• <

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

18.11.2022 21:14
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

Partnerzy portalu

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (FWPA) informuje, że projekty offshore wind w Finlandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie deweloperzy planują rozwój elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 13,5 GW. W realizacji pozostają projekty o mocy 3,2 GW.

Mimo, że Finlandia ma dobre warunki do rozwoju farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, nie podejmowała znacznych działań, by rozwinąć ten sektora na zarządzanych obszarach morskich. Można zaobserwować w ostatnim czasie wzmożone zainteresowanie fińskim rynkiem wśród światowych deweloperów offshore wind.

Finlandia dotychczas tłumaczyła, że morska energetyka wiatrowa nie była opłacalna finansowo, więc projekty były rozwijane powoli. Należy zauważyć, że instalacja wiatraków na fińskich wodach wymaga większego zaangażowania kapitału z racji technologii przystosowanej do niskich temperatur.

Finlandia wraz ze spadkiem kosztów rozwoju morskich wiatraków zaczęła otwierać się na projekty. Jak informuje FWPA, w ciągu ostatniego roku uruchomiono kilka projektów morskiej energetyki wiatrowej na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej kraju.

– Dobrze byłoby, aby rząd fiński doprecyzował przepisy dotyczące obszarów wód gospodarczych, tak aby operatorzy otrzymali wydzielony obszar na rozwój projektu morskiej energetyki wiatrowej. Projekty różnych operatorów zlokalizowane na tym samym obszarze oznaczają podwójną pracę przy ocenie oddziaływania na środowisko i badaniach dna morskiego. Jest to marnowanie zasobów. Firma powinna mieć możliwość zarezerwowania obszaru dla siebie jeszcze przed rozpoczęciem badań – wyjaśnia Anni Mikkonen, dyrektor generalny Fińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Obecny rząd ma w planie obniżenie podatku od nieruchomości dla morskiej energetyki wiatrowej do tego samego poziomu, co dla lądowej energetyki wiatrowej. Ma to być czynnik „krytyczny” dla opłacalności projektów w Finlandii.

Nowe projekty morskich elektrowni wiatrowych w Finlandii spodziewane jest w 2023 i 2024 roku, kiedy to państwowa spółka Metsähallitus ogłosi przetargi dla deweloperów. 


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.