• <

Enspirion zapewnia łączność na Bałtyku dla Lotos Petrobaltic

jm

28.09.2021 15:15
Strona główna Enspirion zapewnia łączność na Bałtyku dla Lotos Petrobaltic
Enspirion zapewnia łączność na Bałtyku dla Lotos Petrobaltic - GospodarkaMorska.pl

We wtorek doszło do podpisania umowy współpracy między Lotos Petrobaltic i Enspirion. Na jej mocy jednostki morskie Lotos Petrobaltic będą korzystać z systemów łączności zapewnionych przez Enspirion.

Nową umowę pomiędzy Enspirionem, spółką Energi z Grupy Orlen, a należącą do Grupy Lotos spółką Lotos Petrobaltic sygnowali prezes Zarządu Enspiriona Tomasz Lesiewicz, prezes Zarządu Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk i wiceprezes Zarządu Lotos Petrobaltic ds. operacyjnych Sławomir Sadowski. Dzięki umowie współpraca między spółkami zostanie przedłużona o co najmniej dwa lata.

Enspirion zapewnił jednostkom Lotos Petrobaltic w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku łączność dyspozytorską za pomocą systemu TETRA. Współpraca obu firm rozpoczęła się już trzy lata temu. – Posiadamy infrastrukturę krytyczną, jesteśmy zobligowani do tego, żeby posiadać podwójny system łączności ze względów bezpieczeństwa. Projekt TETRA wydał nam się wtedy na tyle interesujący, że powołaliśmy wspólny zespół, żeby przygotować naszą infrastrukturę do tego, żeby mogła korzystać z tego systemu – opowiadał podczas uroczystości podpisania nowej umowy Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. – Z jednej strony, my korzystamy i mamy zapewnioną stabilną łączność z naszymi jednostkami, które operują w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, z drugiej: na naszych jednostkach na platformach są zainstalowane anteny systemu TETRA, które znacząco zwiększają jego zasięg. Platformy stoją około 80 kilometrów od linii brzegowej, więc system jest w stanie obsługiwać jednostki pływające o wiele dalej po Morzu Bałtyckim, już nie tylko w polskiej strefie ekonomicznej. To doskonały przykład na to, jak dwie spółki mogą współpracować, osiągać wspólne korzyści – mówił Strzelczyk.


Gospodarka Morska
System łączności TETRA, fot. Grupa Energa


Prezes Lotos Petrobaltic powiedział także, że z systemu TETRA korzystały w ostatnim czasie już choćby jednostki, które wykonywały badania geofizyczne na potrzeby morskich farm wiatrowych. – Jest bardziej niezawodny niż te, które tradycyjnie zapewniały nam łączność między naszą bazą, dyspozytorem, a jednostkami, które są w morzu – zaopiniował.

– Spotykamy się po trzech latach współpracy Enspiriona i Lotosu Petrobaltic w zakresie projektu łączności krytycznej na morzu. Projekt był trudny. Myślę, że ten czas poświęciliśmy na to, żeby wypracować ciekawą, funkcjonalną usługę, a jest to usługa nietypowa. Mieliśmy sporo wyzwań po drodze, nie tylko procesowych, ale też technologicznych. Myślę, że bardzo dużo się nauczyliśmy o tym, jak powinna wyglądać łączność dla tak specyficznej branży, jak branża morska – mówił z kolei prezes Enspiriona Tomasz Lesiewicz.

Dla spółki Enspirion współpraca z Lotos Petrobaltic może stać się bardzo ważna ze względów biznesowych. Jak zdradził nam Tomasz Lesiewicz, firma ma nadzieję zainteresować swoją usługą inne podmioty zainteresowanie biznesem na Bałtyku. – Usługa, którą oferujemy, wydaje się być niezbędna każdemu. Łączność to jest dzisiaj podstawa. My oferujemy łączność, która jest bezpieczna i dzięki współpracy z Lotos Petrobaltic ma bardzo duży zasięg. Naszym celem biznesowym jest pozyskanie kolejnych partnerów w ramach działalności na Bałtyku – przekazał prezes Lesiewicz.

Gospodarka Morska
System łączności TETRA, fot. Grupa Energa

Dziękujemy za wysłane grafiki.