• <
smartre_2023

USA zatopiły irański statek ze składnikami paliwa rakietowego

jm

15.11.2022 21:52
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie USA zatopiły irański statek ze składnikami paliwa rakietowego

Partnerzy portalu

USA zatopiły irański statek ze składnikami paliwa rakietowego - GospodarkaMorska.pl

Okręt Straży Przybrzeżnej USA USCGC John Scheuerman i niszczyciel USS The Sullivans zatrzymały drewniany irański żaglowiec w Zatoce Omańskiej. Okazało się, że szmuglował składniki paliwa rakietowego.

Na rybackim żaglowcu znajdowało się aż 70 ton nadchloranu amonu, który wykorzystywany jest do produkcji paliwa rakietowego. Był ukryty pośród worków z nawozem. Statek został zatrzymany przez operujące w Zatoce Omańskiej amerykańskie okręty 8 listopada. Timothy Hawkins, rzecznik 5. Floty Marynarki Wojennej USA nie poinformował, skąd Amerykanie wiedzieli o transporcie substancji.

Amerykanie podali jednakże, że 70 ton nadchloranu amonu, jakie znaleziono na żaglowcu, mogło posłużyć do produkcji paliwa rakietowego dla ponad dwustu pocisków balistycznych średniego zasięgu, jakie wykorzystują jemeńscy rebelianci Huti w walce z oficjalnym rządem Jemenu. Huti są wspierani przez Iran, który dzieli się z rebeliantami uzbrojeniem.

Żaglowiec rybacki szmuglujący nadchloran amonu został zatopiony z dużą częścią ładunku ze względu na zagrożenie dla pobliskiej żeglugi.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.