zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuidling SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zostanie niebawem przekazana odbiorcy.
30.06.2020

Saryusz-Wolski: propozycja KE ws. budżetu UE dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej

Propozycja KE ws. budżetu UE i "koronafunduszu" jest dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej; znakiem zapytania jest spłata pożyczek z planowanych źródeł własnych budżetu UE. Kompromisu ws. budżetu nie będzie co najmniej do wakacji - mówi PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).
17.06.2020

Kapitan Głowacki - zasłużony polski żaglowiec ma nowego właściciela

Konkurs ofert na sprzedaż jachtu Kapitan Głowacki rozstrzygnięty. Jacht kupiła warszawska firma 3Oceans Sp. z o.o. Kwota transakcji wynosi 150 tysięcy złotych.
10.06.2020

Holownik H-2 Mieszko na próbach morskich

Ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął wczoraj na próby morskie trzeci z serii sześciu wielozadaniowych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej.
10.06.2020

Prezes PGNiG: nie podoba nam się próba wyłączenia Nord Stream 2 spod reżimu przepisów UE

Wyłączenie gazociągu Nord Stream 2 spod prawa europejskiego przez firmy niemieckie jest zamiarem strony rosyjskiej i ten pomysł się nam nie podoba - podkreślił w sobotę prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Dodał, że jeżeli Gazprom chce działać na rynku UE to musi podlegać tym samym zasadom co inni.
18.04.2020

UE zawiesza sprawę przejęcia Chantiers de l'Atlantique przez Fincantieri

Jak informuje agencja prasowa Reuters, dochodzenie w sprawie przejęcia francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique przez włoską grupę Fincantieri zostało zawieszone. Unijni urzędnicy nie otrzymali w terminie niezbędnych dokumentów.
21.03.2020

Wielka Brytania i UE – szykują się ciężkie negocjacje

Wielka Brytania i Unia Europejska rozpoczną 2 marca rozmowy o wzajemnych stosunkach po upływie z dniem 31 grudnia okresu przejściowego. Choć obie strony deklarują chęć zawarcia umowy, coraz więcej jest sygnałów, że nie będzie to łatwe.
02.03.2020

Integracja regionu południowego Bałtyku (projekt Intermare ) - zapraszamy na spotkanie ze śniadaniem biznesowym

Zapraszamy na spotkanie informacyjne projektu INTERMARE South Baltic, połączone ze śniadaniem biznesowym, które odbędzie się w dniu 6 lutego 2020 roku w godzinach 8:30 –12:00 w Centrum Konferencyjnym Amber Expo sala 1C- ul. Żaglowa 11 Gdańsk (siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich).
01.02.2020

Pierwsza próba nielegalnej emigracji łodzią w Belgii

W Belgii po raz pierwszy zatrzymano migrantów, którzy próbowali przedostać się małą łodzią do Wielkiej Brytanii. Przemytnicy i migranci zmieniają sposób działania, by nielegalnie przedostawać się z kontynentu na Wyspy Brytyjskie.
23.01.2020

Parlament Brytyjski ostatecznie przyjął ustawę o brexicie

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE. Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.
22.01.2020

Największa bunkierka LNG na świecie po próbach morskich

Gigantyczna bunkierka LNG należąca do japońskiego Mitsui O.S.K. Lines (MOL) pomyślnie zakończyła próby morskie w Chinach – poinformowało towarzystwo klasyfikacyjne, Bureau Veritas.
12.01.2020

Posłowie opozycji chcą informacji premiera nt. braku poparcia celu neutralności klimatycznej UE do 2050

Uzupełnienia porządku obrad o informację premiera Mateusza Morawieckiego nt. efektów decyzji o braku poparcia dla celu neutralności klimatycznej UE do 2050, a także informacji koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego nt. szefa NIK Mariana Banasia - domagali się w czwartek posłowie opozycji.
19.12.2019

Chińska stocznia z certyfikatem na największy na świecie kontenerowiec napędzany LNG

Wystawa Marintec 2019 w Chinach była wydarzeniem przełomowym. Podczas jej trwania DNV GL oficjalnie przyznało certyfikat chińskiej stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding umożliwiającej budowę największego na świecie kontenerowca 25 000 TEU w pełni zasilanego gazem ziemnym.
05.12.2019

Norsepower zakończył projekt stworzenia energooszczędnego tankowca VLCC

Norsepower, fiński dostawca pomocniczych systemów napędu na wiatr dla statków, ukończył wspólny projekt z chińskim Szanghajskim Waigaoqiao Shipbuilding (SWS) w celu opracowania energooszczędnego dwupaliwowego tankowca VLCC o nośności 300 000 dwt.
04.12.2019

