• <

Wynik wyszukiwania - "CIP" - Wiadomości

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest jednym z partnerów II Kongresu Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dn. 10-11 czerwca w Sopocie.
16.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

We francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique odbyło się cięcie blach pod największy żaglowiec

Z udziałem francuskich władz, przedstawicieli branży stoczniowej oraz zamawiającego odbyła się ceremonia inaugurująca rozpoczęcie budowy wyjątkowego statku pasażerskiego napędzanego wiatrem, który ma stać się pionierską jednostką we flocie Orient Express Silenseas, należącej do grupy Accor. Z racji na wykorzystywany napęd wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi oraz morskiej branży turystycznej i pasażerskiej. Wydarzenie miało miejsce we francuskiej stoczni mieszczącej się w Saint Nazaire.
03.04.2024

Z Ningbo w świat: chińskie miasto portowe przekształca się w globalne centrum otwierania się na rynki międzynarodowe

Dla wielu osób miasto Ningbo może nie wydawać się aż tak znaną metropolią chińską jak Pekin i Szanghaj, ale może być bliższe codziennemu życiu: chińskie narzędzia, urządzenia do gotowania ryżu, a nawet nowe pojazdy energetyczne z dużym prawdopodobieństwem będą podróżować przez ocean z chińskiego miasta w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.
29.03.2024

Bureau Veritas przyznaje pierwszy na świecie certyfikat dla prototypu morskiego rozwiązania fotowoltaicznego firmy SolarDuck

Bureau Veritas (BV), światowy lider w dziedzinie testowania, inspekcji i certyfikacji (TIC), przyznał holendersko-norweskiej firmie SolarDuck zajmującej się energią odnawialną pierwszy na świecie certyfikat dla prototypu technologii pływającej morskiej energii słonecznej, zastosowanej w pilotażowym projekcie SolarDuck o mocy 0,5 MW. Certyfikat ten stanowi znaczący krok naprzód w rozwoju technologii morskiej energii odnawialnej do zastosowań morskich.
27.03.2024

HMS jedynym partnerem AMPP (NACE) w Europie Środkowo-Wschodniej

15 lutego br. spółka HMS ogłosiła nawiązanie współpracy z AMPP (Association for Materials Protection and Performance). Jest to jedyne partnerstwo AMPP w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.
05.03.2024

Koniec fazy morskiej ćwiczeń "Milan 2024" pod auspicjami Indii. Manewry z udziałem kontrowersyjnych uczestników

Zakończyły się największe, prowadzone co dwa lata ćwiczenia Marynarki Wojennej Indii. W tym roku odbyły się w terminie od 19 do 27 lutego się z udziałem wielu państw z całego świata. Choć jego hasło przewodnie brzmi „Mosty przyjaźni przez morza” zaangażowało kraje które są obecnie w bardzo napiętych relacjach.
01.03.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

HMS Diamond powstrzymał atak jemeńskich bojowników. Celem Huti był właśnie okręt

Załoga brytyjskiego niszczyciela typu 45 HMS Diamond (D34) odparła atak bezzałogowego drona, który był wymierzony w jednostkę. To już trzeci raz, gdy Huti próbowali trafić ten okręt i kolejny raz im się to nie powiodło.
28.01.2024

Ignitis oraz CIP zdobywają drugi obszar offshore wind w Estonii

Ignitis Renewables i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), za pośrednictwem swojego funduszu Growth Markets Fund II, wygrały przetarg na budowę morskiej farmy wiatrowej na obszarze Liivi 1 w Estonii, składając najwyższą ofertę w wysokości 1,16 miliona euro.
23.01.2024

Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) uruchamia nową spółkę zajmującą się rozwojem projektów wysp energetycznych na całym świecie. Będzie opierać się na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać projekty wysp energetycznych na całym świecie. Obecnie opracowuje portfel około dziesięciu projektów wysp energetycznych wokół Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w Azji Południowo-Wschodniej.
22.01.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

Duński patrolowiec może strzelać, ale nie trafi

Przekazany do eksploatacji w 2008 roku patrolowiec Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej nie ma systemu kierowania ogniem. O sprawie przypomniał sobie tamtejszy minister obrony narodowej.
10.01.2024

Brytyjskie i amerykańskie siły morskie odparły kolejny, duży atak Huti na Morzu Czerwonym

Wciąż niespokojnie na Morzu Czerwonym. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, otwarcie zadeklarowali wojnę siłom międzynarodowej koalicji. 9 stycznia, około godziny 21:15 czasu miejscowego, przypuścili kolejny atak z użyciem bezzałogowych pojazdów (UAV), przeciwokrętowych pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowego pocisku balistycznego. Ich celem były zarówno okręty, jak i statki korzystające z morskiej trasy prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
10.01.2024

Świąteczna wizyta szefa włoskiego MON w Gdyni. W tle polsko-włoska współpraca sił morskich

Boże Narodzenie to czas, gdy wielu myśli o odpoczynku i spędzeniu czasu z rodziną. Jednak potrzeba zachowania bezpieczeństwa państwa i jego instytucji powoduje, ze służby, w tym siły zbrojne, wykonują swoje zadania także w tym okresie. W tym roku ma to wyjątkowy wymiar, bo w Polsce stacjonuje okręt Marynarki Wojennej Włoch, ITS Antonio Marceglia. Odbywających służbę marynarzy odwiedził minister obrony kraju, Guido Crosetto.
26.12.2023

