Autorzy metody zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych zostali jednymi z naukowców uhonorowanych tegorocznymi nagrodami Ig Nobla.
Nagrody Ig Nobla to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla. Są przyznawane za prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia” i za odkrycia, które „nie mogą lub nie powinny być powtarzane”. Nagrody zostały wręczone w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Wydarzenie zorganizował magazyn „Annals of Improbable Research”, a mistrzem ceremonii był jego redaktor, Marc Abrahams. Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii uroczystość miała charakter telekonferencji.
Na tegorocznej gali nie zabrakło akcentu morskiego. W dziedzinie entomologii Ig Nobla przyznano badaczom z Centrum Ekologii i Kontroli Wektorów Chorób Marynarki Wojennej USA. Ich prowadzone 40 lat temu badania pozwoliły opracować „Nową metodę kontroli karaluchów na okrętach podwodnych”, skuteczną w 98 proc. Aby pozbyć się tych pasażerów na gapę, zespół marynarki wojennej użył, zgodnie z zaleceniami naukowców, dichlorfosu – organofosforanu, który został zakazany w UE w 1998 r. ze względu na jego toksyczność (później, w roku 2010 wykazano, że dichlorfos sprzyja występowaniu ADHD u dzieci).
W innych kategoriach tegoroczne Ig Noble przyznano m.in. za odkrycie korelacji między otyłością polityków a korupcją w kraju, zbadanie sposobu, w jaki koty domowe komunikują się z ludźmi czy w końcu odkrycia, że orgazm pomaga przy niedrożności nosa (choć na krótko). Pokojowa nagroda Ig Nobla trafiła do zespołu Davida Carriera z University of Utah „za przetestowanie hipotezy, że ludzie wyewoluowali brody, aby chronić się przed ciosami w twarz”, która okazała się mieć solidne podstawy. Ig Noble przyznaje się także w dziedzinie transportu. W tym roku nagrodzony został zespół Robina W. Radcliffe'a z Cornell University, którego eksperymenty wykazały, że po podaniu środka nasennego nosorożca transportowanego drogą powietrzną najbezpieczniej jest zawiesić pod helikopterem do góry nogami.
Więcej o wszystkich tegorocznych zwycięzcach można przeczytać na stronie nagród.
Źródło: PAP
Akademia Morska w Szczecinie pochwaliła się wynikami ewaluacji
Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku
Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru
Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022
Włochy. W Ankonie uczczono triumf żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i odsłonięto pomnik "Karpatczyków"
Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji