• <

Wynik wyszukiwania - "rynek" - Wiadomości

H2POLAND: Polska ma potencjał, żeby przeprowadzić transformację energetyczną

„Każdy rynek musi mieć swój sposób na transformację energetyczną. Współpraca międzynarodowa pozwala na to, żeby rynki były bardziej zgodne, żeby można było zwiększyć handel transgraniczny, np. energią, a w przyszłości wodorem” – wskazywał Tomoho Umeda, prezes Hynfra oraz Hynfra Energy Storage podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem Polska powinna opracować własny sposób na transformację energetyczną i ma do tego potencjał.
10.05.2024

Integracja offshore z rynkiem wodoru. Co skłania wodór w kierunku offshore?

Technologie wodorowe mogą okazać się kluczowe w całym procesie transformacji energetycznej, jednak aby do tego doszło, wymagana jest integracja z innymi systemami, w tym z offshore oil & gas i offshore wind. Podczas targów H2POLAND odbył się panel dotyczący integracji offshore z rynkiem wodoru podczas którego wypowiadali się eksperci związani z branżą morską.
09.05.2024

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

Debata na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym: Państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczyna się budowa promu dla norweskiego armatora

Na terenie gdańskiej stoczni 8 maja odbyło się cięcie blach pod budowę promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym dla norweskiej firmy żeglugowej Torghatten Nord AS. To kolejny statek powstający na terenie zakładu, w powstającego w ramach rozwijanej oferty w postaci budowy niskoemisyjnych jednostek, z których większość wchodzi właśnie na morski rynek w Norwegii.
08.05.2024

Bladt Industries to teraz CS WIND Offshore

Pod koniec zeszłego roku Bladt Industries, firma specjalizująca się w dostawie konstrukcji stalowych m.in. na potrzeby rynku offshore, został przejęty przez południowokoreański CS WIND Corporation. Kilka miesięcy później oficjalnie potwierdzono zmianę nazwy Bladt Industries, która obecnie nazywa się CS WIND Offshore.
08.05.2024

Tauron planuje rozwijanie mocy wytwórczych tak na lądzie, jak i na bałtyckim szelfie

Pod koniec tego roku przedstawiona zostanie strategia Taurona, która sprecyzuje ścieżki rozwoju firmy i jej spółek - zapowiedział we wtorek prezes Taurona Grzegorz Lot. Inwestycje mają być skierowane głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa.
07.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o ener
07.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Maersk prognozuje EBITDA do 6 mld USD w 2024 r. i wysoki CAPEX do 2025 r.

Wyniki Maerska za pierwszy kwartał są zgodne z oczekiwaniami w obliczu trwających zakłóceń na Morzu Czerwonym — informuje zarząd duńskiego armatora z białą gwiazdą. Grupa żeglugowa Maersk (MAERSKb.CO) podniosła swoje prognozy zysków za cały rok po opublikowaniu na początku maja informacji o zyskach za pierwszy kwartał. Wyższe zyski armator i operator logistyczny ma zamiar uzyskać, wykorzystując duży popyt na przewozy kontenerowe oraz wyższe stawki frachtowe w związku z wydłużonymi rejsami statków wokół Afryki.
06.05.2024

Port Singapur i jego sieć logistyczna na fali wzrostów. Z polskim udziałem Baltic Hub

94,8 mln TEU przeładunków w terminalach całego świata i 2023 r. zakończony sprzedażą usług w wysokości 7 mld dol. brutto – to syntetyczna informacja raportu rocznego PSA za 2023 r. Wynik interesujący, bo swój wkład ma tu również Baltic Hub, w którym PSA ma 40% udziałów.
06.05.2024

1,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej przyznane spółce Ocean Winds. EDP umacnia swoje inwestycje w Australii

Australijski rząd przyznał Ocean Winds, spółce joint venture EDP Renewables i Engie zajmującej się morską energetyką wiatrową, licencję na potencjalny rozwój do 1,3 GW u wybrzeży Gippsland. Ta inwestycja na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii wzmacnia zaangażowanie EDP w tym kraju.
05.05.2024

Port morski – zainwestujesz albo wypadniesz z rynku. 80 mld euro potrzebne od zaraz

Porty EU muszą zainwestować 80 mld euro w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli chcą utrzymać konkurencyjną pozycję w globalnych łańcuchach logistycznych – wynika z najnowszego raportu ESPO. Inwestować trzeba w infrastrukturę i suprastrukturę, w nabrzeża i akwatoria, infrastrukturę przemysłową i logistyczną oraz ich otoczenie. Nie można oszczędzać w wydatkach na marketing i ludzi.
04.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Za na nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
02.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Największe takie zamówienie w historii? Qatar Energy zamawia 18 wielkich gazowców za 6 mld dolarów