PRCiP rewolucjonizuje odbudowę brzegów morskich

Polskie wybrzeże, zmagające się z cofaniem pod naporem fal morskich, doświadcza corocznego rozmywania brzegu i uszkodzeń budowli morskich. Działając na zlecenie Urzędu Morskiego w Szczecinie, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych z Gdańska wraz z partnerami z Niemiec i Danii, przeprowadzili zadanie "Sztuczne zasilanie brzegu morskiego w Mielnie (km: 298,17 – 300,50)" w trybie "zaprojektuj i wybuduj".
22.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

DNV wie jak optymalizować projektowanie instalacji morskich farm wiatrowych

DNV zakończyło etap 1 wspólnego projektu branżowego, którego celem było ustanowienie standardów podstacji morskich dla rozwijającego się sektora pływającej energii wiatrowej. Wnioski zawarte w raporcie warte są upowszechniania, by uniknąć wpadek firm uczestniczących w budowie zarówno stacjonarnych jak i pływających farm wiatrowych. A jest ich ostatnio zbyt wiele.
08.11.2023

Socarenam, budowniczy polskiego patrolowca, ochrzcił nową jednostkę dla sił morskich Francji

W Calais odbyła się, 19 października br., uroczystość chrztu zamorskiego pokrętu patrolowego (Patrouilleurs Outre-mer, POM), o nazwie Teriieroo A Teriierooiterai. To drugi okręt z serii przeznaczonej do wykonywania zadań na rzecz Francji w jej terytoriach zamorskich.
24.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

CIP i Ignitis rozpoczynają bałtycką współpracę w zakresie offshore

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) i Ignitis Renewables, za pośrednictwem swojego funduszu New Markets Fund, podpisały umowę o współpracy w zakresie możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Estonii i na Łotwie.
02.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

Po przyłączeniu się Grecji, Trójmorze zyska dostęp do czwartego akwenu

Po przystąpieniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza (3SI) format zyskałby dostęp do jeszcze jednego akwenu – twierdzą greccy decydenci, wyrażający zainteresowanie formatem współpracy, który jeszcze zyskał na znaczeniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Członkostwo Grecji w 3SI może rozstrzygnąć się na kolejnym szczycie w Bukareszcie we wrześniu 2023 r.
16.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

Wspólne ćwiczenia sił morskich państw Ameryki Płd. w ratownictwie "Solidarex 2023"

Dwanaście okrętów wojennych, sześć grup nurków, siedem ekip wyspecjalizowanych w akcjach ratunkowych podczas katastrof morskich bądź zamieszek na tle politycznym i socjalnym w miastach, to tylko część uczestników przeprowadzanych w tym tygodniu w Ameryce Łacińskiej wspólnych manewrów pod kryptonimem „Solidarex 2023”.
12.07.2023

Rynek morskiej energetyki wiatrowej w perspektywie globalnej - raport

Marketquest.biz - wiodąca globalna agencja badania rynku, dostarczająca eksperckie rozwiązania badawcze opublikowała raport dotyczący globalnego rynku offshore na rok 2023, z prognozą do 2029 r.
10.07.2023

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje zbiórkę pomocy na rzecz powodzian na Ukrainie

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian na Ukrainie. Żywność z długim terminem przydatności do spożycia, odzież, buty, artykuły higieniczne oraz sprzęt AGD trafią na Ukrainę w drugiej połowie lipca i zostaną rozdysponowane z pomocą Caritas-Spes Odessa.
28.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Pakistan. Rozpoczęto ewakuację 80 tys. ludzi przed cyklonem

Władze Pakistanu rozpoczęły ewakuację ludności z zagrożonych cyklonem rejonów południowej prowincji Sindh – podała w poniedziałek agencja AFP. Kierujący rządem prowincji Murad Ali Szah poinformował, że armia pomoże w ewakuacji 80 tys. ludzi mieszkających do 8 km w głąb lądu.
12.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Pływające fundamenty D-Floater o mocy 17 MW zatwierdzone przez DNV

DNV przyznało Bassoe Technology Approval in Principle (AiP) dla pływającego fundamentu D-Floater o mocy 17 MW, zaprojektowanego tak, aby wytrzymać ekstremalne 50-letnie tajfuny na Morzu Południowochińskim.
10.06.2023

Korea Płd. i UE wspólnie opracują duże zbiorniki na ciekły wodór

HD Korea Shipbuilding & Marine Engineering dołącza do pierwszego w swoim rodzaju projektu badawczego, który angażuje zarówno południowokoreańskiego stoczniowca, jak i wiodące instytucje europejskie, które będą pracować nad pierwszymi wielkoskalowymi zbiornikami ładunkowymi na wodór. Jest to część umowy między Unią Europejską a Koreą Południową, która ma na celu zwiększenie udziału w badaniach nad nowymi technologiami i koordynację wysiłków.
09.06.2023

Vineyard Wind rozpoczyna budowę fundamentów pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA

Vineyard Wind, spółka joint venture Avangrid Inc. i Copenhagen Infrastructure Partners, ogłosiła rozpoczęcie prac nad instalacją pierwszych monopali i elementów przejściowych na pierwszej w kraju komercyjnej morskiej farmie wiatrowej.
09.06.2023

