• <
smartre_2023

Ørsted spodziewa się dobrych wyników za 2022 rok, głownie dzięki elektrociepłowniom

07.11.2022 13:52
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ørsted spodziewa się dobrych wyników za 2022 rok, głownie dzięki elektrociepłowniom

Partnerzy portalu

Ørsted spodziewa się dobrych wyników za 2022 rok, głownie dzięki elektrociepłowniom - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Duński koncern energetyczny Ørsted przedstawił wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku oraz prognozę zysków za cały 2022 rok. Koncern skorygował wyniki dotyczące zysków na plus ze względu na wysokie ceny energii. Trzeci kwartał nieznacznie odbiega od oczekiwań z powodu "miękkich" wyników w segmencie offshore wind. 

W okresie od lipca do września zyski z działalności w obszarze „bioenergetyka i inne” skoczyły o 53 proc. Lepsze prognozy wynikają głównie z wyższych zysków w segmencie, który obsługuje elektrociepłownie "ze względu na wyższe ceny energii w Danii’. Ørsted podniósł prognozę EBITDA za 2022 roku o 1 mld DKK do poziomu 21-23 mld DKK (2,77 - 3,03 mld dolarów), nie licząc zysków z nowych partnerstw zawartych w ciągu roku

Kluczowy segment duńskiej firmy obejmujący morską energetykę wiatrową nie spełnił prognoz, chociaż sam rozwój działalności przebiega w dobrym kierunku. Zaangażowanie Ørsted w produkcję energii wiatrowej i słonecznej jest obecnie „zablokowane poprzez umowy o dotacje i długoterminowe umowy zakupu energii”, wyjaśnia agencja Reuters. Słabsze wyniki w offshore wind spowodowane są tzw. over-hedgingiem, ponieważ firma wyprodukowała mniej energii w kwartale niż oczekiwała i dlatego musiała kupić energię po wysokich cenach rynkowych – wyjaśnia analityk Sydbank, Per Fogh.

Kwartalny zysk przed odsetkami, podatkiem, amortyzacją (EBITDA) z uwzględnieniem nowych partnerstw wzrósł do poziomu 12,3 mld koron duńskich (1,62 mld USD), co oznacza mniej w porównaniu do 12,7 mld oczekiwanych przez analityków w ankiecie przeprowadzonej przez spółkę.

– W ciągu kwartału osiągnęliśmy kilka strategicznych kamieni milowych w rozwoju energii odnawialnej, w tym przejęcie firmy Ostwind, które rozszerza nasz europejski portfel lądowy na Niemcy i Francję o ponad 1,5 GW w projektach będących w fazie rozwoju, a także pionierskie partnerstwo z Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), którego celem jest rozwój około 5,2 GW w morskiej energetyce wiatrowej w Danii – komentuje Mads Nipper, prezes grupy i dyrektor generalny Ørsted. 

Dodał, że spółka jest dumna z zawarcia pięcioletniego globalnego partnerstwa z WWF w celu zjednoczenia działań na rzecz klimatu i bioróżnorodności oceanów. Partnerstwo ma na celu doprowadzenie do fundamentalnej zmiany w podejściu do integracji działań na rzecz klimatu i różnorodności biologicznej poprzez promowanie morskiej energetyki wiatrowej.


Źródło: Ørsted, Reuters

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.