• <
nauta_2024

W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

25.04.2024 21:45 Źródło: Polska Żegluga Morska
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

Partnerzy portalu

Fot. Polska Żegluga Morska

Polska Żegluga Morska (Polsteam) ma nowy statek. To m/s Polsteam Koprowo, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Polsteam Koprowo to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.

Odbiór statku połączonego z chrztem odbył się w chińskiej stoczni Shanhaiguan z grupy Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) a matką chrzestną została Dorota Kubiak z Polskiej Żeglugi Morskiej. M/s Polsteam Koprowo (IMO: 9971862) ma 200 metrów długości i 24 metry szerokości. Jego nośność wynosi 37000 DWT. To drugi z serii dwunastu masowców typu jeziorowiec (laker-max) o nośności 37000 ton, budowanych przez stocznię Dalian Shipbuilding dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Pierwszy z serii, m/s Polsteam Dąbie, został przekazany armatorowi w połowie stycznia 2024 roku i na początku kwietnia, po długiej podróży dookoła świata, dotarł na Wielkie Jeziora Amerykańskie.


Fot. Polska Żegluga Morska

Kolejne statki będą odbierane co kwartał. Osiem pierwszych jednostek będzie wyposażonych w silniki napędzane klasycznym niskosiarkowym paliwem. Ostatnia czwórka, będą to już statki mogące spalać bezemisyjny „zielony” metanol.

M/s Polsteam Koprowo wypłynie w swój pierwszy rejs 26 kwietnia. W pierwszej podróży statkiem dowodzi doświadczony kpt. ż. w. Andrzej Tłusty. Masowiec załaduje stal w portach Chin i Korei a następnie przepłynie Pacyfik i Kanał Panamski, biorąc kurs na Szlak Św. Wawrzyńca i porty Wielkich Jezior. W stałej relacji na amerykańskie jeziora Polsteam wozi z Holandii wysokogatunkową stal na potrzeby amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego (ok. 300 tys. ton rocznie), natomiast w rejsach powrotnych do Europy lub północnej Afryki, amerykańskie i kanadyjskie zboże.

W chwili obecnej flota PŻM składa się z 56 statków,  w tym 52 masowców i czterech promów.


Fot. Polska Żegluga Morska

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.