• <
escort_980x120_gif_2020

Żagle 2021. Nagroda za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach

AK

04.08.2021 16:55 Źródło: TTS
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Żagle 2021. Nagroda za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach

Partnerzy portalu

Żagle 2021. Nagroda za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach - GospodarkaMorska.pl
Fot. prasowe

– To wyjątkowe nagrody, ważne dla środowiska żeglarskiego nie tylko w Szczecinie, ale i w całej Polsce – mówi Magdalena Kiełbasa, reprezentująca Technologie Tworzyw Sztucznych podczas wręczenia Międzynarodowych Nagród Żeglarskich podczas Żagli 2021.

Szczecin, jako miasto o bogatych tradycjach żeglarskich, od 2017 poszczycić się może własnymi Międzynarodowymi Nagrodami Żeglarskimi. W tym roku uhonorowanie laureatów odbyło się na pokładzie żaglowca Sztandart podczas Żagli 2021, imprezy, która zastąpiła The Tall Ship Races. Celem nagród jest popularyzacja żeglarstwa i jego tradycji, czy też wyróżnienie istotnych osiągnięć żeglarskich.

– Nagrody to odpowiedź na inicjatywę środowiska żeglarskiego naszego miasta, które ma bogate tradycje i doświadczenie, Szczecin poprzez żeglarstwo buduje swój potencjał, dlatego też chcemy zwieńczyć nasze działania w tym obszarze – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Chcemy wyróżniać szczególne osoby oraz instytucje, które wykazały się w żeglarstwie w sposób wyjątkowy. Myślę że poprzez godne wykorzystanie potencjału, który drzemie w tej nagrodzie, utrwalimy w świadomości społecznej, jak ważną rolę żeglarstwo pełni w życiu naszego miasta – dodaje.

W tym roku sponsorem Międzynarodowych Nagród Żeglarskich były Technologie Tworzyw Sztucznych (TTS).

– Szczecin to wyjątkowe miejsce na żeglarskiej mapie Europy – mówi Magdalena Kiełbasa, dyrektor finansowy w TTS.

– Nagrody dla żeglarzy to szalenie istotne wyróżnienie, dzięki któremu możemy podziękować wybitnym postaciom ze świata żeglarskiego za ich dokonania. W tym roku główne wyróżnienie trafiło w ręce Jerzego Radomskiego, który może się poszczycić zawinięciem do 533 portów w 86 państwach. To nietuzinkowa osobowość, mająca ogromne zasługi dla promocji żeglarstwa. Jako największego w Polsce producenta jachtów, partnerstwo w konkursie i wsparcie promocji żeglarstwa napawa nas dumą – dodaje.

TTS to spółka należąca do grupy Hanse Yachts, producent jachtów swój zakład produkcyjny ma na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego, ale mocno inwestuje również w Szczecinie. Za sprawą TTS, powstaje tu nowoczesne centrum projektowo-badawcze, w którym powstawać będą najnowocześniejsze jednostki.

– Oficjalne otwarcie Balticdesign Institute odbędzie się na początku września – zdradza Robert Nalewaj, kierownik działu HR w TTS.– Wybór Szczecina jako siedziby centrum nie jest przypadkowy. To miasto żyje żeglarstwem, to miasto potrafi doceniać żeglarzy i ich wspierać. Cieszymy się, że właśnie tutaj będą powstawały nowoczesne, piękne jednostki, którymi będą się zachwycali żeglarze na całym świecie. TTS od wielu lat wspiera mnóstwo inicjatyw żeglarskich, w tym roku po raz pierwszy pojawił się jako sponsor w konkursie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich. Mamy nadzieję, że już niebawem laureatami tego konkursu będą żeglarze, którzy będą dokonywać wspaniałych rzeczy na morzach i oceanach, pływając właśnie na jachtach zaprojektowanych w Balticdesign Insitute i zbudowanych w naszym goleniowskim zakładzie – tłumaczy.

TTS kładzie również duży nacisk na łączenie biznesu z edukacją, to dzięki tej spółce przywrócono szkolnictwu branżowemu w Polsce nauczanie w zawodzie szkutnika, a w dalszej kolejności montera łodzi i jachtów. Co ciekawe, firma finansuje swoim pracownikom zdobycie patentów żeglarskich, zbudowała także jacht dla pracowników firmy, na którym mogą w wolnym czasie żeglować po wodach regionu.

Lista laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich:

NAGRODA IM. LUDOMIRA MĄCZKI

Jerzy Radomski – za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach, dwukrotne opłynięcie świata, pokonanie 297 400 mil morskich z zawinięciem do 533 portów w 86 państwach.

REJS ROKU

Andrzej Górajek – za poprowadzenie wyprawy jachtu „Ocean B” na Ocean Arktyczny, w stronę bieguna północnego, do szerokości geograficznej 84°17′31″N i ustanowienie nowego rekordu w dziedzinie żeglarstwa polarnego.

ŻEGLARZ ROKU

Halina Górajek – za przygotowania logistyczne i udział w wyprawie jachtu „Ocean B” na Ocean Arktyczny, podczas której ustanowiono nowy rekord w dziedzinie żeglarstwa polarnego osiągając szerokość geograficzną 84°17′31″N.

REGATOWIEC ROKU

Tadeusz Kubiak – za najlepsze sportowe wyniki w kraju i reprezentowanie żeglarstwa regatowego na najwyższym poziomie podczas Mistrzostw Świata w klasie Laser Standard w Melbourne w Australii w 2020 roku.

POPULARYZATOR ŻEGLARSTWA

Maciej Krzeptowski – za wieloletnią popularyzację żeglarstwa poprzez m.in. organizację wielu wypraw, prezentacje wystaw i liczne publikacje, szczególnie za książkę „Trzymam się morza” wydaną w 2020 roku.

TRENER ROKU

Jerzy Kaczor – za wieloletnią, profesjonalną opiekę nad pokoleniami żeglarzy, za rozwijanie w nich pasji i miłości do wiatru i wody oraz pielęgnowanie żeglarskich tradycji.

WYDARZENIE ROKU

Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist w Dziwnowie 2020 – za przygotowanie i przeprowadzenie jednych z najważniejszych regat dla młodych zawodników klasy Optymist, w której wzięło udział 284 zawodników z Czech, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch.

NAGRODA IM. KOTA UMBRIAGI

Przedszkole nr 27 „Żagielek” – za krzewienie poczucia przynależności do morskiego miasta i regionu oraz rozbudzanie w najmłodszych szacunku dla morza.

NAGRODA SPECJALNA

Hanna i Tomasz Piórscy – za organizację pierwszych polsko-duńskich regat bałtyckich Sputnik, regat Offshore Race Week Bornholm oraz Baltic Jazz Regatta, które integrują żeglarskie środowiska Polaków i Duńczyków oraz żeglarzy z innych krajów nadbałtyckich.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.