• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ig Nobel 2021 za metodę usuwania karaluchów na okrętach podwodnych

10.09.2021 19:55 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Ig Nobel 2021 za metodę usuwania karaluchów na okrętach podwodnych

Partnerzy portalu

Ig Nobel 2021 za metodę usuwania karaluchów na okrętach podwodnych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Judgefloro / Wikipedia

Autorzy metody zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych zostali jednymi z naukowców uhonorowanych tegorocznymi nagrodami Ig Nobla.

Nagrody Ig Nobla to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla. Są przyznawane za prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia” i za odkrycia, które „nie mogą lub nie powinny być powtarzane”. Nagrody zostały wręczone w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Wydarzenie zorganizował magazyn „Annals of Improbable Research”, a mistrzem ceremonii był jego redaktor, Marc Abrahams. Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii uroczystość miała charakter telekonferencji.

Na tegorocznej gali nie zabrakło akcentu morskiego. W dziedzinie entomologii Ig Nobla przyznano badaczom z Centrum Ekologii i Kontroli Wektorów Chorób Marynarki Wojennej USA. Ich prowadzone 40 lat temu badania pozwoliły opracować „Nową metodę kontroli karaluchów na okrętach podwodnych”, skuteczną w 98 proc. Aby pozbyć się tych pasażerów na gapę, zespół marynarki wojennej użył, zgodnie z zaleceniami naukowców, dichlorfosu – organofosforanu, który został zakazany w UE w 1998 r. ze względu na jego toksyczność (później, w roku 2010 wykazano, że dichlorfos sprzyja występowaniu ADHD u dzieci).

W innych kategoriach tegoroczne Ig Noble przyznano m.in. za odkrycie korelacji między otyłością polityków a korupcją w kraju, zbadanie sposobu, w jaki koty domowe komunikują się z ludźmi czy w końcu odkrycia, że orgazm pomaga przy niedrożności nosa (choć na krótko). Pokojowa nagroda Ig Nobla trafiła do zespołu Davida Carriera z University of Utah „za przetestowanie hipotezy, że ludzie wyewoluowali brody, aby chronić się przed ciosami w twarz”, która okazała się mieć solidne podstawy. Ig Noble przyznaje się także w dziedzinie transportu. W tym roku nagrodzony został zespół Robina W. Radcliffe'a z Cornell University, którego eksperymenty wykazały, że po podaniu środka nasennego nosorożca transportowanego drogą powietrzną najbezpieczniej jest zawiesić pod helikopterem do góry nogami.

Więcej o wszystkich tegorocznych zwycięzcach można przeczytać na stronie nagród.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.