• <

Power-to-X coraz bliżej. Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii

16.11.2022 15:35
Strona główna Power-to-X coraz bliżej. Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii
Power-to-X coraz bliżej. Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ørsted

Ørsted i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) nawiązują partnerstwo w celu realizacji czterech dużych projektów morskich farm wiatrowych, na duńskich wodach w ramach programu "open door". Projekty te mają uwzględniać możliwości Power-to-X i być budowane przed lub równolegle z projektami wybranymi w przetargach rządowych.

Partnerzy planują budowę dwóch morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, 1,1 GW Vikinge Banke i 1,1 GW Jyske Banke Nord, oraz dwóch na Morzu Bałtyckim, 1,5 GW Bornholm Bassin Syd i 1,5 GW Bornholm Basin Øst.

Według Ørsted i CIP, projekty o łącznej mocy 5,2 GW odpowiadają ponad dwukrotnemu zwiększeniu obecnej zainstalowanej mocy w morskiej energetyce wiatrowej w Danii.

Partnerstwo, które jest uzależnione od zgody na połączenie, która ma zostać uzyskana przed końcem 2022 roku, obejmuje rozwój, budowę i eksploatację morskich farm wiatrowych, jak również powiązanych aktywów przesyłowych.

Zgodnie z komunikatem prasowym Ørsted i CIP, projekty miałyby zostać zrealizowane do 2027-2028 roku, jeśli będą one uprzednio zatwierdzone.

System "otwartych drzwi" w Danii pozwala na realizację projektów wcześniej niż w innych przypadkach, co może zapewnić szybsze dostarczanie zarówno znaczącej ilości czystej energii, jak i czystych paliw poprzez projekty Power-to-X.

Przetargi rządowe na morską energię wiatrową umożliwiają krajowi realizację celu redukcji emisji dwutlenku węgla o 70 procent już do 2030 roku. Jak twierdzą obydwie firmy, z kolei duże projekty "open door" mogą gwarantować, że branże zależne obecnie od międzynarodowego importu ropy i gazu będą mogły korzystać z Power-to-X jako ekologicznej alternatywy znacznie wcześniej niż w innym przypadku.

"Cztery duże projekty typu "open door" mogą pomóc utrwalić stałą pozycję lidera Danii i stworzyć podstawy do rozpoczęcia kolejnej fazy duńskiej przygody biznesowej wokół produkcji odnawialnego wodoru i paliw ekologicznych" - powiedział Rasmus Errboe, szef regionu Europa kontynentalna w Ørsted.

Według partnerów, istnieje duży potencjał do wykorzystania energii bezpośrednio dla Power-to-X, oraz może to potencjalnie umożliwić regionalnym ośrodkom produkcję na dużą skalę odnawialnego wodoru lub paliw ekologicznych.

Jak dodały Ørsted i CIP, ten zielony wodór może być następnie wprowadzony do międzynarodowej infrastruktury wodorowej, która jest na desce kreślarskiej w Europie Północnej, przekształcając duńskie regiony Morza Północnego i Morza Bałtyckiego w międzynarodowe centra wzrostu dla produkcji energii odnawialnej.

Ponadto nowi partnerzy zauważyli, że będą również koncentrować się na zrównoważonym rozwoju i różnorodności biologicznej w trakcie budowy swoich czterech projektów i oznajmili, że projekty typu open-door powinny spełniać tak samo wysokie wymagania, jak w przypadku przyszłych przetargów rządowych.

- To oczywisty i dobry pomysł, aby najbardziej doświadczeni duńscy deweloperzy morskiej energetyki wiatrowej połączyli siły, aby zapewnić, że największy w Danii build-out morskiej energetyki wiatrowej odbędzie się jak najbardziej efektywnie i z należytym poszanowaniem środowiska i bioróżnorodności na duńskich wodach - powiedział Torsten Lodberg Smed, starszy partner w Copenhagen Infrastructure Partners.

31 sierpnia 2022 roku duńska agencja energetyczna (DEA) poinformowała, że w ramach procesu "open door" od 4 kwietnia do 30 sierpnia otrzymała 47 wniosków, z czego 16 zostało odrzuconych ze względu na pokrywanie się z rezerwacjami gruntów państwowych.

Z pozostałych 31 wniosków to właśnie Copenhagen Infrastructure Partners jest jednym z deweloperów, którzy odpowiadają za większość proponowanych projektów.

Po otrzymaniu i zaakceptowaniu przez DEA wnioski dotyczące studiów wykonalności dla proponowanych projektów są wysyłane do konsultacji regulacyjnych.

Ostateczna decyzja o tym, czy projekt może otrzymać studium wykonalności, będzie zależała od oceny, w której bierze się pod uwagę szereg różnych czynników. Przyznanie pozwolenia na studium wykonalności nie oznacza, że udziela się zgody na budowę morskiej farmy wiatrowej w danej lokalizacji, a jedynie, że można przeprowadzić badania niezbędne do realizacji projektu.

Źródło: orsted.com, offshore-energy.biz

Dziękujemy za wysłane grafiki.