Qatar Energy podpisał 29 kwietnia umowę z China State Shipbuilding Corporation (CSSC) na budowę 18 ultranowoczesnych statków LNG typu QC-Max, co ma stanowić znaczący dodatek do historycznego programu rozbudowy floty LNG. Z racji na wielkość zamówienia i cenę wynoszącą 6 miliardów dolarów to jedno z największych tego typu zamówień w branży stoczniowej.
29.04.2024

Grupa Unimot podpisała z Peninsula Petroleum Limited list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie fizycznych dostaw paliwa żeglugowego w polskich portach

Unimot Paliwa – spółka z Grupy Unimot, podpisała list intencyjny z Peninsula Petroleum Limited dotyczący współpracy firm w zakresie dostaw paliwa żeglugowego w portach w Gdańsku i Gdyni.
29.04.2024

Masowce – królowie oceanów i portów

Flota handlowa do przewozu ładunków suchych masowych (ponad 20 tys. dwt) liczy obecnie ponad 11 300 jednostek o nośności ponad 940 mln t. Flota zbiornikowców do przewozu ropy naftowej powyżej 60 tys. dwt wynosi obecnie 2 192 jednostki, o nośności 442,11 mln t. – podaje Banchero Costa. Flota zdolna do przewozu kontenerów to ponad 6 900 statków o nośności ponad 350 mln t. – wynika z danych Alphaliner.
29.04.2024

Fluxys mianowany operatorem sieci wodorowej w Belgii

Wdrażając federalną ustawę wodorową z 11 lipca 2023 roku federalny minister energii Tinne Van der Straeten wyznaczył 26 kwietnia Fluxys hydrogen, spółkę zależną Fluxys Belgium, na operatora rozwoju i zarządzania siecią przesyłową wodoru w Belgii na lądzie i w morzu.
26.04.2024

H2POLAND: wodór jest wielką szansą, ale też zagadką

„Wodór jest wielką szansą, ale też zagadką. Zaletą tego rodzaju technologii jest bowiem zeroemisyjność, z drugiej strony nie wiadomo, jak się one wpiszą w światowy rynek, czy będzie to paliwo konkurencyjne” – wskazywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, uczestniczący w H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem, jeśli wodór będzie zbyt drogi, to trudno mu będzie się przebić na światowym rynku, ale gdy jego cena będzie konkurencyjna – zyska przewagę nad innymi paliwami, dzięki swoim ekologicznym walorom.
26.04.2024

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

Wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie

W kolejnych 25 latach wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie - wynika z raportu "Green hydrogen: Energizing the path to net zero" firmy Deloitte. Dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru może powstać milion nowych miejsc pracy rocznie do 2030 r. - dodano.
25.04.2024

Masowce i tankowce na fali. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-14/2024)

Jak wskazują na to dane Gold Destiny oraz inne dane rynkowe w ostatnich tygodniach doszło do zintensyfikowania inwestycji tonażowych w segmentach masowców i tankowców. Beneficjentem ożywienia po części okazał się również rynek gazowców.
23.04.2024

Władze USA decydują się na trzykrotne zwiększenia cła na stal i aluminium z Chin. Celem jest ochrona własnego rynku

W oświadczeniu na stronie Białego Domu pojawiła się informacja, że zapadła decyzja o wdrożeniu nowych działań mających na celu ochronę amerykańskiego przemysłu stalowego i stoczniowego "przed nieuczciwymi praktykami Chin."
23.04.2024

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi: masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi najbardziej prawdopodobnymi perspektywami.
22.04.2024

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów. W ten sposób firma chce ograniczyć zanieczyszczenie wód i zużycie surowców przy produkcji swoich komponentów.
22.04.2024

Fast Track Logistic tworzy nowy terminal przeładunkowy w Porcie Gdańsk, który za chwilę rozpocznie przeładunki w pełnej skali

Przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Gdańsk powstaje nowy terminal przeładunkowy – Fast Track Terminal. Na obejmującym 3,5 hektara terenie odbywać się będą przeładunki i magazynowanie m.in. zbóż, drewna, stali czy materiałów sypkich.
21.04.2024

Reflex: bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam trwały wzrost cen surowca

Bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam obecnie trwały wzrost cen surowca - napisali w piątkowym komentarzu analitycy z Refleksu. Prognozują, że w następnym tygodniu utrzyma się ryzyko symbolicznych podwyżek cen benzyn, a w przypadku diesla - symbolicznych obniżek.
19.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Rynek kontenerowy nadal w dołku

W najnowszym wydaniu „Shipping Number of the Week” BIMCO analizuje wpływ pandemii koronawirusa COVID-10 na światowy rynek kontenerowy, który z powodu pandemii wzrósł od 2019 roku tylko o 1,5 proc.
18.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

EST-Floattech dostarcza systemy akumulatorów serii Octopus do przybrzeżnych łodzi roboczych dla E-LUV i SPSS