Ocean Winds zwiększa udziały w spółce Floating Offshore Wind Specialist

EDP przeniosło swoje 25,4 procent udziałów w firmie Principle Power, specjalizującej się w pływających morskich platformach wiatrowych, do Ocean Winds, spółki joint venture 50:50 pomiędzy EDP Renewables i Engie.
08.06.2023

Peruwiańskie służby zatrzymały "nazistowski" przemyt narkotyków

W trakcie wielkoskalowej akcji wymierzonej w transport zakazanych substancji, pracownicy portowi oraz funkcjonariusze peruwiańskiej Straży Wybrzeża odkryli ładunek z bardzo nietypowym oznaczeniem.
06.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

Port Rotterdam i brazylijski Pecém podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów offshore wind oraz produkcji zielonego wodoru.
21.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Najemnicy z Grupy Wagnera uczestniczą w walkach w Sudanie

Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera działa w Sudanie i jest aktywnie zaangażowana w toczące się w tym kraju walki - ujawnił w sobotę brytyjski dziennik "i".
30.04.2023

PRCiP z nowymi umowami

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych wraz ze swoimi wieloletnimi konsorcjantami Hegemann GmnH z Niemiec oraz Rohde Nielsen A/S z Danii podpisało dwie nowe umowy.
23.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

OWC zachęca do rozważenia systemów przesyłowych HVDC dla polskich morskich farm wiatrowych

Firma konsultingowa OWC specjalizująca się w energii odnawialnej opracowała White Paper, w którym zachęca deweloperów polskich morskich farm wiatrowych do rozważenia zastosowania technologii HVDC jako układu wyprowadzenia mocy.
11.04.2023

Rina zatwierdza pierwszy tankowiec, który przekroczy IMO 2050 spalając paliwa kopalne

Rina ogłosiła zatwierdzenie (Approval in Principle) pierwszego projektu tankowca wykorzystującego paliwa kopalne, ale wypełniającego cele IMO 2050. Projekt został wykonany przez szwedzką FKAB Marine Design.
27.03.2023

Prace na morskiej trasie Szczecin i Świnoujście trwają dalej. Umowa z PRCiP i Van der Herik Kust podpisana

Urząd Morski w Szczecinie podpisał 14 marca umowę z konsorcjum firm: Przedsiębiorstwem Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. (PRCiP) z siedzibą w Gdańsku (lider), będącą największym przedsiębiorstwem pogłębiarskim w Polsce oraz holenderską firmą hydrotechniczną Van der Herik Kust.
18.03.2023

Damen dostarcza nowoczesny holownik ASD Tug 2811 do karaibskiego odbiorcy

Krajowa Korporacja Energetyczna Trinidadu i Tobago (National Energy Corporation, NEC) przyjmuje dostawę holownika Damen ASD Tug 2811. Wiąże się to z zaangażowaniem instytucji w zrównoważony rozwój lokalnego sektora energetycznego.
07.03.2023

Konosament – „Himalaya Clause”

W większości konosamentowych umów frachtowych, lub nawet szerzej, wszelkich umów frachtowych, pojawiają się postanowienia umowne o tajemniczej nazwie „Himalaya Clause” (lub „Himalaya Provision”). Czym są tego typu postanowienia umowne i jakie wywołują skutki prawne (dla których to właśnie skutków są wprowadzane do umów przewozowych)?
03.03.2023

Projekt wodorowego statku autorstwa firmy Aurelia uzyskał aprobatę RINA

Aurelia Green Ship Concept Design zaprezentowała nowy projekt statku całkowicie zasilanego wodorem, który stanowi wyzwanie dla przyszłości branży ekologicznego projektowania. Certyfikat AiP (Approval in Principle) został wydany przez RINA na podstawie nowo opublikowanych zasad klasyfikatora dla statków napędzanych wodorem oraz przewodnika dotyczącego zatwierdzania co do zasady nowych technologii.
21.02.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Zezwolenie na ograniczenie liczebności bobrów na wałach przeciwpowodziowych w Warmińsko-Mazurskiem

Do 200 bobrów rocznie może zostać odstrzelonych przez najbliższe pięć lat na terenie wałów przeciwpowodziowych na Żuławach Elbląskich i nad Zalewem Wiślanym (woj. warmińsko-mazurskie) - zdecydowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie.
03.02.2023

Skandynawski kurs na ekologiczny transport morski na Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał

W styczniu DNV i szwedzka inicjatywa Responsible Shipping Initiative (RSI) rozpoczęły badanie dotyczące odnowienia flot pływających po Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał projektowy i stoczniowy by włączyć się w tą inicjatywę wymiany statków tradycyjnych na jednostki zeroemisyjne.
24.01.2023

Czarter na podróż – kwit sternika („Mate’s receipt”)

Wydanie czy przekazanie ładunku przez frachtującego („shipper”) przewoźnikowi („carrier”) do przewozu w ramach konosamentowej umowy frachtowej (umowy o przewóz ładunku na podstawie konosamentu), często poprzedzone jest wydaniem przez przewoźnika specyficznego dokumentu przewozowego zwanego „kwitem sternika” („mate’s receipt”).
18.01.2023

Obiekty Public Access Lagoons firmy Crystal Lagoons debiutują na rynku izraelskim

