• <
pge_baltica_390x100_duży

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Partnerzy portalu

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.

Pomimo trudnych warunków obserwuje się pewne symptomy stabilizowania się rynku lub też spowolnienia trendów spadkowych, co wiąże się z nadziejami na przyszłościowe polepszenie parametrów rynku. Czy tak będzie w rzeczywistości? Kiedy to może nastąpić? O trendach ostatnich tygodni i prognozach na przyszłość w naszej cyklicznej analizie dotyczącej rynków frachtowych
i czarterowych.

Rynek drobnicowców wielozadaniowych i ciężarowców


Na rynku czarterów drobnicowców wielozadaniowych nadal obserwowano spadki. Tę tendencję obrazował między innymi Drewry Multipurpose Time Charter Index. Spadek tego indykatora gospodarczego na miesiąc maj szacuje się na 0,9 %, czyli do poziomu około 8,989 USD stawki dziennej. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku jest to o około 19,16 % mniej. Pomimo tego jest to poziom nadal o 7,8 % większy niż w maju 2021 roku.

Źródło: Drewry

Coraz bardziej odczuwalna dla drobnicowców wielozadaniowych  jest konkurencja z innych segmentów żeglugi, tj. jednostek ro-ro, statków kontenerowych jak również masowców. Statki te również pozyskują do przewozów ładunki inwestycyjne i ponadgabarytowe. 

Jak wskazują analitycy kolejne tygodnie i miesiące powinny odznaczać się podobnymi trendami. Zmiany nie powinny być gwałtowne.

Rynek przewozów kontenerowych


Drewry World Container Index dalej spadał. Tym razem w analizowanym okresie o około 2 %, czyli do poziomu USD 1,716.85 za kontener 40 – to stopowy. Jest to aż o 79 % niżej niż w analogicznym tygodniu 2022 roku.


Źródło: Drewry

Dochodzi do dalszych istotnych zmian na rynku. Jak wskazują dane rynkowe wykonane przez Trade Data Monitor import produktów z Chin do USA znacznie spada. USA otwierają się szersze spektrum rynków, dostarczających do ich krajów różnorakie produkty. Jest to zapewne jeden z symptomów zmieniającego się rynku kontenerowego.


Źródło: Drewry

Pomimo obecnej słabej sytuacji frachtowej i czarterowej na rynku przewozów kontenerowych dość powszechnie oczekuje się, iż powinna następować stopniowa poprawa. Aktualna stabilizacja wyników rynku może na to rzeczywiście wskazywać. Czy jednak światowa gospodarka jest już gotowa na wejście na ścieżkę stabilnych wzrostów? Czy seria nieprzewidywalnych zdarzeń i powszechnego chaosu zakończyły niepewność na rynku? O tym będzie decydował rozwój zdarzeń na polu międzynarodowym. A tutaj jak na razie nie zapowiada się spokojnie. Pomimo tego prognozy gospodarcze są umiarkowanie pozytywne, ale te mogą być zawsze korygowane. 

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.