Coastal Workboats, marka znana w branży morskiej ze swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój, będzie współpracować z EST-Floattech, wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie magazynowania energii dla sektora morskiego. EST-Floattech dostarczy system akumulatorów do specjalnie wybudowanego statku użytkowego z napędem elektrycznym (E-LUV), który ma zostać zbudowany w nowej stoczni Coastal Workboats w Stornoway, oraz do lądowego systemu zasilania (SPSS).
15.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Pierwsza operacja bunkrowania LNG przeprowadzona w litewskim porcie Kłajpeda

Pierwsza operacja bunkrowania LNG między statkami została pomyślnie przeprowadzona w porcie w Kłajpedzie. 9 kwietnia tankowiec LNG Avenir Aspiration zabunkrował 326 m3 skroplonego gazu ziemnego na 170-metrowym kontenerowcu CMA CGM Aurora. To znaczący kamień milowy dla usług morskich w głównym litewskim węźle transportowym.
11.04.2024

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Port Łeba zmieni swoje granice? Ministerstwo Infrastruktury wspiera inwestycje w obsługę serwisową farm wiatrowych

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zmiany granicy portu morskiego w Łebie. Ma na celu umożliwienie wykonania inwestycji związanej z jego planowanym przystosowaniem do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Dokument został przekazany 3 kwietnia do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają 14 dni. Aktualnie trwa jego opiniowanie.
10.04.2024

Ulstein zwodował statek CSOV, którego kadłub powstał w stoczni Crist S.A.

W sobotę 6 kwietnia z hali dokowej w Ulstein Verft w Norwegii zwodowano statek CSOV Olympic Boreas. To kolejny etap budowy jednostki, której budowa rozpoczęła się w gdyńskiej stoczni Crist S.A.
09.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

Ostatnie tygodnie to raczej stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych wokół określonych zakresów parametrów rynku segmentu masowców i zbiornikowców. Krótkoterminowe tendencje mogą wskazywać na drobne korekty w dół czołowych indykatorów, wskazujących na kondycję żeglugi.
08.04.2024

Stena Line nabywa udziały w Africa Morocco Link, rozszerzając swoją działalność poza Europę

Stena Line podpisała umowę na zakup 49% udziałów w marokańskiej firmie promowej Africa Morocco Link (AML).
08.04.2024

Masowce i tankowce na fali. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-14/2024)

Jak wskazują na to dane Gold Destiny oraz inne dane rynkowe w ostatnie tygodnie doszło do zintensyfikowania inwestycji tonażowych w segmentach masowców i tankowców. Beneficjentem ożywienia po części okazał się również rynek gazowców.
08.04.2024

Polcopper ma nowy potężny dźwig w Porcie Gdańsk

W Porcie Gdańsk, na Nabrzeżu Przemysłowym, od niedawna pracuje nowy dźwig. Olbrzymi Mantsinen 160 należący do firmy Polcopper to największa maszyna tego producenta w Polsce.
07.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind [wideo]

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
05.04.2024

Metal Shark prezentuje Prowler - autonomiczny, amfibijny wojskowy USV

Konstruktor łodzi z Luizjany Metal Shark ogłosił debiut Prowlera, wszechstronnego bezzałogowca łączącego wiele unikalnych technologii, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom bojowym armii amerykańskiej i jej sojuszników. Firma wprowadza także na rynek Frenzy – wysokowydajny, amfibijny mikro-USV.
05.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Zdaniem strony ukraińskiej tranzyt zboża w znakomitej większości nie odbywa się już przez Polskę tylko przez Morze Czarne

Większość postulatów protestujących rolników została spełniona - ocenił w środę na konferencji prasowej w Narwi (Podlaskie) wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Apelował przy tym o nieupolitycznianie obecnego protestu w siedzibie ministerstwa rolnictwa.
03.04.2024

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

Coraz więcej aktywności na rynkach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 8 – 11.2024)

Kolejne tygodnie pierwszego kwartału 2024 roku to obserwowana wzmożona aktywność inwestycji tonażowych wielu typów jednostek. Wzrosty nie wynikają jednak z dynamicznego rozwoju rynku frachtowego. Wręcz przeciwnie wzrosty wolumenów ładunków, np. skonteneryzowanych są nadal niższe niż wzrosty pojemności dostępnego na rynku tonażu. Występujący niedobór tonażu na wielu szlakach wynika z kryzysów, które mocno uderzają w żeglugę.
01.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Equinor dba o młody drzewostan Łeby

Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.
28.03.2024

Kryzysy powodują wzrost kosztów w żegludze, ale frachty znów spadają. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 8-11/2024)

