• <
mewo_2022

Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind

19.11.2022 10:02
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind

Partnerzy portalu

Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cassie Boca / Unsplash

Rosnące koszty, inflacja, ceny surowców i materiałów powodują, że inwestorzy offshore wind na nowo przeliczają budżety projektów. Szczególnie dotkliwie odczuwa to dopiero rodząca się branża w USA. Inwestor Avangrid, należący do hiszpańskiej Iberdroli, zwrócił się do stanowych organów regulacyjnych o wstrzymaniu procedury zatwierdzania stawek dla energii z morskiej farmy Commonwealth Wind o mocy 1200 MW. W jego ocenie budowa jest nieopłacalna bez zmian. Regulator nie wyraził zgody.

Regulator rynkowy Massachusetts odrzucił wniosek o opóźnienie prac nad umowami dotyczącymi morskiej energetyki wiatrowej, które mają być podpisane ze stanowymi spółkami energetycznymi (kontrakty PPA). Inwestor chciał zawieszenia procedury na miesiąc. Czas ten jest potrzebny na przeanalizowanie budżetu na nowo.

Jak argumentował Massachusetts Department of Public Utilities (DPU), inwestor jest na tyle zaawansowanym uczestnikiem rynku offshore wind, że jest w stanie odpowiednio uwzględnić zmieniające się warunki gospodarcze. W ocenie inwestora projekt „nie jest już opłacalny z powodu ostatnich globalnych wzrostów cen towarów” występujących na skutek „wojny na Ukrainie, stóp procentowych, ograniczeń w łańcuchu dostaw i utrzymującej się inflacji".

Avangrid poinformował w rozmowie z agencją Reuters, że inwestor ma przedstawić inna propozycje, która ma zwiększyć ekonomiczną opłacalność inwestycji. Według obecnych planów projekt powinien być oddany do użytku w 2028 roku.

Inni inwestorzy wyrazili aprobatę dla wniosku wskazując, że DPU powinno przychylić się do wniosku w obliczu nadzwyczajnych warunków gospodarczych.

DPU powiedział, że Commonwealth oraz inny inwestor farmy morskiej Mayflower muszą zdecydować, czy zamierzają kontynuować swoje zobowiązania umowne, czy też złożyć wniosek o umorzenie postępowania.

Oba projekty zakontraktowały sprzedaż energii po cenie odpowiednio 72 i 77 dolarów za MWh. Żadna z firm nie wspomniała, jak duża musiałaby być ewentualna podwyżka cen.  

Niepewność co do przyszłych kosztów budowy i cen energii również wpływa na spadek zamówień na turbiny, ponieważ deweloperzy przesuwają terminy realizacji projektów. Stowarzyszenie branżowe WindEurope twierdzi, że nowe zamówienia na turbiny spadły w trzecim kwartale o około 36 proc., co odzwierciedla skutki wysokiej inflacji.


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.