Wielonarodowy podmiot zawarł nową umowę na realizację w Izraelu obiektów Public Access Lagoons, związanych z innowacyjnym wykorzystaniem wody morskiej.
12.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Konosament bezpośredni/multimodalny – spedytor (relacje prawne)

Samo pojęcie „konosament bezpośredni” („through bill of lading”) jest pojęciem równie często używanym, co wysoce nieprecyzyjnym i wysoce dowolnie definiowanym.
11.12.2022

Pierwsza amerykańska aukcja pływających elektrowni wiatrowych zakończona

Wybrano pięciu deweloperów, którzy zbudują pierwsze, pływając farmy wiatrowe na wodach federalnych USA
08.12.2022

Umowa o budowę statku – jednostki do budowy i obsługi Morskich Farm Wiatrowych

W odróżnieniu od budowy konwencjonalnych jednostek (masowce, tankowce itp.) budowa jednostek specjalistycznych (na przykład do budowy i wsparcia morskich farm wiatrowych – „offshore constructions” itp.) wymaga również często odmiennego podejścia do procesu budowy i zmian, które strony zamierzają wprowadzić do specyfikacji kontraktowej w trakcie realizacji budowy. Już na etapie przygotowania umowy o budowę statku strony napotykają pierwsze trudności.
25.11.2022

Power-to-X coraz bliżej. Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii

Ørsted i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) nawiązują partnerstwo w celu realizacji czterech dużych projektów morskich farm wiatrowych, na duńskich wodach w ramach programu "open door". Projekty te mają uwzględniać możliwości Power-to-X i być budowane przed lub równolegle z projektami wybranymi w przetargach rządowych.
16.11.2022

Czarter na czas – „payment in advance”

Obok standardowego zapisu ,,payment in cash”, systemowym zapisem formularzy czarterowych jest klauzula przewidująca, iż ustalony umownie hire będzie płacony w miesięcznych lub piętnastodniowych interwałach „z góry”.
14.11.2022

Brytyjski rząd dofinansowuje zeroemisyjny USV na wodór

SEA-KIT International zabezpieczył finansowanie drugiej rundy rządowego konkursu dotyczącego czystej gospodarki morskiej.
10.11.2022

Ørsted spodziewa się dobrych wyników za 2022 rok, głownie dzięki elektrociepłowniom

Duński koncern energetyczny Ørsted przedstawił wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku oraz prognozę zysków za cały 2022 rok. Koncern skorygował wyniki dotyczące zysków na plus ze względu na wysokie ceny energii. Trzeci kwartał nieznacznie odbiega od oczekiwań z powodu „miękkich” wyników w segmencie offshore wind.
07.11.2022

We Francji powstanie pływająca farm wiatrowa. Maersk zainstaluje trzy turbiny

Duński lider usług dla sektora morskiego Maersk Supply Service otrzymał kontrakt na transport i instalację trzech turbin wiatrowych o mocy 10 MW na farmie wiatrowej EFGL (Eoliennes Flottantes du Golfe du Lion). Jest to pilotażowy projekcie pływających turbin wiatrowych u wybrzeży Francji.
19.10.2022

Porty Zatoki Gwinejskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo–żeglugowej w regionie

Porty Zatoki Gwinejskiej to bramy do prawdziwego bogactwa Afryki. To w ich rejonach skoncentrowanych jest wiele obszarów o kluczowym znaczeniu dla wielu gospodarek państw afrykańskich.
17.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Korupcja w porcie i na morzu. Prawie 3 bln USD haraczu rocznie płacą operatorzy statków w portach

W ciągu zaledwie kilku miesięcy br. Morska Sieć Antykorupcyjna zebrała ponad 50 tys. zgłoszeń o korupcyjnych żądaniach na całym świecie. To rekordowe dane w ciągu ostatnich 10 lat, Dane zebrano z ponad 1000 portów w ponad 150 krajach używając anonimowego systemu zgłaszania incydentów.
02.10.2022

Turcja oskarża Grecję o ostrzelanie statku ro-ro

Turecka straż przybrzeżna podała w sobotę, że u wybrzeży tureckiej wyspy Bozca na Morzu Egejskim dwie greckie łodzie patrolowe ostrzelały statek ro-ro.
12.09.2022

Uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów angielskich w Chinach

W sprawie „Spar Shipping As v Grand China Logistics Holding (Group) Co. Ltd [2018] Hu 72 XWR No 1 – Sąd Morski w Szanghaju (“Shanghai Maritime Court”) wydał precedensowe orzeczenie, w którym po raz pierwszy we współczesnej historii orzecznictwa chińskiego otwarta zastała możliwość uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczenia sądu angielskiego (English High Court oraz Court of Appeal).
22.08.2022

SolarDuck przeprowadził testy pływającej platformy słonecznej

Holenderski spółka SolarDuck poinformowała, że przetestował już swoją pływającą platformę słoneczną w LiR National Ocean Test Facility (NOTF). Jest to uznany ośrodek w Irlandii, który posiada obiekty do testowania i rozwoju technologii morskich. Jedną z nich jest pływająca fotowoltaika.
22.08.2022

Projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych bliższy komercjalizacji

Wspólny projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych, realizowany od 2018 roku przez ABB i Ballard Power Systems (Ballard) otrzymał aprobatę AiP, dzięki czemu może zostać ukończony w ciągu najbliższych lat i zostać skomercjalizowany. Technologia posiada potencjał, jeśli chodzi o żeglugę na Bałtu.
19.08.2022

Żeglarz uratowany po 16 godzinach w wywróconej łodzi na Atlantyku [WIDEO]

Hiszpańska straż przybrzeżna uratowała żeglarza, który po wywrotce jachtu przeżył 16 godzin na Oceanie Atlantyckim dzięki bańce powietrza uwięzionej pod pokładem - poinformowała w czwartek BBC.
04.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Praca w offshore. Gdzie znaleźć klucz do sukcesu?