Ostatnie tygodnie to dalsze reperkusje światowego chaosu i panujących na szlakach żeglugowych niebezpieczeństw. Ma to swój oddźwięk również w kosztach, jakie musi ponosić żegluga. Chodzi tutaj przede wszystkim o wzrost kosztów eksploatacji statków między innymi na skutek potrzeby zachowania ich większego bezpieczeństwa. Oprócz dłuższych tras, stosowanej zwiększonej ochrony i środków bezpieczeństwa na rynku obserwuje się wysokie stawki ubezpieczeniowe np. od tzw. ryzyk wojny (ang. war risks).
28.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Sławomir Bałdyga

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Sławomirem Bałdygą, praktykiem branży offshore i wykładowcą akademickim.
27.03.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i wojna celna USA – Chiny korygują frachty i połączenia liniowe. Meksyk beneficjentem

Uśredniony Drewry’s World Container Index zmalał w ubiegłym tygodniu o 5% do 3010 dolarów za kontener 40-stopowy, ale ciągle jest wysoki w porównaniu do ub.r. Obecnie jest on wyższy o 71% w porównaniu z trzecim tygodniem marca ubiegłego roku. Frachty na połączeniach z Szanghaju do Nowego Jorku wynoszą 5376 USD za FEU. Do portów Meksyku skokowo wzrosły dostawy kontenerów z Chin, przy takich samych frachtach jak do wschodniego wybrzeża USA.
25.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Na Morzu Karaibskim przechwycono 1,3 tony kokainy

Władze Hondurasu przechwyciły w niedzielę na Morzu Karaibskim ponad 1,3 tony kokainy – poinformowała honduraska prokuratura. Zatrzymano co najmniej 10 podejrzanych o przemyt narkotyku, który pochodził prawdopodobnie z Kolumbii.
25.03.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
22.03.2024

Arkadiusz Marchewka: projekt wyposażenia polskich armatorów w nową flotę jest priorytetowy

Projekt wyposażenia polskich armatorów w nową flotę jest priorytetowy – powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Zaprzeczył, by resort miał w planach przyłączenie Polferries do Unity Line lub prywatyzację Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
21.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Cermaq podejmuje szerszą współpracę z Cognizant w celu dalszego podnoszenia wydajności operacyjnej

Firma Cognizant (Nasdaq: CTSH) poinformowała dziś o odnowieniu współpracy ze spółką Cermaq Group AS, największym światowym producentem łososia, stymulującym transformację systemów w kierunku zdrowszej i bardziej przyjaznej dla klimatu żywności.
20.03.2024

Pięć krajów apeluje do UE o zakaz importu rosyjskich i białoruskich zbóż

Litwa, Łotwa, Estonia, Polska i Czechy zaapelowały do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu zbóż z Rosji i Białorusi do państw unijnych – poinformował w środę litewski resort rolnictwa, inicjator apelu. Powyższa inicjatywa zostanie rozpatrzona przez Radę UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 26 marca.
20.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Ocean Ark. DNV i Ocean Sovereign podpisują porozumienie dotyczące innowacyjnego statku do hodowli ryb

DNV i Ocean Sovereign podpisały 19 marca porozumienie w sprawie zapewnienia, zgodnie z francuskimi przepisami, działalności Ocean Ark, innowacyjnego statku przeznaczonego do działań związanych z hodowlą ryb do celów gospodarczych, opracowanego przez chilijską firmę Ocean Arks Tech of Chile (OATECH). Ma to być nowoczesne, przyszłościowe rozwiązanie dla gospodarki związanej z rybołówstwem.
19.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko w kablach

Ubezpieczenia są nieodzownie związane z bezpieczeństwem. Dlatego też uczestnicy konferencji Offshore Wind 2.0 pochylili się także nad statystykami dotyczącymi awaryjności komponentów morskich farm wiatrowych, ale także polityki bezpieczeństwa na poszczególnych szczeblach realizacji projektów.
19.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.
18.03.2024

Litwa zaostrza kontrolę zboża z Rosji i Białorusi

Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę zboża wwożonego z Rosji i Białorusi oraz innych terytoriów wysokiego ryzyka. Jest to reakcja m.in. na informację, że Rosja przez porty Morza Bałtyckiego eksportuje zboże z terytoriów okupowanych na Ukrainie.
18.03.2024

Aktywny okres w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 6-10/2024)

Kolejne tygodnie 2024 roku to intensyfikacja inwestycji tonażowych w segmentach: masowym i zbiornikowcowym. Jak podawały źródła shipbrokerskie i analityczne, w tym Golden Destiny sporo było transakcji kupna – sprzedaży używanych jednostek. Bardzo dużo odnotowywano też nowych zamówień, natomiast złomowań było nadal mało.
18.03.2024

COSCO SHIPPING Lines ogłasza wprowadzenie produktu OCEAN Alliance

Jako członek OCEAN Alliance, COSCO SHIPPING angażuje się w promowanie dobrobytu w handlu światowym poprzez zwiększanie skali i siły, zapewnianie szerszej sieci, bardziej stabilnych i wysokiej jakości produktów usługowych dla klientów na całym świecie oraz stara się wnosić wkład w stabilność globalnego łańcucha dostaw od momentu jego funkcjonowania. Linie COSCO SHIPPING szczerze doceniają zaufanie i wsparcie ze strony klientów.
18.03.2024

eSOV na prąd za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV. Ile zbudujemy w Polsce?

