• <
nauta_2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Partnerzy portalu

Fot. Marek Grzybowski

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics (raport „Leading Maritime Cities”). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie. 

W badaniu porównano każde miasto morskie w oparciu o pięć grup czynników: centra żeglugowe, finanse i prawo morskie, technologia morska, porty i logistyka oraz atrakcyjność i konkurencyjność. W ramach każdej grupy było kilka istotnych wskaźników. W sumie wzięto pod uwagę kompleks 45 parametrów. 

Na potrzeby raportu w 2024 roku udoskonalono obiektywne i subiektywne wskaźniki, uwzględniając najnowsze kluczowe trendy w sektorze, takie jak transformacja ekologiczna. W nowej edycji raportu skorzystano z bardziej szczegółowych danych. To pozwoliło na bardziej precyzyjne porównanie względnych wyników dla każdego miasta. Subiektywne wskaźniki w ramach każdej grupy opierają się na percepcji i ocenie wybranych dyrektorów biznesowych – głównie armatorów i menedżerów. Spośród 190 ekspertów zaproszonych do tego badania około 37% pochodzi z Europy, 31% z Azji i Pacyfiku, 26% z Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki, a pozostałe 6% pochodzi z obu Ameryk.

DNV i Menon Economics


Singapur liderem
 

Według autorów raportu jest miastem „niedotkniętym globalnymi konfliktami i rosnącymi zmianami środowiskowymi w branży. Singapur zachował pozycję wiodącego na świecie węzła morskiego dzięki zajęciu pierwszego miejsca w trzech z pięciu filarów”. Miasto to nadal utrzymuje pozycję lidera pod względem atrakcyjności i konkurencyjności. Odzyskało czołowe miejsce w kategorii centra żeglugowe oraz porty i logistyka. Singapur w tych kategoriach wyprzedził Ateny i Szanghaj. 

- Konsekwentna strategia innowacji oraz inwestycje w zieloną transformację i technologie cyfrowe umożliwiły Singapurowi odzyskanie pozycji. W filarze finansów i prawa morskiego Singapur znacząco wspiął się, awansując z 8. na 4. miejsce – zauważają autorzy „Leading Maritime Cities”.  

Jest jeden wyjątek. Pusan wyprzedził Singapur i zajmuje wiodącą pozycję w technologii morskiej, przesuwając Singapur na 2. miejsce. Rotterdam i Londyn nadal zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce w rankingu DNV i Menon Economics. 

Rotterdam osiąga wysokie wyniki w większości obszarów objętych oceną. Wyróżniają się w kategorii portów i logistyki oraz atrakcyjności i konkurencyjności. W obszarze finansów i prawa morskiego Rotterdam zajmuje dopiero 10. miejsce. Londyn odzyskał pozycję numer 1 w dziedzinie finansów i prawa morskiego, zmieniając pozycję Nowego Jorku. W ogólnym rankingu Szanghaj utrzymał się na czwartej pozycji. Na 5. miejsce wysunęło się Oslo, przesuwając o dwie pozycje niżej Tokio, które uplasowało się za Nowym Jorkiem.

DNV i Menon Economics


Dynamiczne zmiany w 30

Po pierwszej piątce, na następnych pozycjach nastąpiły dynamiczne zmiany. - Hongkong, który w 2019 r. zajmował 4. miejsce, spadł teraz na 12. miejsce. Ateny również przesunęły się znacznie w ogólnym rankingu i wypadły poza 30-tkę, mimo że nadal zajmują drugie miejsce w kategorii miasta przyjaznego dla żeglugi. 

Ciekawą sytuację obserwujemy w regionie obejmującym Bliski Wschód. Pomimo wojny, napięć i zawirowań związanych z sytuacjami kryzysowymi wokół Izraela, Zatoki Arabskiej i Morza Czerwonego. Wiodące miasta regionu umocniły swoją pozycję w światowym rankingu miast morskich. Dubaj poprawił swoją pozycję w klasyfikacji generalnej i przesunął się z 13. na 11. miejsce. 

- Najbardziej imponującego skoku dokonało Abu Zabi, awansując o 10 miejsc z pozycji 32. na 22. Jest to wynik strategicznej polityki publicznej i konsekwentnych inwestycji, które uczyniły miasto magnesem przyciągającym talenty i firmy podkreślają autorzy reporty i wyjaśniają: „To z kolei wywołuje efekt domina na dynamikę klastra [morskiego – MG], poprawiając długoterminowe wyniki branży, co znajduje odzwierciedlenie w dobrych wynikach wielu wskaźników i ogólnym rankingu LMC. 

DNV i Menon Economics


Urbanizacja „cała naprzód”

Wśród innych wyróżniających się miast w rankingu to Osaka (skok z miejsca 28. na 20.), Vancouver (z 17. na 13.) i Barcelona (przeskok z 34. na 27.). Kilka miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce. Do nich należy między innymi Gdańsk zajmując odpowiednio 39. miejsce. 

Dr Shahrin Osman, dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale doradztwa morskiego i współautorka raportu, powiedziała: „Singapur jest niewątpliwie wiodącym na świecie ośrodkiem będącym liderem przemysłu morskiego. Wydaje się, że wiele zmian zachodzących obecnie w sektorze nie ma wpływu [na pozycję tego miasta - MG] i oczekuje się, że ono utrzyma czołowe miejsce przez następne pięć lat dzięki wdrożeniu spójnej strategii na rzecz innowacji oraz inwestycjom w zieloną transformację i technologie cyfrowe”.

Urbanizacja jest niewątpliwie trendem, który daje się szczególnie zauważyć w miastach nadmorskich i metropoliach. Szacuje się, że około 56% światowej populacji – 4,4 miliarda mieszkańców – mieszka w miastach. 

Według Banku Światowego do 2050 r. liczba ludności miejskiej wzrośnie ponad dwukrotnie w porównaniu z obecną liczbą mieszkańców. Zakłada się, że dwóch z trzech mieszkańców naszego globu będzie mieszkać w miastach. Mieszkańcy miast są głównymi twórcami światowego wzrostu gospodarczego. W miastach wytwarza się ponad 80% światowego PKB. 

Niektórzy naukowcy prognozują, że praktycznie cały wzrost gospodarczy w ciągu najbliższych 30 lat będzie miał miejsce w regionach miejskich. Autorzy raportu uważają, że „Dlatego też firmy w coraz większym stopniu koncentrują się na regionach miejskich, opracowując strategie dotyczące lokalizacji lub rozszerzenia swojej działalności”. Co zresztą obserwujemy również w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku, który trafił do pierwszej 40-tki światowego rankingu miast. 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.