Politechnika Gdańska jest bardzo mocno zaangażowana w rozwój offshore – z powodzeniem kształcąc kadry, które znajdują potem zatrudnienie w tej branży. Prowadzi studia podyplomowe na kierunku „Morska Energetyka Wiatrowa”, a także specjalność „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych” na kierunku oceanotechnika. Współpracuje również z przemysłem: zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami. Ponadto, wychodząc naprzeciw trendom tej prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki, na uczelni powstało Centrum Morskiej En
19.06.2022

"Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA]

Od setek lat bursztyn, jako niezwykle interesujący materiał, wykorzystywany jest w zdobnictwie i medycynie ludowej. Jest inspiracją dla wielu artystów i stanowi element polskiej kultury. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są prace Mariusza Gliwińskiego, który w branży bursztynniczej działa od końca lat 70. Ten znany i ceniony na całym świecie projektant biżuterii prezentuje swój dorobek artystyczny z lat 1982–2022.
12.06.2022

Gdańsk prezentuje w Helu modę na bursztyn

W Muzeum Rybołówstwa, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Helu, już od czwartku, 9 czerwca będzie można obejrzeć prace Mariusza Gliwińskiego, artysty, który od czterdziestu lat promuje bursztyn bałtycki na modowych wybiegach i targach sztuki na całym świecie. Ekspozycja w Helu to pierwsza w tym roku wystawa z cyklu „Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje”. Kolejne odsłony wystawy zaplanowano w Krokowej, Międzyzdrojach i w Łebie.
08.06.2022

Morskie wyspy energetyczne napędzane energią z offshore i zielonym wodorem [WIDEO]

Spółka Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przedstawiła plany budowy sztucznej wyspy przeznaczonej do produkcji na dużą skalę ekologicznego wodoru z morskiej energii wiatrowej w Danii oraz zawarła umowę z Allianz Investment Management (AIM) na wykonanie studium wykonalności dla podobnego projektu w Niemczech.
23.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Lloyd's Register dał zielone światło dla generatora wodoru z użyciem metanolu

Firma e1 Marine, działająca w sektorze OZE, poinformowała, że jej generator wodoru serii M napędzany metanolem otrzymał od wiodącego towarzystwa klasyfikacyjnego Lloyd's Register, zatwierdzenie (Approval in Principle - AiP) do zastosowań morskich.
08.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

Norwegia pracuje nad modelem statku do transportu wodoru

Norweska firma Gen2 Energy nawiązała współpracę z Sirius Design & Integration w celu opracowania statku do transportu wodoru.
24.04.2022

KGHM i Tauron - podpisano list intencyjny ws. współpracy przy reaktorach SMR

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.
21.04.2022

75 lat PRCiP sp. z o.o. z Gdańska

Największa pogłębiarska firma w Polsce, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia działalności. W tym czasie zakres usług wykonywanych przez przedsiębiorstwo znacznie się rozszerzył.
19.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Greckie fregaty z francuską technologią wypłyną w 2025

Grecja uruchomiła program budowy trzech fregat FDI HN. Kontrakt zrealizuje Naval Group z Tulonu. W marcu br. Grecja i Naval Group podpisały kontrakt na trzy fregaty oraz jedną opcjonalną. Dostawca zapewni również wsparcie eksploatacyjne. Dwie jednostki FDI HN (Hellenic Navy) zostaną dostarczone w 2025 roku, a trzecia w 2026 roku.
08.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna w Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Czarter na podróż – niedostarczenie ładunku przez czarterującego

Ustaloną aktualnie zasadą prawa angielskiego jest przyjęcie, iż jeżeli ma miejsce sytuacja niedostarczenia przez czarterującego (frachtującego) ładunku do przewozu w ramach czarteru na podróż, wówczas armator (przewoźnik) zobowiązany jest pozostawać ze statkiem przez cały okres ładowania (lay-time/laytime). Co więcej, nawet po upływie okresu ładowania przewoźnik nie może wycofać statku, chyba że jest oczywistym, iż czarterujący nie ma zamiaru dostarczyć ładunku lub zwłoka jest tak znacząca, iż ma znamiona „frustration”.
01.04.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

TotalEnergies przestanie kupować ropę od Rosji

TotalEnergies poinformował, że do końca roku przestanie kupować ropę naftową z Rosji - pisze dziennik "New York Times". Francuski koncern paliwowo-energetyczny wskazał, że jest oskarżany o "współudział w zbrodniach wojennych" za to, że kontynuuje współpracę z tym krajem.
23.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”) [Część 2]