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Edu Offshore Wind: Pomorska Platforma Offshore o ścieżkach kariery

Podczas konferencji Pomorskiej Platformy Offshore odbywającej się w ramach targów Edu Offshore Wind 2024 rozmówcy przedstawili młodzieży potencjalne ścieżki kariery mogące prowadzić do pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej.
13.03.2024

Lepsza kondycja norweskich stoczni szansą dla polskich przedsiębiorców

Norwegia od wielu lat stanowi bardzo atrakcyjny rynek zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Po 2004 roku Polacy dość szybko stali się największą mniejszością narodową w kraju fiordów. W 2021 roku liczba Polaków w Norwegii przekroczyła 117 tysięcy.
13.03.2024

Grupa Unimot rozpoczęła dostawy paliw żeglugowych w polskich portach

Kontynuując przyjętą strategię dywersyfikacji działalności Grupy Unimot, spółka Unimot Paliwa rozpoczęła działalność na rynku paliw żeglugowych w polskich portach. Pierwsza dostawa odbyła się 11 marca 2024 r. – w porcie w Gdyni zatankowana (zabunkrowana*) została jednostka Fairplay VII, należąca do firmy Fairplay Towage Polska Sp. z o.o. Sp.k. Działalność bunkrowa Grupy Unimot prowadzona będzie w oparciu o dwa z dziewięciu terminali paliwowych należących do Unimot Terminale, zlokalizowanych w Gdańsku i Szczecinie.
13.03.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

Ukraińskie władze podkreślają, że większość eksportu żywności idzie nie przez Polskę, ale Morze Czarne i Dunaj

Polacy nie powinni szukać wroga na Ukrainie, ponieważ naszym wspólnym wrogiem jest Rosja, a ukraińskie produkty rolne nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - oznajmił w poniedziałek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
11.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Kobieta za kierownicą samochodu ciężarowego, czyli jak wygląda codzienność w transporcie kontenerowym. Wywiad z Wiolettą Westwalewicz

Zapraszamy na rozmowę z Wiolettą Westwalewicz, kierowcą samochodu ciężarowego w transporcie kontenerowym. Wywiad przeprowadziła Angelika Wilkosz, specjalista ds. marketingu Balticon.
08.03.2024

CMA CGM współpracuje z Nike na rzecz zrównoważonej żeglugi

Z radością ogłaszamy współpracę z firmą Nike w celu zmniejszenia śladu węglowego generowanego przez jej transport morski. Inicjatywa ta płynnie wpisuje się w kompleksową strategię grupy CMA CGM dotyczącą dekarbonizacji, dążąc do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. i wspierając naszego klienta w dekarbonizacji jego łańcucha dostaw. Oznacza to cenny postęp w zaangażowaniu obu firm w zrównoważony rozwój.
05.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
04.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Zaburzenia w transportowych punktach strategicznych napędzają wzrost stawek. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 2-7/2024)

Ostatnie tygodnie to olbrzymi wpływ na międzynarodową żeglugę sytuacji kryzysowej na Morzu Czerwonym, a także efekty ograniczeń przejść statków przez Kanał Panamski, wynikające z rekordowo niskiego stanu wód w jeziorze Gatun. To przede wszystkim właśnie przez te wydarzenia i wydłużone trasy statków światowej floty skutkujące ograniczonymi dostępnymi przestrzeniami ładunkowymi powiększały się koszty transportu morskiego. Wzrastały przez to oferowane na rynku również stawki frachtowe i czarterowe.
03.03.2024

Orlen: w 2023 r. import gazu do Polski wyniósł 14,1 mld m sześc.

W 2023 r. import gazu do Polski wyniósł 14,1 mld m sześc., podczas gdy krajowe zużycie wyniosło 17 mld m sześc. - poinformował w piątek Orlen. Wskazał, że 46 proc. tego wolumenu to dostawy LNG, a 44 proc. błękitnego paliwa trafiło na krajowy rynek przez rurociąg Baltic Pipe.
01.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. - Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – mówi
28.02.2024

Ekspert: rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku paliw - ocenia analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ nie jest szczelny.
27.02.2024

Lepsze perspektywy dla inwestycji tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2– 7.2024)

