• <
siemens_gamesa_2022

NED Project. Zatwierdzono projekt statku WTIV napędzanego wodorem

28.09.2021 14:53 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki NED Project. Zatwierdzono projekt statku WTIV napędzanego wodorem

Partnerzy portalu

NED Project. Zatwierdzono projekt statku WTIV napędzanego wodorem - GospodarkaMorska.pl

Towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS) zatwierdziło projekt statku do instalacji turbin wiatrowych firmy NED Project, której jedna z siedzib znajduje się w Polsce. Statek będzie przeznaczony na rynek amerykański.

Projekt NP20000X ULAM otrzymał akceptację w postaci Approval in Principle (AIP). W przekonaniu instytucji certyfikacyjnej projekt jednostki jest zgodny z wymaganiami i przepisami. Projekt statku musi być zgodni z regulacjami (Jones Act) oraz powinien sprostać przyszłym wymaganiom rynku morskiej energetyki wiatrowej, a w szczególności operacjom związanym z instalacjami turbin wiatrowych o mocy 15-20 MW.

Czym się wyróżnia projekt WTIV (Wind turbine installation vessel)? Innowacyjne rozwiązanie polega na pionowym rozłożeniu monopali na pokładzie o powierzchni 8 tys. m2, co eliminuje konieczność obracania ich do pozycji pionowej na morzu. W ten sposób zwiększona jest wydajność procesu instalacji oraz jego bezpieczeństwo. Konstrukcja jest wyposażona w dźwig do skomplikowanych ładunków o udźwigu do 3 500 ton. System może obsługiwać turbiny o średnicy wirnika 240 metrów i wysokości wieży 150 metrów.

– Nasza rozległa wiedza na temat przepisów obowiązujących w USA w połączeniu z wiodącą pozycją w globalnej branży offshore oznacza, że jesteśmy wyjątkowo dobrze przygotowani do obsługi tego projektu oraz szeregu innych innowacyjnych statków, które są obecnie oddawane do użytku w odpowiedzi na rosnące międzynarodowe zapotrzebowanie na OZE. ABS pragnie odegrać znaczącą rolę w bezpiecznym rozwoju amerykańskiej branży morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Greg Lennon, wiceprezes ABS ds. offshore wind.

Ned Project Inc. współpracuje z GPZ Energy nad rozwojem projektów ULAM WTIV na rynek amerykański.

WTIV będzie zasilany wodorem

Projekt jest przystosowany do zasilania wodorem, a maszynownie można przekształcić w przedziały, w których można zamontować ogniwa paliwowe, dzięki czemu statek może być zasilany wyłącznie skroplonym wodorem (LH2).

Obecnie w budowie znajduje się jednostka Charybdis, pierwszy statek WTIV zgodny z Jones Act. Jest to najnowsza jednostka dla amerykańskiej branży morskiej energetyki wiatrowej wspierana przez ABS.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.