W naszym opracowaniu Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”). Część 1 rozpoczęliśmy analizę prawną, niezwykle istotnego, początkowego etapu realizacji umowy czarteru na czas (time charterparty) – przekazanie statku („delivery”) przez armatora do czarterującego. Rozważaliśmy, w szczególności, charakter prawny samego obowiązku przekazania i skutki naruszenia tego obowiązku przez armatora. W tym kontekście wyodrębniliśmy niezawinione opóźnienie od zawinionej zwłoki w przekazaniu statku.
05.03.2022

ABS wspiera rozwój autonomicznych statków w regulacjach i w praktyce [GALERIA]

Statki autonomiczne wypływają na razie na wody zamknięte. Ale milowymi krokami, zbliża się, era bezzałogowych jednostek. ABS opracował białą księgę, w której określa ramy dla przepisów dla tego typu jednostek.
01.03.2022

Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”). Część I

W umowach czarteru na czas standardowo znajduje się postanowienie określające czas i miejsce, w którym winno nastąpić wydanie statku (delivery) czarterującemu przez armatora. Nie wolno zignorować tego formalnego postanowienia umownego. Jak wyjaśnił to późniejszy Lord, sędzia Roskill w sprawie „Cheikh Boutros Selim El-Khoury v Ceylon Shipping Lines Ltd.” (The Madeleine) – „It is, of course axiomatic that in a time charter (…).
23.02.2022

Pożar promu w Grecji: nowe informacje mówią o 11 zaginionych

Pomimo tego, że pierwsze informacje podawały, że ewakuowani zostali wszyscy znajdujący się na pokładzie promu Euroferry Olimpia, który wczoraj w nocy stanął w płomieniach nieopodal Kofru, okazało się, że 11 osób jest zaginionych.
20.02.2022

PRCiP ponownie pogłębi tor podejściowy w Gdyni

Tor podejściowy do Portu Gdynia zostanie pogłębiony. Liderem konsorcjum, które wykona prace, jest Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych.
15.02.2022

Marine Power Systems poszukuje wykonawcy pomiarów i badań dla projektów morskiej energetyki wiatrowej i falowej

Walijska firma Marine Power Systems (MPS) poszukuje wykonawcy badań mikrolokacyjnych dla swojego megawatowego demonstracyjnego projektu energii wiatrowej i falowej w rejonie Hiszpanii.
06.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Umowa o budowę statku – "liquidated damages" [Część 3]

Kwestia „kar umownych” w umowach o budowę statku to jedno z kluczowych zagadnień kontraktowych. W niniejszej części kontynuujemy nasze rozważania oparte na angielskim systemie common law [zob. Część 1, Część 2].
27.12.2021

Życzenia świąteczne PRCiP Sp z o.o.

Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz nadziei. W tych wyjątkowych chwilach z bliskimi życzymy wszystkim szczęścia i pomyślności w nadchodzącym roku 2022.
21.12.2021

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 2]

W niniejszym opracowaniu, kontynuujemy nasze rozważania prawne dotyczące instytucji kontraktowej „liquidated damage” (kary umowne) w systemie prawa angielskiego.
16.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany

Potentat technologii floating w morskiej energetyce wiatrowej Ocean Winds (spółka joint venture firm ENGIE i EDP Renewables) oraz spółka Principle Power zawarły umowę o współpracy przy projektowaniu platform na potrzeby pierwszego we Francji przetargu dla pływających technologii.
19.11.2021

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft łączą siły w rozwoju farm wiatrowych w Norwegii

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft podpisały umowę o współpracy w zakresie wspólnego rozwoju, budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej na obszarze koncesji Utsira Nord w Norwegii.
08.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Europa - kryzys energetyczny na własne życzenie. Gra z Katarem i Rosją w ruletkę

Europa zafundowała sobie kryzys energetyczny. Ale czy tylko sobie? Niektórzy eksperci twierdzą, że cały świat odczuwa to co dzieje się w Europie. Polscy przedsiębiorcy i konsumenci widzą to obserwując ceny towarów i usług już dzisiaj.
21.10.2021

Uruchomiono największą pływającą farmę wiatrową Kincardine. Jej moc sięga 50 MW

Zagraniczne portale donoszą, że pływająca morska farma wiatrowa Kincardine o mocy 50 MW, zlokalizowana u wybrzeży Szkocji, została już w pełni zainstalowana i uruchomiona.
19.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

NED Project. Zatwierdzono projekt statku WTIV napędzanego wodorem

Towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS) zatwierdziło projekt statku do instalacji turbin wiatrowych firmy NED Project, której jedna z siedzib znajduje się w Polsce. Statek będzie przeznaczony na rynek amerykański.
28.09.2021

Manewry Zapad 2021 zakończone. Eksperci: demonstracja siły wobec Zachodu, integracja wojskowa z Białorusią [WIDEO]

"To demonstracja siły i działania psychologiczne wobec sąsiadów” – podsumowuje dla PAP manewry Zapad-2021 analityk OSW Piotr Żochowski z OSW. „Kryzys polityczny na Białorusi stał się pretekstem do przyspieszenia integracji wojskowej z Rosją” – wskazuje Anna Maria Dyner z PISM.
25.09.2021

Czarter na podróż – termin dopłynięcia do portu załadunku" [Część II]

