• <
nauta_2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna staje się zamkniętą konstrukcją. Do końca prac zostało kilka miesięcy

09.04.2024 10:08 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o. o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna staje się zamkniętą konstrukcją. Do końca prac zostało kilka miesięcy

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Trwają intensywne prace budowlane przy największym obiekcie w gdyńskiej stoczni. Obiekt, w którym będą montowane kadłuby wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" nabiera oczekiwanego wyglądu tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pojawia się w nim także kluczowe wyposażenie przeznaczone do prac stoczniowych.



Pracujące zespoły budowlane obejmują zarówno prace wykończeniowe konstrukcji hali, jak i montowanie elementów, które będą wykorzystywane przy powstających okrętach. W ostatnim czasie zamontowano żółte belki pierwszej z dwóch 100-tonowych suwnic, które stanowią wyposażenie hali kadłubowej. To nimi będą podnoszone modły i sekcje przyszłych, wielozadaniowych fregat, ważące nawet do 100 ton. Same suwnice ważą, wraz z niezbędnym osprzętem, po 63 tony każda. Planowo zostanie także zamontowana jeszcze trzecia, mniejsza, o udźwigu do 15 ton.

Budowana hala już teraz staje się charakterystycznym obiektem w Gdyni. Jej wysokość wynosi do 46 metrów, wliczając zamontowane na dachu zespołu urządzeń do wentylacji, co będzie ją czyniło najwyższym tego rodzaju budynkiem w polskim przemyśle stoczniowym i jednym z największych w Europie. Bramy wielkogabarytowe będą miały podobne wymiary: 43 metry wysokości i 34 metry szerokości.

W ramach przedsięwzięcia jest także budowana hala produkcyjna, w której będą funkcjonowały wszystkie stoczniowe wydziały wyposażeniowe. Powierzchnia zabudowy wynosi prawie 5 tys. m2. Integralną częścią inwestycji jest też projekt Centrum Serwisowo-Logistycznego okrętów państw NATO, co ma być potwierdzeniem zdolności do wspierania sojuszników, którzy działają także w ramach obrony polskiego wybrzeża.

Kamień węgielny pod inwestycję położono 17 czerwca ub. r., natomiast zawieszenie wiechy na hali kadłubowej nastąpiło 11 grudnia ub. r. Według pierwotnie założonego planu prace mają się zakończyć w czerwcu bądź lipcu 2024 roku, natomiast przeniesienie elementów budowanego okrętu w sierpniu. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum składające się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET, odpowiedzialne za powstanie nowych obiektów, a także przebudowę już istniejącej infrastruktury. W ramach inwestycji realizuje także rozbudowę i przebudowę nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych wraz z modernizacją infrastruktury technicznej na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Przy budowie pracuje średnio 25 jednostek sprzętowych i około 60 pracowników.

Wielozadaniowe fregaty będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Dzięki tym okrętom Marynarka Wojenne RP uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z NATO. Realizacja projektu w Polsce pozwala na wytworzenie około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w ten projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.

Budowane fregaty programu "Miecznik" to największe przedsięwzięcie w historii polskiej branży okrętowej. 16 sierpnia ubr. odbyło się cięcie blach pod pierwszą z trzech jednostek, przyszły ORP Wicher, rozpoczynające jego budowę, natomiast 31 stycznia tego roku odbyło się położenie stępki. Zgodnie z terminami wodowanie ma odbyć się w 2026 roku, a przekazanie zamawiającemu w 2029 roku. W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.