• <
gryfia_70lat

Greckie fregaty z francuską technologią wypłyną w 2025

08.04.2022 21:32
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Greckie fregaty z francuską technologią wypłyną w 2025

Partnerzy portalu

Greckie fregaty z francuską technologią wypłyną w 2025 - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Naval Group

Grecja uruchomiła program budowy trzech fregat FDI HN. Kontrakt zrealizuje Naval Group z Tulonu. W marcu br. Grecja i Naval Group podpisały kontrakt na trzy fregaty oraz jedną opcjonalną. Dostawca zapewni również wsparcie eksploatacyjne. Dwie jednostki FDI HN (Hellenic Navy) zostaną dostarczone w 2025 roku, a trzecia w 2026 roku.

Umowę o współpracy między Grecją a Francją w zakresie współpracy obronnej podpisano w październiku ubiegłego roku, a marcu br. władze Grecji podpisały kontrakty z Naval Group na dostawę fregat FDI dla Greckiej Marynarki Wojennej.  

Kontrakty obejmują również dostawę torped MU90 oraz system przeciwtorpedowy CANTO. Umowy zostały podpisane w Atenach przez wiceadmirała Aristeidisa Alexopoulosa, dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Inwestycji Obronnych i Uzbrojenia oraz Pierre'a Érica Pommelleta, prezesa i dyrektora generalnego Naval Group. Obecny był Nikolaos Panagiotopoulos, grecki minister obrony, i francuski minister sił zbrojnych Florence Parly.

Nowy sojusz stoczniowy

– Naval Group jest dumna, wraz ze swoimi francuskimi partnerami przemysłowymi Dassault, MBDA i Thales, będąc częścią tego nowego rozdziału w sojuszu strategicznym między Grecją i Francją – powiedział Pierre Éric Pommellet, prezes i dyrektor generalny Naval Group po podpisaniu kontraktu.

– Oferowane Grecji fregaty to jednostki najnowszej generacji, które łączą najlepsze know-how francuskiej marynarki wojennej i wzmacniają zdolności greckiej marynarki wojennej – wyjaśnił Pommellet.

Dyrektor generalny Naval Group wyraził również przekonanie, że „program fregat jest pierwszym z wielu kroków w partnerstwie między Grupą Marynarki Wojennej a Grecką Marynarką Wojenną i przyczyni się do rozwoju partnerstwa między naszymi krajami, naszymi marynarkami wojennymi i naszym przemysłem w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Udział Grecji zagwarantowany

Budowa fregat przewiduje szeroką współpracę z przemysłem greckim w ramach specjalnego planu uczestnictwa w projekcie. Hellenic Industry Participation Plan (HIP) to program, który obejmuje wykorzystanie potencjału przemysłowego Grecji. Chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy i transfer technologii i wiedzy do Grecji.

Po podpisaniu jesienią porozumienia, zespoły Naval Group rozpoczęły pracę w Grecji. Chodziło o to aby nawiązać współpracę z lokalnymi graczami przemysłowymi w celu podpisania pierwszych kontraktów w nadchodzących miesiącach.

– Dzięki komponentowi badawczo-rozwojowemu plan współpracy jest zrównoważonym planem, który jest w pełni zgodne z celem wzmocnienia europejskiej bazy przemysłowej i technologicznej w dziedzinie obronności poprzez współpracę francusko-grecką – podkreśla Naval Group.

Fregaty będą mogły spełniać zarówno zadania defensywne jak i ofensywne. Zamontowany na fregatach system CANTO to przełom w dziedzinie obrony przeciwtorpedowej.

Dane techniczne i uzbrojenie FDI HN
• Wyporność: 4500 ton
• Długość: ok. 122 metry
• Szerokość: 18 metrów
• Maksymalna prędkość: 27 węzłów
• Wyposażenie  lotnicze: śmigłowiec klasy 10 ton, bezzałogowy VTOL (UAV)

Główne uzbrojenie FDI HN to:
• 32 rakiety Aster MBDA
• 8 pocisków Exocet MM40 B3C MBDA
• pociski RAM
• Torpedy MU 90 Naval Group
• działo 76 mm
• 4 wyrzutnie torped
• system obronny CANTO Naval Group

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.