Forma swoistego kompromisu kontraktowego pomiędzy stronami umowy czarteru na podróż - przewoźnikiem i czarterującym (frachtującym) jest przyjmowana do zapisów czarteru tzw. „cancelling clause”, a więc odrębnego ustalenia umownego zgodnie z którym, czarterujący ma prawo do odstąpienia od umowy (skancelowania czarteru), jeżeli statek nie dopłynie w pełnej gotowości nawigacyjnej i ładunkowej, w wyznaczonym czasie („cancelling date”) „The purpose of the cancelling clause is to give the charterer certainly” (za Scrutton).
23.09.2021

OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji

Dwóch czołowych graczy na rynku europejskim Ocean Winds i Aker Offshore Wind przedstawiło propozycję instalacji 6 GW w pływających elektrowniach wiatrowych na wodach Szkocji. W ten sposób Szkocja stanie się światowym liderem w dziedzinie pływających morskich farm wiatrowych. O ile wyrazi zgodę.
16.09.2021

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
06.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień I. Rozwój portów i budowa floty offshore - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów czwartkowych paneli.
30.08.2021

Czarter na podróż – wstępna podróż do portu załadunku

W przypadku nowego zafrachtowania, rzadko się zdarza, iż statek będący przedmiotem czarteru jest już w porcie załadunku przewidziany, zawartym właśnie czarterem na podróż.
23.08.2021

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Trudno znaleźć dziś kraj z dostępem do wód morskich i oceanicznych, którego władze rządowe i lokalne nie planują rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wielkie ambicje ma region Alto Minho w Portugalii, ale także inwestorzy chcący przeznaczyć nawet miliard euro na projekty związane z rozwojem sektora energetyki morskiej.
11.08.2021

NED-Project robi kolejny duży krok dla projektu statku instalacyjnego ULAM [ZDJĘCIA]

Kolejny duży krok dla projektu statku instalacyjnego wykonywanego przez NED-Project. Projekt zamówiony przez amerykańską firmę wchodzi w kolejną ważną fazę rozwoju uzyskując zatwierdzenie AiP (Approval In Principles) w towarzyskie klasyfikacyjnym ABS.
09.08.2021

Senat zaproponował poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy o pracy na morzu, proponując do niej poprawkę. Ustawa zawiera przepisy, które przedłużają ważność marynarskich umów o pracę o okres związany z przetrzymywaniem marynarza w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek.
06.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu wraca do komisji

Nowela ustawy o pracy nad morzu trafi do ponownego rozpatrzenia przez komisje. Senat zgłosił we środę poprawkę dotyczącą nieopodatkowania żywności dla marynarzy pracujących na specjalistycznych statkach technicznych.
04.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu. Co zyskają marynarze?

Połączone senackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Infrastruktury przyjęły we wtorek nowelę ustawy o pracy na morzu, zakładającą m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte.
03.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Firma PRCiP Sp. z o.o. wykonała prace czerpalne w zakresie Portu Osłonowego na Mierzei Wiślanej

W ramach projektu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – Część I”, którego inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, firma PRCiP Sp. z o.o.na zlecenie Generalnego Wykonawcy konsorcjum firm N.V. BESIX S.A., NDI SOPOT S.A. oraz NDI S.A. wykonywała prace czerpalne w zakresie Portu Osłonowego od strony morza.
06.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Chińskie inwestycje portowe na świecie

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, porty od Brazylii aż po Pakistan. Mimo że przejęcia portów przez międzynarodowych operatorów nie są rzadkością, to ekspansja Państwa Środka może budzić większe emocje.
18.06.2021

Kalifornia chce rozwijać morską energetyką wiatrową. W planie 10 GW do 2040 roku

Morskie farmy wiatrowe powstaną także na wodach Kalifornii. Władze przeznaczą na początku 20 mln dolarów z budżetu na lata 2021-2020 na rozwój tego sektora. Jest to kropla w morzu potrzeb, ale środki z pewnością wystarczą na np. przyśpieszenie wydawania pozwoleń oraz modernizację infrastruktury portowej.
18.05.2021

Do 2022 roku ilość projektów dot. morskiej energetyki wiatrowej wzrośnie o 57 procent

Zgodnie z najnowszą analizą Westwood Global Energy Group, ilość ostatecznych decyzji inwestycyjnych (FID) dotyczących projektów morskiej energetyki wiatrowej ma wzrosnąć o 57 procent w ciągu najbliższych 18 miesięcy w porównaniu z okresem 2019-20.
27.04.2021

Procedury środowiskowe dla morskich farm wiatrowych

Wkrótce zostanie przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich w skali 1: 200 000, co odblokuje możliwość przyznawania nowych koncesji na budowę kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku. Podmioty, które liczą na inwestycje w offshore na polskim morzu, będą jednak musiały zmierzyć się z wieloma procedurami, przede wszystkim dotyczącymi ochrony środowiska.
25.04.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych realizuje prace pogłębiania Kanału Grabowskiego

Istotną obecnie inwestycją, w którą jest zaangażowana firma Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. jest „Zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych i pogłębiarskich w ramach modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5m. Przedsiębiorstwo Robót czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. występuje jako podwykonawca prac dla DIVO joint venture, które wykonuje prace na rzecz zamawiającego - Urzędu Morskiego w Szczecinie.
20.04.2021

