• <
KONGSBERG_2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

23.07.2023 23:59 Źródło: Remontowa Shipbuilding S.A.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Partnerzy portalu

Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".

Położenie stępki jest istotnym kamieniem milowym realizacji każdego projektu stoczniowego, wieńczącym zakończenie obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i  rozpoczynającym etap montażu poszczególnych elementów statku lub okrętu w całość. Przypomnijmy, że w przypadku niszczyciela min, który będzie się nazywał ORP Jaskółka, ceremonia cięcia blach odbyła się 28 marca br., natomiast w przypadku jednostki programu "Delfin", oznaczonej na razie jako 107/1, odbyła się 27 kwietnia br. Wpisuje się to w dużą aktywność stoczni Remontowej Shipbuilding S.A., na terenie której powstały setki statków i okrętów. W ostatnich latach jest zaangażowana w najważniejsze inwestycje pod kątem rozbudowy polskiej Marynarki Wojennej, gdyż u niej w latach 2014-2022 zbudowano i przekazano zamawiającemu trzy niszczyciele min proj. 258, a w latach 2019-2022 sześć holowników proj. B860. Obecnie jest także partnerem konsorcjum PGZ-Miecznik, związanego z budową trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".

Umowa na budowę kolejnych trzech seryjnych niszczycieli min proj. 258 została podpisana w 2022 roku przez Agencję Uzbrojenia oraz Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. Realizacja pierwszej serii niszczycieli min typu „Kormoran II” zakończyła się w listopadzie ubiegłego roku, a przekazane ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa obecnie służą w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Okrętów i stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia. Okręty te należą do jednych z najnowocześniejszych jednostek tej klasy w Europie. Są przeznaczone do poszukiwania oraz zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Trzy kolejne niszczyciele min tej serii, ORP Jaskółka, ORP Czajka i ORP Rybitwa mają wejść w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście w latach 2026-2027.

Saab


Budowę dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego zleciła stoczni szwedzka firma Saab Kockums AB, która podpisała w listopadzie ubr. umowę z Agencją Uzbrojenia na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów wywiadu sygnałowego (signals intelligence, SIGINT) w ramach programu pk „Delfin” dla Marynarki Wojennej RP. Jednostki te są przeznaczone do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej. Wejdą w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i zastąpią starsze jednostki tego rodzaju proj. 863 (kod NATO: Modified Moma) ORP Hydrograf i ORP Nawigator, wcielone do służby w latach 1975-1976. Jak dotąd do wiadomości publicznej nie została podana nazwa pierwszego okrętu z nowej serii. Wedle wstępnych planów oba mają wejść do służby w 2027 roku.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.