Ostatnie tygodnie to umiarkowana aktywność w zakresie inwestycji tonażowych, o czym informowały międzynarodowe źródła raportów brokerskich, w tym Golden Destiny. Nieco lepiej było na rynku złomowań, gdzie pojawiło się trochę więcej transakcji w porównaniu do poprzednich okresów. Działania inwestycyjne są odpowiedzią na aktualny i przewidywany stan rynku żeglugowego. Po okresie zastoju dla wielu segmentów żeglugi pojawiają się nowe perspektywy, a potrzeba wymiany flot również pod kątem restrykcyjnych wymagań ekologicznych będzie t
26.02.2024

Singapur zielony, Singapur elektryczny. Zarząd portu stawia na sprawdzone firmy i innowacyjne rozwiązania

Zarząd Portu Singapur aktywnie działa na rzecz dekarbonizacji. Jednym z wiodących programów jest elektryfikacja floty i wyposażenie nabrzeży w ładowarki statków. Niedawno wybrano 11 projektów elektrycznych jednostek portowych przeznaczonych do wykonywania usług w porcie – poinformował w lutym br. Eng Dih Teo, Chief Executive, Maritime and Port Authority Singapore, na portalu społecznościowym.
25.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
22.02.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Gwarancje ubezpieczeniowe – możliwości i wyzwania

Gwarancje ubezpieczeniowe funkcjonują na polskim rynku od lat 90. i dziś są jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia realizowanych umów, nie tylko w branży budowlanej, która naturalnie kojarzona jest z gwarancjami zapłaty wadium, należytego wykonania umowy, usunięcia wad i usterek czy też zwrotu zaliczki, ale także w przemyśle morskim, zbrojeniowym, branży offshore czy też dynamicznie rozwijającym się sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).
21.02.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2024)

Jak do tej pory groźna dla żeglugi sytuacja na Morzu Czerwonym nie miała aż tak bardzo znaczącego wpływu na poziom obserwowanych stawek czarterowych oraz oferowanych frachtów. To jednak zaczyna się coraz bardziej zmieniać. Dostępność przestrzeni ładunkowych oferowanych na rynkach maleje. Pogłębiający się kryzys i potrzeba wykorzystania przez statki dłuższych i zarazem bezpieczniejszych tras zwiększają koszty. Tworzy się presja wśród armatorów na zwiększanie oferowanych cen frachtów.
20.02.2024

Ożywienie na rynku tonażowym. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2024)

Początkowe tygodnie nowe roku to mocny wzrost w obrocie używanym tonażem, a także w składaniu nowych zamówień. Wskazywały na to między raporty Golden Destiny. Wzrasta również zapotrzebowanie na złomowany tonaż. Brakuje jednak nadal znaczącego zasilania branży recyklingu okrętowego w przeznacozne do tego celu statki. Taki impas według analityków tego rynku ma nadal trwać w tym zakresie.
19.02.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.
16.02.2024

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii

Equinor i Polenergia wybrały Siemens Gamesa na dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis 100 nowoczesnych, morskich turbin wiatrowych. Podpisane kontrakty mają kluczowe znaczenie dla realizacji obu projektów na Morzu Bałtyckim. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW, dostarczą zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa
16.02.2024

Rakietą w ubezpieczenia statków. Ubezpieczenie na Morzu Czerwonym z 10 tys. do 700 tys. dolarów za rejs

Ataki na Morzu Czerwonym zwiększają ryzyko biznesowe ubezpieczycieli morskich, rosną składki za ryzyko wojenne - informuje Moody’s. Operatorzy i spedytorzy spotykają się z przypadkami, że ubezpieczyciele unikają ponoszenia ryzyka za ubezpieczania statków przewożących towary przez Zatokę Adeńską. Niestabilność cen ubezpieczeń morskich jest rosnącym problemem brokerów ubezpieczeniowych po atakach na Morzu Czerwonym - alarmuje United Insurance Brokers Ltd (UIB).
15.02.2024

Po 145 latach wycofują się z budowy statków handlowych. Liczą na remonty i offshore

Japońska stocznia Sumitomo Heavy Industries Marine and Engineering, znana w ostatnich latach głónie z budowy tankowców aframax, ogłosiła zaprzestanie przyjmowanie nowych zamówień na statki handlowe. Stocznia nie wytrzymała konkurencji z Chinami i celuje w rynek offshore.
15.02.2024

Ryzykowne zlecenie? DeepOcean podpisał kontrakt na offshore w Gujanie

DeepOcean otrzymał od ExxonMobil Guyana kontrakt na świadczenie usług budowy podmorskich i w zakresie inspekcji, konserwacji oraz napraw (inspection, maintenance, and repair, IMR) na wodach Gujany w Ameryce Południowej. Wiąże się to z ogromnymi dla tego państwa inwestycjami w zakresie wydobycia bogatych złóż ropy i gazu. Odbywa się to jednocześnie w trudnej sytuacji politycznej w regionie.
15.02.2024

