• <
siemens_gamesa_2022

Platforma typu jack-up posłuży do produkcji zielonego wodoru

23.09.2021 16:26 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Platforma typu jack-up posłuży do produkcji zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Platforma typu jack-up posłuży do produkcji zielonego wodoru - GospodarkaMorska.pl
Fot. Aquaterra Energy

Firma inżynieryjna Aquaterra Energy, producent zielonego wodoru Lhyfe oraz spółka zajmują się odwiertami morskimi Borr Drilling łączą siły, aby rozwijać produkcję zielonego wodoru na skalę przemysłową. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że w  tym celu zamierzają wykorzystać przerobioną platformę typu jack-up,

Projekt Haldane zakłada umieszczenie elektrolizerów na pokładzie jack-up’a, które będą zasilane nadwyżkami energii elektrycznej generowanej w farmach wiatrowych na Morzu Północnym. Jak przekonuje Aquaterra Energy, odległość farm od lądu stwarza pewne wyzwania związane z przyłączeniem do sieci oraz ciągłością dostaw. Zapewnienie punktu odbioru energii blisko morskiej elektrowni wiatrowej pozwoli na rozwiązanie tego problemu. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu istniejącej platform, rurociągów, infrastruktury terminalowej, statków instalacyjnych możliwe jest obniżenie kosztów tej technologii. 

- Mimo, że nadal będziemy działać na naszym tradycyjnym rynku wiertniczym, wspomniany projekt wzmacnia nasze ambicje, aby stale poprawiać zrównoważony charakter naszej działalności i dostosowywać naszą ofertę usług do zmieniających się oczekiwań naszych klientów i interesariuszy - powiedział Darren Sutherland, dyrektor ds. operacji w Borr Drilling.

- Morska energetyka wiatrowa oferuje największy potencjał do zrównoważonej produkcji wodoru ze względu na efektywność kosztową, którą można osiągnąć dzięki skalowalności i wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Rynek nie dostarczył jeszcze elastycznego rozwiązania, które korzystałoby z istniejącej infrastruktury na Morzu Północnym, a Lhyfe chce stanąć na czele tej zmiany, tworząc pierwszą na świecie tego rodzaju ekologiczną produkcję wodoru - powiedział Matthieu Guesné, Dyrektor Generalny w Lhyfe.

Spółka realizuje pierwszy na świecie morski projekt produkcji zielonego wodoru, który ma zostać uruchomiony w przyszłym roku we Francji. Instalacja ma mieć charakter pilotażu, który ma pozwolić na jego walidację, aby wdrożyć technologię w skali przemysłowej do 2024 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.