Turcja blokuje plan pomocy NATO dla Polski i krajów Bałtyckich

Turcja odmawia poparcia planu pomocy NATO dla Polski i krajów Bałtyckich dopóki Sojusz nie zaoferuje jej politycznego poparcia w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii - podaje we wtorek Reuters, powołując się na czterech wysokiej rangi przedstawicieli NATO.
26.11.2019

Gdańsk Sailing Week: próba generalna przed mistrzostwami swiata

Żeglarze z 77 Racing Club w obecności prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podsumowali Gdańsk Sailing Week - pierwsze wydanie imprezy żeglarskiej, która odbyła się w tym roku i przedstawili plany na przyszłe sezony.
04.11.2019

BBC: Johnson wysłał niepodpisany wniosek o przesuniecie terminu brexitu

Brytyjski premier Boris Johnson wysłał w sobotę wieczorem wniosek do Unii Europejskiej o opóźnienie brexitu - ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył on drugi list - podpisany - w którym przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem, podała stacja BBC, powołując się na źródła rządowe.
20.10.2019

Otwarcie warsztatów Nauty dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie (wideo)

3 lata temu, Stocznia Remontowa Nauta podpisała umowę o współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie oraz Starostą powiatu puckiego. W jej ramach, uczniowie z klasy o profilu okrętowym w praktyce uczą się zawodu w gdyńskiej stoczni. Teraz, współpraca ta wchodzi na kolejny poziom, bowiem w zeszłym tygodniu zostały otwarte profesjonalnie wyposażone warsztaty, które pomogą zdobywać doświadczenie uczniom szkoły.
14.10.2019

Projekt Nowa Marina Gdynia na posiedzeniu zarządu PZŻ

W miniony czwartek w Gdyni obradował Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego. Najważniejszą sprawą omawianą podczas posiedzenia Zarządu był model współpracy w zakresie projektu Nowa Marina Gdynia. Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego przedstawił najnowsze informacje dotyczące planowanej inwestycji.
08.10.2019

Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona w sprawie brexitu

Niemal wszystkie brytyjskie gazety relacjonują w czwartek na pierwszych stronach propozycję przełamania impasu w sprawie brexitu, którą dzień wcześniej premier Boris Johnson przedstawił Unii Europejskiej. Oceny planu Johnsona są zróżnicowane.
03.10.2019

Macron: Francja nie może przyjąć wszystkich migrantów, jeśli chce to zrobić dobrze

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę w radiu Europe 1, że jego kraj "nie może przyjąć wszystkich (migrantów), jeśli chce (ich) przyjąć dobrze". Podkreślił, że "jednocześnie wierzy w politykę migracyjną", która powinna być "ludzka i skuteczna".
25.09.2019

Węgierska prasa o porozumieniu w sprawie relokacji migrantów: zdradzili Europę

"Zdradzili Europę" – tak skomentował we wtorek na pierwszej stronie porozumienie pięciu państw w sprawie redystrybucji migrantów w krajach Unii Europejskiej prorządowy dziennik węgierski "Magyar Hirlap".
24.09.2019

Malta: Porozumienie pięciu krajów UE w sprawie relokacji migrantów

Włochy, Malta, Francja, Niemcy i Finlandia porozumiały się w sprawie redystrybucji migrantów w krajach Unii Europejskiej gotowych ich przyjąć - to konkluzja poniedziałkowego spotkania pięciorga szefów MSW na Malcie. Uczestniczyła w nim też delegacja KE.
24.09.2019

Tragiczna próba bicia rekordu prędkości. Nie żyje m.in. słynny projektant łodzi motorowych (wideo)

W ostatni wtorek, na trasie Monte Carlo-Wenecja doszło do tragicznego wypadku. Trzech mężczyzn, wśród nich włoska ikona wyścigów i specjalista od łodzi motorowych Fabio Buzzi, zginęło podczas próby bicia rekordu prędkości motorówki.
20.09.2019

Tchórzewski: wyrok Sądu UE ws. gazociągu OPAL ogranicza monopol Gazpromu i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne

Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej to kolejne, po uchwaleniu dyrektywy gazowej wydarzenie, które ukróca monopol Gazpromu w Europie i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne na dosyć wysokim poziomie - powiedział we wtorek Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
10.09.2019

Pozorna „aktywizacja” polskiego sektora stoczniowego w świetle aktualnych przepisów prawnych

