• <
mewo_2022

Przełomowy projekt SkyWalker w instalacji turbin wiatrowych

zk

09.04.2021 06:52 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Przełomowy projekt SkyWalker w instalacji turbin wiatrowych

Partnerzy portalu

Przełomowy projekt SkyWalker w instalacji turbin wiatrowych  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nekkar

Norweski Nekkar uzyskał dotację w wysokości 21 milionów NOK od Innovation Norway na prace nad projektem SkyWalker, przełomowym rozwiązaniu do instalacji turbin wiatrowych.

Po serii ostatnich wydarzeń klimatycznych argument za natychmiastowym odejściem od tradycyjnych paliw kopalnych i skupieniem się bardziej na energii odnawialnej lub „zielonej energii” nigdy nie był tak globalny. Od około 150 lat, od epoki industrialnej, uzależnienie gospodarki od węgla, ropy i gazu, niestety nadal odpowiada za ponad 80% światowego zaopatrzenia w energię.

W ostatnich latach prężnie rozwijająca się energetyka odnawialna daje nowe możliwości, a koszty tak pozyskanej  energii zaczynają spadać. Zielona energia szybko okazuje się być niezawodnym źródłem, bez negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne i klimat, jak to jest w przypadku energii pozyskiwanej z paliw kopalnych.

SkyWalker proponuje innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące aktywną kompensację falowania pochodzącą z morskich systemów podnoszenia w połączeniu z rozwiązaniami cyfrowymi, które pozwalają na zdalnie sterowane i wprowadzenie w pełni zautomatyzowanych rozwiązań. Technologia jest opracowywana jako system o zerowej emisji. Mówi się, że istotnie zmniejszy wpływ instalacji turbin na środowisko naturalne poprzez znaczne zmniejszenie śladu węglowego i emisji CO2 z transportu.

Według Nekkar kolejnym celem projektu SkyWalker jest umożliwienie instalacji turbin wiatrowych w miejscach, w których obecnie nie jest to fizycznie ani finansowo opłacalne.

Z biegiem czasu uśredniony koszt energii wytwarzanej przez turbiny wiatrowe został obniżony do poziomu, przy którym dzisiejsze turbiny wiatrowe są kompatybilne, z każdym innym źródłem energii. Głównym czynnikiem powodującym redukcję kosztów wytwarzania energii z wiatru, jest stały wzrost wielkości turbin, a w konsekwencji wynikająca z tego moc wyjściowa. Wydaje się, że wciąż istnieje duży potencjał w budowie coraz większych turbin.

Kolejne, udoskonalone wersje technologii SkyWalker mogą być zastosowane do instalacji zarówno stacjonarnych – posadowionych na dnie morskim, jak i pływających turbin wiatrowych, bez konieczności ich dostosowywania - poinformowała norweska firma.

Nekkar współpracuje nad projektem SkyWalker z producentem oryginalnego wyposażenia turbin wiatrowych i Fredem Olsenem Renewables (FOR), a także przy dużym wsparciu ze strony środowiska akademickiego.

„SkyWalker to doskonały przykład tego, jak wykorzystujemy naszą spuściznę w dziedzinie ropy i gazu, aby tworzyć przełomowe rozwiązania dla zrównoważonego przemysłu energetycznego. Współpraca z producentem turbin wiatrowych i FOR zapewnia, że ​​prace rozwojowe są w pełni dostosowane do wymagań branży energetyki wiatrowej” – powiedział Mette Harv, szef działu odnawialnych źródeł energii Nekkar.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że projekt SkyWalker ma potencjał, aby zmienić zasady gry w globalnym przemyśle energetyki wiatrowej. Jesteśmy wdzięczni, że Innovation Norway i nasi partnerzy podzielają ten pogląd” – dodaje Mette Harv.

Podstawą działalności firmy Nekkar są światowej klasy kompetencje w zakresie inżynierii, elektryfikacji, automatyzacji i cyfryzacji oraz doświadczenie w branży wiertniczej w Kristiansand, która jest podstawą w obszarze rozwiązań cyfrowych. Celem Nekkar jest wykorzystanie tych kompetencji jako dźwigni do opracowania przełomowych technologii, które mogą sprawić, że szybko rozwijające się sektory przemysłu - takie jak energetyka odnawialna - będą jeszcze bardziej zrównoważone, produktywne i zyskowne.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.