Konosament [„bill of lading”] potwierdzający przyjęcie określonej ilości ładunku do przewozu [„receipt as to quantity”]

Historycznie, w procesie kształtowania się konosamentu („bill of lading”) to właśnie ta funkcja „recipt of the received goods” – była pierwszą, która zapoczątkowała wydawanie dokumentu przewozowego, [zob: Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego].
19.04.2021

Innowacyjna jednostka do instalacji turbin Samsung Heavy Industry

Południowokoreańska stocznia należąca do Samsung Heavy Industries zaprezentowała nowy, opatentowany już projekt statku do instalacji turbin wiatrowych (WTIV). Projekt powstał w związku z zapotrzebowaniem coraz prężniej rozwijającej się gałęzi energetyki morskiej.
10.04.2021

PRCiP Sp. z o.o. rozbudowuje część terminalu w Świnoujściu

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. występuje obecnie jako podwykonawca robót czerpalnych dla konsorcjum firm PORR S.A. (lider) oraz TGE GAS Engineering GmbH (partner) w ramach inwestycji „Rozbudowa części morskiej Terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu”.
07.04.2021

Czarter na podróż - nota gotowości (NOR)

Prawo angielskie, przyjmuje trzy bazowe warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia liczenia przestojowego (lay-time/lay-days)
29.03.2021

Maersk wspiera plan budowy dużego zakładu produkcyjnego amoniaku w Danii

Maersk znalazł się wśród grupy firm wspierających plan budowy największej w Europie fabryki amoniaku w Danii.
24.02.2021

Brexit w transporcie: sytuacja się unormuje

Najbardziej widoczną konsekwencją Brexitu dla TSL jest przywrócenie kontroli granicznych w przewozie dóbr pomiędzy krajami Wspólnoty i Wielką Brytanią. To spowodowało, że na przełomie roku kierowcy utknęli w kilometrowych kolejkach, a święta, zamiast w domu, spędzili w kabinach ciężarówek. Choć początku zmian nie należy zaliczyć do udanych, zdaniem Tomasza Czyża, eksperta GBox z Grupy INELO sytuacja wkrótce powinna wrócić do normy.
09.02.2021

PRCiP: innowacyjność i doświadczenie

PRCiP sp. z o.o. w Gdańsku jest skrótem pełnej nazwy Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych. Firma została założona w 1947 roku jako przedsiębiorstwo państwowe powołane do odbudowy infrastruktury portowej zniszczonej podczas II Wojny światowej
31.01.2021

Charter na podróż – demurrage („The Eternal Bliss”)

Rok 2020, przy wszystkich swoich turbulencjach i wyzwaniach rzuconych międzynarodowemu obrotowi portowo-morskiemu, przyniósł też orzeczenie, którego możliwe implikacje, środowisko armatorów „all over the world” przyjęło z wielkimi nadziejami.
18.01.2021

Eagle Bulk dołącza do Sea Cargo Charter

Eagle Bulk Shipping, jeden z największych armatorów masowców supramax i ultramax, dołączył do Sea Cargo Charter (Karty Ładunków Morskich).
23.12.2020

Rozstrzygnięcie konkursu "Stwórz autorską kreację dla Żurawia" [foto]

Ilość prac, które wpłynęły do nas w ramach Konkursu "Stwórz autorską kreację dla Żurawia", a przede wszystkim pomysłowość ich twórców i różnorodność zastosowanych technik przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów! Interpretacje wizerunku zabytku pokazują, że wyobraźnia uczestników konkursu nie ma granic! Tematem zainteresowały się zarówno dzieci, jak i dorośli, również z najdalszych zakątków kraju.
21.12.2020

PRCiP Sp. z o.o. - największe przedsiębiorstwo pogłębiarskie w Polsce - życzy wszystkim Wesołych Świąt!

PRCiP Sp. z o.o. w Gdańsku to skrót pełnej nazwy spółki - Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych. Firma została założona w 1947 roku jako przedsiębiorstwo państwowe, powołane do odbudowy infrastruktury portowej, zniszczonej podczas II Wojny Światowej. W kwietniu 1999 roku została sprywatyzowana. Spółka jest największym polskim przedsiębiorstwem pogłębiarskim. Posiada również korzystne położenie blisko Portu Gdańskiego z własnymi nabrzeżami i dużą powierzchnią składową. Została zaopatrzona w sprzęt pogłębiarski, zbudowan
16.12.2020

Przebudowa obrotnicy przy Orlim Przesmyku

W ramach inwestycji, związanej z modernizacją toru wodnego do głębokości 12,5 metra, na Ostrowie Grabowskim trwają prace związane ze ścinaniem cypla półwyspu i przebudową obrotnicy dla statków.
03.12.2020

Sztuczne zasilanie brzegu w Górkach Wschodnich: prace zakończone [wideo]

W połowie listopada br. zakończyły się prace związane ze sztucznym zasilaniem brzegu w Górkach Wschodnich (km 58,4 – 59,0).
01.12.2020

Przyznano kontrakt na budowę włoskiego portu Ravenna

Przełomowy kontrakt na budowę włoskiego Ravenna Port Hub został przyznany konsorcjum składającemu się z podspółki DEME - Dredging International and Italian i włoskiej firmy Consorzio Stabile Grandi Lavori.
27.11.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.