Po kilkunastoletnim okresie stagnacji polskiego przemysłu stoczniowego, przechodzącym epizodycznie w etap zapaści, postępującym stopniowo po roku 2005, który okazał się być jednym z rekordowych, jeżeli idzie o liczbę wyprodukowanych w Polsce statków (28 jednostek o pojemności brutto dochodzącej do blisko 750 tysięcy GT), w ostatnich latach podjęto szereg działań ukierunkowanych na, szeroko rozumianą, odbudowę tej właśnie gałęzi przemysłu, starając się również – przynajmniej w teorii - przypomnieć o jej ekonomicznym i wizerunkowym
06.09.2019

MSC Grandiosa z próbami morskimi na szóstkę (wideo)

Pierwszy wycieczkowiec klasy Meraviglia-Plus armatora MSC Cruises udanie zakończył pierwsze intensywne testy systemów w czasie trzydniowych prób morskich. MSC Grandiosa prowadził testy na Oceanie Atlantyckim od 28 do 31 sierpnia.
03.09.2019

Hiszpania: Vox złożył doniesienie do prokuratury przeciwko Open Arms

Hiszpańska partia Vox złożyła w środę po południu doniesienie do prokuratury przeciw organizacji pozarządowej Open Arms, która zajmuje się pomocą płynącym do Europy migrantom. Ugrupowanie Santiago Abascala zarzuca Open Arms "wspieranie przemytu ludzi".
21.08.2019

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ostrzega przed próbami nielegalnego wykupu akcji

W ostatnim czasie akcjonariusze Spółki ZMPSiŚ S.A. otrzymują pisma, w których anonimowe osoby proponują im możliwość wykupu akcji Spółki. Pisma nie są sporządzone na papierze firmowym Spółki ani opatrzone podpisem, zawierają jedynie telefoniczne numery kontaktowe.
25.07.2019

Macron: 14 państw UE zgodziło się na mechanizm solidarnościowy ws. migracji

14 państw UE zgodziło się na nowy, zaproponowany przez Niemcy i Francję, "solidarnościowy mechanizm" dotyczący alokacji uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów na obszarze Unii - ogłosił w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron.
23.07.2019

Francuscy komentatorzy: Próba sił między USA i Iranem szkodzi mediacji Paryża

Francuscy komentatorzy piszą w poniedziałek o „próbie sił” między USA i Iranem, wyrażając obawy, że podejmowane głównie przez Paryż próby złagodzenia napięcia mają niewielkie szanse powodzenia.
22.07.2019

Salvini: Włochy nie są już obozem dla uchodźców

"Włochy nie są już obozem dla uchodźców Brukseli, Paryża, Berlina" - oświadczył szef włoskiego MSW Matteo Salvini, informując, że napisał o tym w liście do ministra spraw wewnętrznych Francji Christophe'a Castanera przed poniedziałkowym spotkaniem na temat migracji.
21.07.2019

Pentagon: za próbą zawrócenia brytyjskiego tankowca w cieśninie Ormuz stał Iran

Pięć kutrów, które próbowały w środę zawrócić przepływający przez Cieśninę Ormuz brytyjski tankowiec pod pretekstem, że kontynuacja kursu zakończy się wpłynięciem na wody terytorialne Iranu, to jednostki należące do Gwardii Rewolucyjnej Iranu - podał Pentagon.
11.07.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.
06.06.2019

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne – charakter prawny i znaczenie praktyczne

Większość podmiotów korzystających na rodzimym rynku z usług spedytorów spotyka się w praktyce z pojęciem „Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych”, mających znajdować zastosowanie w stosunku prawnym łączącym spedytora oraz dającego zlecenie. Warunki te, stanowiąc m.in. zbiór dobrych praktyk spedycyjnych, w znaczący sposób mogą jednak modyfikować zakres praw i obowiązków spedytorów oraz ich kontrahentów.
30.05.2019

Trump nie widzi potrzeby zwiększania kontyngentu USA w Zatoce Perskiej

W ocenie prezydenta Donalda Trumpa nie ma potrzeby zwiększania liczby amerykańskich żołnierzy w regionie Zatoki Perskiej, by w ten sposób powtrzymać agresywne działania Iranu. Trump zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że wcześniej rozważał taki wariant.
24.05.2019

Korea Południowa: Seul zaniepokojony próbami uzbrojenia Korei Północnej

Korea Płd. jest „bardzo zaniepokojona” wystrzeleniem w sobotę przez Koreę Płn. pocisków krótkiego zasięgu – przekazał pałac prezydencki w Seulu, określając działania Pjongjangu jako sprzeczne z dwustronną umową wojskową z ubiegłego roku.
04.05.2019