Mariusz Grab zrezygnował z funkcji prezesa spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Mariusz Grab zrezygnował 14 lutego br. z funkcji prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz z funkcji członka jej zarządu. Był jej prezesem od 30 kwietnia 2021 roku.
14.02.2024

Sławomir Hinc powołany na Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Pana Sławomira Hinc na członka Zarządu i powierzyło mu funkcję Prezesa Zarządu.
12.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Marcin Głuszyk został nowym Dyrektorem ds. Rozwoju Biznesu w Bilfinger Tebodin w Polsce

Marcin Głuszyk dołączył do kierownictwa Bilfinger Tebodin jako nowy Dyrektor ds. rozwoju Biznesu na koniec 2023 roku. Awansował ze stanowiska Starszego Kierownika Projektu w Dziale Inżynieryjnym, gdzie odgrywał kluczową rolę w sprzedaży i zarządzaniu projektami. Odpowiadał za budowanie strategicznych relacji z kluczowymi Klientami.
09.02.2024

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas w Szczecinie

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas – światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych. W Szczecinie, na Wyspie Brdowskiej, powstanie nowoczesne Vestas Assembly Hall – centrum montażu gondoli do turbin wiatrowych. To przełomowa inwestycja, kluczowa dla energetyki wiatrowej.
09.02.2024

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć 20% udziałów SK Earthon w spółce Peru LNG

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu ostatecznej umowy z SK Earthon („SK”) w sprawie objęcia 20% udziałów SK w spółce Peru LNG („PLNG”).
09.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Administracja Bidena krytykowana za wstrzymanie nowych pozwoleń na eksport LNG

Republikanie i przedstawiciele przemysłu skrytykowali w Kongresie decyzję administracji Joe Bidena o wstrzymaniu nowych pozwoleń na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG), przedstawiając decyzję jako cios w sojuszników Ameryki i dar dla Władimira Putina.
07.02.2024

Woźniak: wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu z PGNiG

Zdaniem byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu i PGNiG, jeśli nie zgodzi się na sprzedaż przez Orlen operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland.
06.02.2024

Steinhoff: Fuzja Orlenu z Lotosem to przykład braku odpowiedzialności

Fuzja Orlenu z Lotosem to przykład braku odpowiedzialności i niewystarczających kwalifikacji - ocenia były wicepremier Janusz Steinhoff. NIK, w opublikowanym w poniedziałek raporcie nt. transakcji uznała, że aktywa Lotosu sprzedano w cenie zaniżonej co najmniej o 5 mld zł.
05.02.2024

Amoniak przyciąga branżę żeglugową, ale naukowcy ostrzegają przed zagrożeniami z nim związanymi

Amoniak jako paliwo żeglugowe, mające na celu dekarbonizację, może zamiast tego stworzyć zupełnie nowe problemy. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez Chalmers University of Technology w Szwecji, w którym naukowcy przeprowadzili analizy cyklu życia baterii i trzech elektropaliw, w tym amoniaku. Eutrofizacja i zakwaszenie to niektóre z problemów środowiskowych, które można przypisać stosowaniu amoniaku - podobnie jak emisje gazu rozweselającego, który jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
05.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
04.02.2024

Wycieczkowce mają nowego kapitana. Jason Liberty przewodzi CLIA od stycznia 2024 r.

Jason Liberty został w styczniu br. mianowany przez Radę Dyrektorów przewodniczącym Rady Cruise Lines International Association (CLIA). To wiodąca organizacja stowarzyszająca branżę rejsów wycieczkowych. Jason Liberty jest prezesem i dyrektorem generalnym Royal Caribbean Group.
03.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

ZMPSiŚ przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

PRS i Uniwersytet Morski w Gdyni – porozumienie o współpracy podpisane

Dziś w siedzibie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oficjalnie podpisano porozumienie o współpracy między uczelnią i Polskim Rejestrem Statków. Zacieśnia ono współpracę obu instytucji, która trwa od lat.
01.02.2024

Nieznaczna poprawa? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 51.2023 – 1/2024)

Ostatnie tygodnie przełomu roku to nieznaczna poprawa sytuacji na rynkach frachtowych i czarterowych segmentów żeglugi kontenerowej, a także jednostek wielozadaniowych.
01.02.2024

Przełom roku z różnorodnymi danymi i nadziejami na nowy rok. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 51.2023 – 1.2024)

Różnorodna sytuacja panowała na rynku tonażowym w segmentach jednostek wielozadaniowych i kontenerowców. Jak wskazywał Golden Destiny niewiele było transakcji używanym tonażem. Na początku roku pojawiła się za to informacja o sporych zamówieniach nowych kontenerowców. Nadal trwała posucha w złomowaniu statków. Zakłady złomowe liczą w nowym roku na poprawę swojej sytuacji. Ostatnie tygodnie to również kontynuacja zastoju w segmencie wycieczkowców.
31.01.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Rząd nie przewiduje pomocy dla obywateli na LPG i nie planuje państwowego terminala morskiego

