• <
smartre_2023

Ikea inwestuje w morską energetykę wiatrową

19.11.2022 10:45
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ikea inwestuje w morską energetykę wiatrową

Partnerzy portalu

Ikea inwestuje w morską energetykę wiatrową  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Szwedzki deweloper OX2 poinformował, że podpisał z Ingka Investments umowę sprzedaży 49 proc. udziałów w projektach morskich farm wiatrowych realizowanych przez Szwedów. Właściciel popularnej grupy Ikea zyska w ten sposób 49 proc. udziałów w przedsięwzięciach offshore wind.

Projekty obejmują trzy morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 9 GW. Chodzi o projekty Galatea-Galene (1,7 GW), Triton (1,8 GW) oraz Aurora (5,5 GW) zlokalizowane na Morzu Bałtyckim. Umowa została zawarta pod warunkiem uzyskania zgody od organów ochrony konkurencji. Obecnie uzyskano zgodę na połączenie i oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w ciągu dwóch tygodni od dnia opublikowania komunikatu.

Zgodnie z umową, OX2 otrzyma wstępną płatność w wysokości około 58 mln euro, co odpowiada 630 mln szwedzkich koron. Po uzyskaniu pozwoleń i jeśli obie strony zgodzą się na kontynuację rozwoju projektów, OX2 otrzyma dodatkową płatność w wysokości do 100 tys. euro na 1 MW, co odpowiada ok. 1,1 mln szwedzkich koron.
Wszystkie wnioski o pozwolenia dotyczące farm wiatrowych zostały złożone dla farm Galatea-Galene i Triton, z kolei Aurora jest we wczesnej fazie - złożono dwa z trzech wniosków.

Po uruchomieniu morskie farmy wiatrowe będą dysponowały potencjałem produkcji 38 TWh łącznie, co odpowiada ponad 25 proc. energii elektrycznej zużywanej w Szwecji w 2021 roku.

Spółka OX2 jest również aktywna w rozwijaniu projektów opartych na innych technologiach jak wodór i magazynowanie energii. OX2 działa na jedenastu rynkach - w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Litwie, Polsce, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Grecji.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.