• <
UNIWERSYTET_MORSKI_GDYNIA_1100x200

GAZ-SYSTEM istotnie obniża koszty przesyłu gazu i upraszcza dostęp do systemu

03.06.2026 14:23 Źródło: GAZ-SYSTEM
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas GAZ-SYSTEM istotnie obniża koszty przesyłu gazu i upraszcza dostęp do systemu
Fot. GAZ-SYSTEM/materiały prasowe

Od 2027 roku znacznie spadną stawki opłat za przesył gazu, a zasady korzystania z krajowego systemu przesyłowego zostaną uproszczone. GAZ-SYSTEM utworzy jeden obszar bilansowania gazu ziemnego wysokometanowego (E) oraz wspólny punkt połączenia na granicy polsko-niemieckiej. Zmiany ograniczą koszty dostępu do infrastruktury, uproszczą rozliczenia i mogą zwiększyć płynność rynku gazu w Polsce i regionie.

3 czerwca 2026 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę dla usług przesyłowych GAZ- SYSTEM, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2027 roku. Stawki opłat przesyłowych zostaną obniżone dla punktów wejścia (o 19 proc.) i wyjścia (o 14 proc.). W związku z połączeniem obszarów bilansowych krajowego systemu przesyłowego (KSP) i systemu gazociągów tranzytowych (SGT, gazociąg jamalski) nie będzie opłaty na połączeniu pomiędzy tymi gazociągami. Oznacza to, że koszt importu gazu z Niemiec do Polski przez punkt GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS z tytułu opłat przesyłowych ponoszonych w Polsce spadnie o 19 proc., natomiast koszt importu gazu z Niemiec do Polski przez SGT spadnie o 58 proc. Koszt przesyłu tranzytowego przez Polskę z wykorzystaniem KSP spadnie o 17 proc., natomiast z wykorzystaniem SGT i KSP - spadnie prawie o połowę (aż o 49 proc.).

Tabela 1. Porównanie podstawowych stawek dla produktu rocznego ciągłego - Taryfa KSP 2026 vs. Taryfa 2027 (PLN/MWh/h)
Tabela 2. Porównanie podstawowych stawek opłat przesyłowych dla produktu rocznego ciągłego -  SGT i KSP 2026 vs. Taryfa 2027 – import do Polski (PLN/MWh/h)
Tabela 3. Porównanie podstawowych stawek opłat przesyłowych dla produktu rocznego ciągłego SGT i KSP 2026 vs. Taryfa 2027 - tranzyt przez Polskę (PLN/MWh/h)

- Nowe zasady funkcjonowania przesyłu gazu są przykładem działań, które łączą bezpieczeństwo energetyczne z budowaniem konkurencyjnej gospodarki. Niższe koszty dostępu do infrastruktury i uproszczone reguły rynku będą sprzyjać rozwojowi handlu gazem oraz zwiększaniu aktywności uczestników rynku. To ważny element wzmacniania pozycji naszego kraju jako regionalnego centrum przepływu surowców energetycznych– zaznacza Wojciech Wrochna, wiceminister energii, Pełnomocnik ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- Konsekwentnie rozwijaliśmy i integrowaliśmy krajową infrastrukturę przesyłową, wzmacniając bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski i potencjał tranzytowy regionu. Dziś wykorzystujemy te możliwości, obniżając stawki przesyłowe oraz upraszczając zasady korzystania z systemu. Wprowadzone od 2027 roku zmiany zwiększą dostępność systemu, poprawią jego efektywność i wzmocnią rolę Polski jako kraju tranzytowego i punktu obrotu gazem w tej części Europy – podkreśla dr Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM.


Jeden system, prostsze zasady i tańszy dostęp do rynku


Obecnie funkcjonują dwa oddzielne obszary bilansowania gazu ziemnego wysokometanowego: krajowy system przesyłowy i system gazociągów tranzytowych. Utworzenie w Polsce jednego obszaru bilansowania gazu ziemnego wysokometanowego znacznie uprości zasady korzystania z systemu przesyłowego oraz ujednolici stawki przesyłowe dla wszystkich punktów wejścia do kraju. Istotnym elementem zmian jest także obniżenie mnożników dla produktów dobowych i śróddziennych. W praktyce oznacza to tańszy dostęp do produktów krótkoterminowych i większą elastyczność dla uczestników rynku. 

Wprowadzone zmiany zostały poprzedzone zatwierdzeniem w marcu 2026 roku przez Prezesa URE „Metody wyznaczania cen referencyjnych dla połączonego systemu wejścia/wyjścia gazu ziemnego”. Na tej postawie 3 czerwca 2026 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek GAZ-SYSTEM, zatwierdził taryfę z niższymi stawkami przesyłowymi w kolejnym roku kalendarzowym. 

Tabela 4. Stawki opłat przesyłowych dla produktów rocznych ciągłych, zatwierdzone na 2027 rok (PLN/MWh/h)


Jedna stawka na granicy zachodniej i prostsze rozliczenia rynku


Równolegle trwają prace nad Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP), która określi zasady funkcjonowania jednego obszaru bilansowania. Z punktu widzenia uczestników rynku, zmiany te uproszczą zasady korzystania z systemu przesyłowego i rozliczeń. 

W przypadku przesyłu gazu z kierunku zachodniego do Polski będzie naliczana tyko jedna stawka przesyłowa (za korzystanie z punktu na granicy polsko-niemieckiej) zamiast obecnych trzech stawek (punkt wejścia Mallnow SGT + punkt wyjścia PWP SGT + punkt wejścia PWP KSP). 

Proces obniżania kosztów przesyłu GAZSYSTEM rozpoczął już w poprzedniej taryfie stosowanej na gazociągu jamalskim. W 2026 roku stawki przesyłowe za korzystanie z punktów wejścia/wyjścia na gazociągu SGT zostały obniżone o ponad 70 proc., co zwiększyło zainteresowanie tym połączeniem, poprawiło jego wykorzystanie, zarówno na potrzeby krajowe, jak i w tranzycie gazu przez Polskę, i wpłynęło na możliwość obniżenia stawek przesyłowych na 2027 rok.

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.