Po nałożeniu unijnego embarga na import LPG z Rosji rząd nie przewiduje obecnie wprowadzania finansowych tarcz ochronnych dla obywateli - podał w odpowiedzi na interpelację poselską resort klimatu i środowiska. Z uwagi na charakter rynku MKiŚ obecnie nie przewiduje potrzeby budowy dużego, państwowego terminala morskiego LPG.
30.01.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
26.01.2024

Turystyka morska na Morzu Śródziemnym. Rekordowa Valletta, Barcelona i Pireus

Pireus odwiedziło około 1,5 mln pasażerów. Terminal pasażerski Valletta na Malcie obsłużył prawie 900 tys. pasażerów. Przy nabrzeżach pasażerskich w Barcelonie statki cumowały ponad 770 razy. Dotarło na nich do stolicy Katalonii prawie 3,5 mln pasażerów. Skorzystały porty i działający w nich agenci morscy, miasta i regiony. Euro szerokim strumieniem popłynęło do tour operatorów, handlarzy pamiątkami, budżetów miast nadmorskich.
26.01.2024

Unia Europejska łączy siły z kilkoma europejskimi portami w wojnie z narkotykami

Unia Europejska wraz z europejskimi władzami portowymi zawarła w czwartek nowy sojusz publiczno-prywatny, aby zwiększyć wiedzę fachową i wymianę informacji i w ten sposób pomóc w walce z przemytem narkotyków i przestępczością zorganizowaną w UE.
25.01.2024

Kurs na porty i morską energetykę wiatrową! Transport Week 2024 – kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Aktualne wyzwania i trendy w sektorze transportu morskiego, strategia ESG, prezentacje najciekawszych inwestycji w portach i terminalach oraz rozwój morskiej energetyki wiatrowej – to główne tematy zbliżającej się 13. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie realizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 12-13 marca 2024 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie I edycja BPO Offshore Wind Conference, organizowana we współpracy z Baltic Ports Organization.
24.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Tomasz Świątkowski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Polish Offshore Wind. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Tomasz Świątkowski - Prezes Zarządu StoGda Ship Design & Engineering sp. z o.o.
24.01.2024

Dubaj zainwestuje w pakistańską infrastrukturę logistyczną, w tym w porty i centrum logistyczne

Porozumienia między rządami Dubaju i Pakistanu zostały podpisane na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Pakistan reprezentował J.E. Shahid Ashraf Tarar, federalny minister komunikacji, kolei i gospodarki morskiej Islamskiej Republiki Pakistanu, a Dubaj, sułtan Ahmed bin Sulayem, prezes korporacji portów, ceł i wolnego obszaru celnego (PCFC) rządu Dubaju.
24.01.2024

Polsteam Dąbie już we flocie PŻM

23 stycznia w chińskiej stoczni Shanhaiguan w Qinhungdao (prowincja Hebei) odbyło się uroczyste przekazanie najnowszego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Polsteam Dąbie”. To jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max).
23.01.2024

Stocznia Szczecińska „Wulkan”. Transport pierwszego modułu doku dla „Gryfii”

Na terenie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” 17 stycznia przeprowadzono operację transportu pierwszego modułu doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.
22.01.2024

Świąteczno – noworoczny zastój. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 50/2023-1/2024)

Przełom roku to okres podsumowań dotychczasowych trendów, a także ocena perspektyw na nowy rok. Jest to również czas krótkoterminowego zastoju, kiedy to większość świata skupia się nie na biznesie, ale na obchodzeniu okresu świąt i nowego roku. Od listopada do grudnia 2023 roku oceniono, że globalny handel spadł o około 1.3 %, co spowodowane jest kryzysem bezpieczeństwa zachowania wolnej żeglugi na Morzu Czerwonym.
21.01.2024

Aktywny przełom roku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 50/2023-1/2024)

Jak pokazują statystyki sprzedaż statków suchych masowych oraz tankowców w 2023 roku była mniejsza niż jeszcze w 2022 roku. W tych segmentach w 2023 roku zanotowano 1.256 transakcji kupna – sprzedaży. Pomimo tego greccy inwestorzy byli wyjątkowo aktywni w zakresie zlecenia nowych budów wyżej wspomnianego tonażu. Tymczasem według danych Golden Destiny na przełomie roku doszło do całkiem sporej ilości transakcji, pomimo wyłączenia praktycznie całego jednego tygodnia.
19.01.2024

Niewielkie zmiany cen ropy w USA; obawy o Bliski Wschód utrzymują się

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują niewielkie zmiany. Rynki nadal obawiają się możliwości eskalacji konfliktów w rejonie Bliskiego Wschodu i Azji Zachodniej.
19.01.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.