• <
nauta_2024

Przełom roku z różnorodnymi danymi i nadziejami na nowy rok. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 51.2023 – 1.2024)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Przełom roku z różnorodnymi danymi i nadziejami na nowy rok. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 51.2023 – 1.2024)

Partnerzy portalu

Różnorodna sytuacja panowała na rynku tonażowym w segmentach jednostek wielozadaniowych i kontenerowców. Jak wskazywał Golden Destiny niewiele było transakcji używanym tonażem. Na początku roku pojawiła się za to informacja o sporych zamówieniach nowych kontenerowców. Nadal trwała posucha w złomowaniu statków. Zakłady złomowe liczą w nowym roku na poprawę swojej sytuacji. Ostatnie tygodnie to również kontynuacja zastoju w segmencie wycieczkowców.

W naszej kolejnej odsłonie analiz wybranych segmentów żeglugi przekazujemy najświeższe informacje z rynków inwestycji tonażowych. Jakie były zatem trendy ostatniego okresu? Co oznaczają  one w przyszłości i z czego to wynika? O tym w naszej cyklicznej analizie. 

Rynek drobnicowców wielozadaniowych

 

W tygodniu 51 nie odnotowano żadnych transakcji drobnicowcami wielozadaniowymi z drugiej ręki. Było za to jedno złomowanie statku o DWT 6.404. Nie odnotowano żadnych nowych zamówień. 

Świąteczny tydzień 52, ostatni tydzień roku to brak informacji o jakiejkolwiek aktywności inwestycyjnej na rynku tonażowym.

W pierwszym tygodniu nowego roku nie odnotowano żadnych transakcji używanymi statkami wielozadaniowymi. Doszło za to jednego złomowania statku o DWT 8.212. Nie było informacji o nowych budowach. 

Przełom roku ze względu na jego spokojną specyfikę to trudny okres do oceny trendów. Pomimo lekkiego wzrostu parametrów rynku frachtowego i czarterowego nie ma to jak na razie odbicia w inwestycjach tonażowych lub złomowaniach. Zapewne inwestorzy zdają sobie sprawę, że obserwowane niewielkie wzrosty nie wynikają z rozwoju gospodarek, a raczej ograniczeń 

w korzystaniu kluczowych szlaków transportowych świata, tj. Kanał Sueski, Kanał Panamski. Dodatkowo nie można oczekiwać, że jest to stały trend wzrastający. Z tych też wszystkich względów aktywność rynku była niewielka. 

Rynek statków kontenerowych

W tygodniu 51 doszło dwóch sprzedaży używanych kontenerowców na łączną kwotę 22.7 mln USD. Jednocześnie zezłomowano dwie tego typu jednostki o nośności 41.900 ton. Nowych zamówień w tym tygodniu nie odnotowano. 

Tydzień 52 to brak informacji z rynku o jakichkolwiek ruchach inwestycyjnych.

Pierwszy tydzień nowego roku to również brak transakcji używanym tonażem kontenerowców. Doszło do złomowania 1 statku o nośności 10.323. Zanotowano dużą ilość nowych zamówień. Było ich sporo, bo aż 10, co odpowiadało DWT 522 tys. i wartości kontraktowej USD 634.400 tys. 

Podobnie jak w innych segmentach przełom roku wyraźnie nie wskazywał aktualnych trendów tonażowych. Łącznie lekkiego wzrostu rynków frachtowych z dość dużym zamówieniem na nowe kontenerowce, które pojawiło się zaraz w nowym roku nie może być oznaką poprawy rynku, a raczej konsekwencją długofalowej polityki inwestycyjnej armatorów. Dopiero kolejne tygodnie i miesiące roku pokażą dalsze faktyczne trendy, a tutaj może być nadal różnie.

Rynek wycieczkowców


W tygodniach 51 – 1/2024 nie odnotowano żadnych inwestycji tonażowych, ani też złomowań wśród wycieczkowców.

Ostatnie tygodnie to tylko potwierdzenie kontynuacji wielomiesięcznych trendów w inwestycjach tonażowych w wycieczkowce. To jednak może się już w nowym roku zmienić. Rok 2024 będzie najprawdopodobniej jednym z lepszych dla żeglugi wycieczkowej w ostatnich latach, a to za sprawą atrakcyjnych cen oferowanych przez przewoźników. To powinno spowodować większe zainteresowanie pasażerów ofertami. To z kolei w przypadku długotrwałego trendu powinno się w nieznanej jeszcze przyszłości przełożyć na pobudzenie rynku inwestycji tonażowych. 

Fot. Depositphotos

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.