Południowokoreańska stocznia należąca do Samsung Heavy Industries zaprezentowała nowy, opatentowany już projekt statku do instalacji turbin wiatrowych (WTIV). Projekt powstał w związku z zapotrzebowaniem coraz prężniej rozwijającej się gałęzi energetyki morskiej.
SHI ogłosiło, że jest pierwszą stocznią, która otrzymała Approval in Principle (AiP) dla niskoemisyjnego modelu ECO-WTIV (paliwo LNG + SOFC) o nazwie SLW-FUEL CELL od trzech głównych towarzystw klasyfikacyjnych: American Shipping Bureau (ABS) , DNV i Lloyd's.
„ECO-WTIV” został zaprojektowany z myślą o niskiej emisji dzięki zastosowaniu silników zasilanych LNG, ogniwom paliwowym ze „stabilnym tlenkiem” oraz systemami magazynowania energii. Takie połączenie jest krokiem w stronę redukcji emisji gazów do atmosfery, zastosowane rozwiązania przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2 o około 50% w porównaniu z podobnymi statkami o tradycyjnym napędzie.
W grudniu 2020 roku firma SHI nawiązała współpracę z Hyosung Heavy Industries, koreańskim producentem przekładni do turbin wiatrowych, w celu opracowania systemu podnośników.
„Wraz z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, która jest jednym z filarów Polityki Zielonego Nowego Ładu, będzie wzrastać zapotrzebowanie na WTIV” – oznajmił Wang K. Lee, wiceprezes działu Offshore Business Division w SHI.
„To bardzo istotne, teraz gdy zabezpieczyliśmy nasz niezależny model obejmujący różnorodne, najnowocześniejsze ekologiczne technologie” – dodał.
Stocznia SHI pierwsze zamówienie otrzymała w 2010 roku, do tej pory zbudowała i dostarczyła trzy jednostki WTIV na rynek morskiej energetyki wiatrowej.
Gazowiec Lech Kaczyński z trzecią dostawą LNG dla Polski
Vineyard Wind rozpoczyna budowę fundamentów pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA
Ocean Winds zwiększa udziały w spółce Floating Offshore Wind Specialist
Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]
Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty
Gaz-System planuje uruchomienie Fazy 2 Procedury Open Season w II kwartale 2023 roku