BCC: Przedsiębiorcy pozytywnie o Pakiecie Przyjazne Prawo

Niemal 100 proc. ankietowanych przez BCC przedsiębiorców pozytywnie ocenia działania Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które mają na celu ograniczenie obowiązków i obciążeń regulacyjnych zawartych w Pakiecie Przyjazne Prawo - poinformowało w czwartek Business Centre Club.
26.04.2019

Hiszpania: Statek Open Arms otrzymał zgodę na wyjście z portu w Barcelonie

Statek pozarządowej organizacji Open Arms otrzymał w środę od władz Hiszpanii pozwolenie na wypłynięcie z Barcelony, gdzie ponad trzy miesiące czekał na zgodę na udział w misji humanitarnej na Morzu Śródziemnym.
18.04.2019

Włochy przystąpiły do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku

W obecności premiera Włoch Giuseppe Contego i prezydenta Chin Xi Jinpinga w Rzymie podpisano w sobotę memorandum o przystąpieniu Włoch do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, przewidującej intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej z resztą świata.
23.03.2019

Prezydent Chin: Chcemy stabilnej, otwartej i prosperującej UE

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w piątek, że jego kraj chce, aby Unia Europejska była "zjednoczona, stabilna, otwarta i prosperująca". Te słowa chińskiego przywódcy z rozmów z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą przytoczyła za źródłami agencja ANSA.
23.03.2019

Prezydent Chin: Współpraca z Włochami w duchu szacunku i zaufania

Prezydent Chin Xi Jinping, składający wizytę w Rzymie, powiedział w piątek, że współpraca jego kraju z Włochami zacieśniana jest w duchu "szacunku i zaufania". Nie ma żadnego konfliktu interesów - mówił Xi po spotkaniu z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą.
22.03.2019

Prezydent Chin podpisze w Rzymie memorandum w sprawie Inicjatywy Pasa i Szlaku

Podpisanie memorandum o przystąpieniu Włoch do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, przewidującej intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej z resztą świata, będzie głównym punktem rozpoczynającej się w czwartek wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Rzymie.
21.03.2019

Włochy: Premier broni w parlamencie umowy w sprawie chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył we wtorek w parlamencie, że żadnego ryzyka nie niesie ze sobą porozumienie, jakie jego kraj zawrze z ChRL w sprawie poparcia dla Inicjatywy Pasa i Szlaku. Ten wielki chiński program inwestycyjny krytykuje opozycja.
19.03.2019

Minister Gróbarczyk apeluje do unijnego komisarza o ratunek dla Bałtyku

Minister Marek Gróbarczyk skierował oficjalny list do Karmenu Velli, Komisarza ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, w którym apeluje o podjęcie adekwatnych działań wobec pogarszającej się sytuacji na Morzu Bałtyckim. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wskazuje, że Polska wielokrotnie apelowała w tej sprawie, zwracając uwagę na przyczyny problemu.
19.03.2019

Dochodzenie marynarskich odszkodowań we współczesnych realiach branży morskiej

Pomimo gwałtownego rozwoju technologicznego obserwowanego na przestrzeni co najmniej dwóch ostatnich dekad, również w szeroko rozumianej branży morskiej oraz szeregu działań prawodawczych podejmowanych zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, wykonywanie pracy na morzu nadal wiąże się z wysokim ryzykiem urazu ciała, bądź doznaniem innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu.
18.03.2019

Premier Włoch broni zamiaru poparcia dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w środę, że porozumienie, jakie jego kraj chce zawrzeć z Chinami w sprawie poparcia dla Inicjatywy Pasa i Szlaku, ma na celu rozwój i zrównoważoną współpracę. "Nie ma ryzyka kolonizacji" chińskiej - dodał.
14.03.2019

Departament Stanu USA chwali stanowisko UE w sprawie Rosji

USA z aprobatą przyjęły niedawne kroki podjęte przez UE i jej państwa członkowskie, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej agresję na Ukrainę - głosi komunikat, jaki Departament Stanu USA zamieścił na swych stornach internetowych.
16.12.2018

Światowy rynek gazu skroplonego bez Rosji

Rosja jest wiodącym światowym producentem i eksporterem gazu tradycyjnego, transportowanego rurociągami. Nie doceniła jednak rewolucji, związanej z rozwojem światowego rynku gazu skroplonego (LNG).
15.12.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.